Прозорі тендери стануть ще прозорішими?

13795

Верховна Рада підтримала законопроект щодо підсилення прозорості закупівель підприємств. «За» прийняття законопроекту №2207 за основу і в цілому, авторами якого виступила група депутатів (В.Кличко, О.Тягнибок, А.Яценюк, В.Чумак, Л.Оробець, М.Головко), проголосувало 235 народних депутатів.

Згідно з пояснювальною запискою, законопроект розроблено з метою забезпечення відкритості і прозорості здійснення закупівель підприємствами, визначеними в пункті 21 частини першої статті 1 Закону «Про здійснення держзакупівель», та підсилення контролю через вільний доступ до інформації щодо результатів закупівель.

«Оприлюднення підприємствами інформації про закупівлі, які здійс­нюються також за рахунок власних коштів, покращить конкурентне середовище, забезпечить раціональне та ефективне використання коштів, призведе до запобігання корупційним діям та зловживанням у цій сфері», — йдеться у документі.

За словами Арсенія Яценюка — нагадує Інтернет-ресурс «Економічна правда», — всі закупівлі повинні бути в Інтернеті, всі компанії — прозорі, всі тендери — відбуватися виключно за попереднім інформуванням, у всіх має бути право взяти участь у цьому тендері.

Своєю чергою, Міністр охорони здоров’я пообіцяв особисто підписувати всі платіжні доручення МОЗ та відповідати за прозорість тендерів. Таким чином, Олег Мусій запропонував новий метод боротьби з лобістами та корупційними схемами в МОЗ.

Він наголошує, що ввірене йому відомство носитиме назву «Міністерство охорони здоров’я», а не «Міністерство закупівель», за часи якого так звані «прозорі» тендери не відповідали дійс­ності. «Тепер усе буде відкритим для громадсь-кості, а всі платіжні доручення проходитимуть тільки через мене, і відповідальність за прийняті рішення буде на мені», — заявив О.Мусій.

А тим часом Генеральна прокуратура України виявила численні факти зловживань державними коштами у сфері охорони здоров’я. Як повідомили у Головному управлінні захисту прав і свобод громадян та інтересів держави, перевіркою встановлено, що у грудні 2012 року заступник Міністра охорони здоров’я, діючи в інтересах однієї з вітчизняних комерційних структур, підписав платіжні доручення на прид­бання забороненої вакцини. Тобто перерахував 6,5 млн грн, завідомо знаючи, що її обіг та реалізацію було зупинено контролюючими органами через обґрунтовані сумніви у якості.

Незважаючи на те, що минуло понад 15 місяців з часу оплати, вакцини державі досі не поставлено, але МОЗ України до суду з приводу повернення коштів не зверталося.

Відомості за цим фактом внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато кримінальне провадження відносно вказаного високопосадовця за ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України (злов­живання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, карається позбавленням волі на строк від 5 до 8 років). Наразі триває розслідування.

Крім того, органами прокуратури із залученням фахівців Антимонопольного комітету та Державної фінансової інспекції України перевіряється законність проведення та обґрунтованість цін на ліки й медоб­ладнання в інших процедурах державних закупівель, проведених у Міністерстві охорони здоров’я України у 2010-2014 роках, на загальну суму понад 4 мільярди гривень.

За повідомленнями: gp.gov.ua, gazeta.zn.ua та epravda.com.ua

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я