Рак шкіри є одним із найпоширеніших захворювань. І у своїй практиці лікарі-дерматологи стикаються з різними його формами практично щодня. Найбільш важливим фактором, що сприяє виникненню раку шкіри, є тривале опромінення сонячними променями ультрафіолетового спектра. Сьогодні — напередодні пляжного сезону — ми поговоримо про пацієнтку, яка постраждала саме від засмаги. Для неї, на щастя, все закінчилося благополучно, але є тисячі інших людей, доля яким не усміхнулася.
Олена, 39 років (м. Київ):
«Усі жінки люблять рівну, красиву засмагу. І я не виняток. Торік ми були на морі як ніколи довго — повернулася я «шоколадною». Те, що на спині з’явилося утворення, зрозуміла не відразу, але десь через місяць після відпочинку його вже добре намацувала рукою. Хоча це утворення мене абсолютно не турбувало: не свербіло, не боліло. Чоловік помітив, що воно росте, і забив тривогу. Ми звернулися в онкологічну клініку. Там сказали, що, найімовірніше, ми маємо справу з раком шкіри, а саме — базаліомою. Але впевненості в очах лікаря ми не побачили, тому вирішили звернутися ще до одного спеціаліста, перш ніж погодитись на втручання. Так я потрапила до клініки «Євродерм». На щастя, страшний діагноз не підтвердився, утворення видалили і залишився ледь помітний рубець. Але той страх, який пережила я та мої рідні, навчив мене відповідальніше ставитися до свого здоров’я. Безконтрольного лежання на пляжі більше я не допущу!»
Богдан Литвиненко,
головний лікар медичного центру «Євродерм»
— Олена потрапила до нас у клініку восени минулого року. Навіть через кілька місяців після відпочинку на морі вона була достатньо засмаглою. Скарги —
новоутворення на спині, яке, на думку онкологів, могло бути базаліомою.
Базаліома шкіри — це базально-клітинний рак, тобто злоякісне новоутворення. Але це так званий немеланомний рак із найсприятливішим прогнозом для пацієнта. Базаліоми вкрай рідко метастазують, тому процес можна тримати під контролем. Однак, рак є рак. Олена і прийшла до нас на дообстеження з діагнозом «базаліома» під питанням.
Базаліоми найчастіше виникають у пацієнтів старшого віку, на тлі хронічних захворювань, у зонах, які піддаються активній інсоляції (найчастіше — голова, лице, шия). Це спочатку й навело нас на думку, що в даному випадку, можливо, ми маємо справу з іншим новоутворенням шкіри. Базаліома шкіри виглядає як рожева пляма або вузлик на шкірі, її поверхня буває блискучою. Схожа картина спостерігалася і в Олени. Ми зробили пацієнтці дерматоскопію і в ході дослідження таки виявили деякі ознаки, характерні для базаліоми. Однак навіть після дерматоскопії ми не змогли чітко диференціювати новоутворення.
У дерматоонкології є такий принцип: усі сумнівні утворення необхідно видаляти і відправляти на патогістологічне дослідження. Саме таким шляхом ми пішли. Все відбулося амбулаторно, під місцевою анестезією. Це була по суті навіть не операція, а ексцизійна біопсія. Процес простий: видаляють невеликий шматочок тканини та накладають декілька швів. Тканину відправляють у лабораторію на дослідження. Тільки після нього можна з точністю визначити тактику подальшого лікування.
Результат здивував і порадував: у Олени була травмована себорейна кератома. Це абсолютно доброякісне утворення. Причиною появи кератоми на тілі є реакція зрілої шкіри на надлишок ультрафіолету, який позначається на розростанні епідермісу з наступним зроговінням.
Як правило, кератоз — захворювання більш старших людей. Сонце зіграло злий жарт із Оленою вже в такому молодому віці. А ось те, що утворення було
ушкоджене, дало підстави запідозрити онкологічний процес. Ушкодження в будь-якому випадку спричиняє процес рубцювання і в порожнині утворення виникають атипові судинні розгалуження, більш характерні для злоякісного процесу. Саме такі нетипові судини ми й побачили на дерматоскопі.
У більшості країн немеланомними раками шкіри займаються дерматологи. Для базаліоми немає сенсу вирізати великий шматок тканини — достатньо висічення в межах здорових тканин із невеликим відступом. Тому добре, що рідні Олени наполягли на консультації ще одного спеціаліста.
На щастя, у цьому випадку ми мали справу з доброякісним процесом. Однак не варто забувати, що, згідно зі статистичними даними, у кожного 75 українця виявляється меланома.
Це одне з найпідступніших і агресивних онкологічних захворювань шкіри. Якщо воно
виявлено пізно, летального кінця не уникнути практично в 90% випадків. Хочу нагадати
про «Тиждень діагностики раків шкіри», що традиційно проходить у травні. У цьому році проект проходитиме з 13 по 19 травня. Тиждень діагностики — це час, коли провідні медики та вчені об’єднуються з представниками провідних засобів масової інформації для розв’язання проблеми високої смертності від меланоми
та інших раків шкіри шляхом інформування суспільства про небезпеку родимки, що перероджується, і проведення медичними працівниками безкоштовних оглядів населення.
Адже тільки своєчасна діагностика і лікування можуть врятувати життя і зберегти здоров’я.
Тому надзвичайно важливо продіагностувати якомога більше пацієнтів і вчасно допомогти тим, хто цього потребує. Ми
щодня нагадуємо пацієнтам про шкоду ультрафіолетового випромінювання, про згубність соляріїв та активної засмаги в ті
години, коли сонячні ванни протипоказані через свою агресивність. З величезною ймовірністю Олена могла «привезти»
з моря не доброякісну кератому, а рак, який і запідозрили колеги-онкологи.
Тетяна ПРИХОДЬКО,
«ВЗ»