Колегія Рахункової палати України розглянула результати аудиту ефективності використання коштів Державного бюджету України, виділених Міністерству охорони здоров’я України в 2013 році і в першому півріччі 2014 року для забезпечення лікування хворих із серцево-судинними та судинно-мозковими захворюваннями, і змушена була констатувати: належної системи організації надання медичної допомоги таким хворим із введенням єдиних підходів і стандартів на сьогоднішній день досі не створено.
Як повідомила прес-служба Рахункової палати України, Міністерством і Національною академією медичних наук України досі не впроваджений єдиний медичний простір шляхом передачі відомчих установ і закладів охорони здоров’я до сфери управління МОЗ. Також не створені центри/відділення для надання сучасної високоспеціалізованої медичної допомоги хворим, відсутня система функціональної діагностики і диспансерного нагляду за хворими із серцево-судинною та судинно-мозковою патологіями.
У той же час недостатні бюджетні асигнування не дозволили Міністерству оновити матеріально-технічну базу закладів охорони здоров’я, забезпечити достатньою мірою хворих виробами медичного призначення, які потрібні для проведення оперативних втручань, створити державні реєстри хворих для оцінки ефективності та своєчасності надання медичної допомоги, впровадити сучасні протоколи лікування, планування й розрахунку потреби в лікарських засобах і виробах медичного призначення для відповідної категорії пацієнтів.
Як показав аудит, на сьогоднішній день тенденції щодо захворюваності на серцево-судинні та судинно-мозкові хвороби і смертності від них залишаються негативними. Серед хвороб дорослого населення країни ці захворювання посідають перше місце, складаючи 66% у структурі причин смертності громадян. Цей показник — один із найвищих у Європі. Щорічно від хвороб серця і судин в Україні помирають майже 460 тис. осіб. Частота інсультів перевищує аналогічний показник у розвинених країнах Європи в 11-13 разів. Щорічно в країні діагностується близько 50 тис. випадків інфаркту міокарда.
Розрахункова річна потреба в операціях на серці складає 35 тис. втручань, однак у 2013 році вона була забезпечена лише на 57,3%. І це — без урахування «хірургічного боргу», тобто кількості пацієнтів (близько 150 тис. хворих), які вже очікують на операцію.
Колегія також відзначила низький рівень поінформованості населення про ризики для їхнього здоров’я і зробила висновок, що ситуація із серцево-судинними та судинно-мозковими захворюваннями в країні вийшла за суто медичні межі й на сьогодні є соціальною проблемою, яка впливає на здоров’я громадян і тривалість їхнього життя.
За матеріалами ac-rada.gov.ua