Впровадження референтного ціноутворення на лікарські препарати для лікування серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та цукрового діабету 2-го типу перенесли з лютого на 1 квітня 2017 року. МОЗ обіцяє, що реферування цін на ліки запрацює одночасно з програмою відшкодування вартості лікарських засобів. Як пояснюють у Міністерстві, причина відтермінування в тому, що частина представників фармацевтичної індустрії не встигла реалізувати залишок препаратів, на котрі поширюється регулювання цін.
«Проаналізувавши підготовчу роботу щодо запровадження механізму реферування, провівши консультації з виробниками та операторами ринку, ми дійшли висновку: для належної реалізації цього процесу потрібний довший перехідний період, що пов’язано із поступовою реалізацією залишків ліків, — пояснює відтермінування в. о. Міністра охорони здоров’я У. Супрун. — Для стабілізації ситуації на ринку й унеможливлення виникнення ризиків пропонуємо перенести термін початку реалізації Постанови Уряду від 09.11.2016 р. №862 на 1 квітня. Реферування цін розпочнеться одночасно з програмою відшкодування вартості лікарських засобів, передбаченою Постановою Кабінету Міністрів від 09.11.2016 р. №863. Також рекомендуємо остаточний термін реалізації залишків перенести на 1 квітня 2017 року».
Як виявилося, МОЗ повністю не готове до обіцяних реформ, хоча й приховувало це до останнього дня, та й досі прикривається «відтермінуванням». Ситуація з референтним ціноутворенням дуже нагадує задекларовану Міністерством реімбурсацію інсулінів: спочатку її з 1 січня 2016 року перенесли на 1 квітня, а потім вона загубилася у нетрях чергових реформ та обіцянок відомства.
Стосовно заяви У. Супрун, що деякі виробники на 15-30% знизили ціни на препарати для лікування серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та цукрового діабету 2-го типу, то мова в основному йде про українські ліки, тоді як імпортні й досі коштують у 3-4 рази дорожче, ніж в Угорщині, Польщі, Чехії, Словаччині та Латвії. Сьогодні вартість більшості популярних препаратів для лікування серцево-судинних захворювань в українських аптеках перевищує граничний рівень МОЗ на третину, для лікування цукрового діабету та астми — майже на 90%.
Одним словом, дивна якась консолідація виходить між МОЗ та фармбізнесом, якому ще 2 місяці дозволено заробляти на українцях, котрі, налякані зникненням з аптек необхідних хворим на гіпертонію, діабет та астму препаратів у кінці січня, готові будуть купувати їх за будь-які гроші.
За матеріалами офіційного веб-сайту МОЗ України, онлайн-видання «Ділова столиця» та ІА «Інтерфакс-Україна»