У липні-вересні 2015 р. у 23-х областях України й Києві на базі 68 лікувальних та інших закладів Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ і Міністерства охорони здоров’я України провели тестування на вірусний гепатит С 4367 учасників АТО (військовослужбовців ЗСУ, бійців Нацгвардії/МВС). Подібне дослідження відбулося в Україні вперше. На жаль, результати тесту виявилися позитивними майже у 4% військовослужбовців. Були виявлені також тенденція до зростання показників інфікування та фактори ризику, що сприяють поширенню інфекції.
Більшість бійців, які взяли участь у тестуванні, — чоловіки найбільш репродуктивного віку (у середньому — 34 роки), не зазнавали серйозних медичних втручань: у 81% опитаних не було поранень, 92% зазначили, що їм не виконували переливання крові, 98% не пересаджували органи або тканини, 92% протестованих не проводили стоматологічного лікування. Разом із тим, серед мобілізованих, які не були в зоні АТО, кількість осіб з позитивним результатом становила 2,6%, водночас серед бійців, які вже взяли участь в АТО, цей показник збільшувався до 4,5%, а в тих, хто перебував на лікуванні, сягав 5%.
Виявилося: основним фактором ризику інфікування гепатитом С в учасників АТО є татуювання. 23% респондентів повідомили, що робили тату чи пірсинг до або під час перебування в зоні АТО. Слід враховувати, що 59% протестованих одружені або перебувають у цивільному шлюбі, відповідно при захворюванні на вірусні інфекції, автоматично піддають ризику інфікування своїх близьких.
Директор ДУ «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України» Наталія Нізова на прес-брифінгу в МОЗ із цього питання під назвою «Врятувати рядового захисника» зазначила, що назріла нагальна потреба зосередити зусилля державних установ у сфері охорони здоров’я на профілактиці гепатиту С не тільки серед представників Збройних Сил України, а й серед широких верств населення. «Необхідно дотримуватися стандартів інфекційного контролю, який, на жаль, зараз незадовільний. Крім того, мають бути ухвалені законодавчі норми, що дали б змогу здійснювати реєстрацію та закупівлю препаратів за прискореною процедурою для надання допомоги максимальній кількості хворих», — заявила вона.
За матеріалами прес-служби МОЗ України