Ріккардо Полоза: Куріння спричиняє зміни на рівні генів

719

linkНезважаючи на те, що українські лікарі знають, наскільки згубним є вплив паління на людський організм, належної уваги цьому не приділяють. Тим не менше, ворога варто знати в обличчя, а зробити це можна, лише детально заглибившись у проблему.

ВЗ Ви лікар і дослідник, діяльність якого часто асоціюють із проблемою паління. Чому приділяєте цьому питанню стільки уваги?

— Ми знаємо, що хронічний вплив тютюнового диму призводить до виникнення великої кількості захворювань. Деякі зміни, спричинені тютюновим димом, можна нівелювати, а діяльність органів та систем відновити, решта ж — незворотні. Паління є основною причиною передчасної смертності в західних країнах, і на це не можна закривати очі. Мені часто закидають, що я надто багато часу приділяю цій проблемі, але важливо не бути голослівним — дослідник має знайти підтвердження будь-якій власній гіпотезі. Тому наша команда проводить ретельні клінічні дослідження та вивчає вплив паління на розвиток легеневих захворювань, аби зупинити їх якомога раніше.

vz-03-04_2017_stranytsa_19_yzobrazhenye_0001Ріккардо ПОЛОЗА, директор Інституту внутрішньої медицини та клінічної імунології Університету Катанії (Італія), директор Центру профілактики та лікування тютюнової залежності, почесний професор медицини Університету Саутгемптона (Велика Британія), доктор медичних наук
Абсолютно всі дослідження вказують на те, що лікар має будь-яким доступним способом змусити хворого кинути палити. Є кілька таких підходів, але вони, на жаль, не надто ефективні. Тому існує нагальна потреба в пошуку дієвих методів і безпечних ліків, щоб допомогти курцям у досягненні тривалої ремісії. Повніше розуміння механізмів формування тютюнової залежності допоможе розробити нові методи лікування або вакцини для відмови від паління: багато з них нині перебувають на стадії розробки і дають надію як лікареві, так і хворому. Щодо самих досліджень, то вони мають бути глибокими і всебічними, адже нікого вже не здивуєш тим, що паління призводить до розвитку раку легень або гортані — це доведено. А ось про те, що ця згубна звичка спричиняє зміни на рівні генів, мало кому відомо.

Тим не менше, нам вдалося довести: вплив тютюнового диму змінює некодуючу експресію РНК у вигляді пригнічення великої кількості генів. Будь-який агресивний вплив навколишнього середовища позначається на генетичній структурі організму людини. Наприклад, якщо ваша бабуся палила, то у вас висока ймовірність наявності ушкоджених генів, успадкованих через покоління. Однак ми ще не знаємо про клінічні наслідки таких змін геному. Також не відомо, яке це має значення з клінічної точки зору. Тепер важливо визначити, чи є відмінності в експресії геному в активних курців і тих, хто перейшов на продукти зниженого ризику. Очевидно, було б доцільним встановити потенційну етіологію впливу електронної цигарки на експресію генів і пов’язаних із нею клінічних проявів.

ВЗ Які актуальні дослідження згубного впливу паління тривають наразі?

— У боротьбі з наслідками паління важливо розуміти, коли саме відмова від паління дасть організму змогу відновити власні ресурси. Це варто дослідити на всіх системах людського організму, як це було зроблено, наприклад, з параметрами фунціонування серцево-судинної системи. Прос­пективне дослідження змін артеріального тиску та частоти серцевих скорочень проводили в кількох групах: серед так званих ледарів — повністю кинули палити, редукторів — знизили споживання цигарок на 50% і невдах — решта осіб, які не змог­ли відмовитися від згубної звички. Так от істотне зниження систолічного артеріального тиску порівняно з вихідним рівнем відбулося лише в дослід­жуваних першої групи і тільки на 52-му тижні. Ми також вивчали тривалі зміни артеріального тиску в стані спокою і рівень його контролю в курців-гіпертоніків, які перейшли на продукти зниженого ризику. Через 12 місяців, як і очікувалося, відбулося значне поліпшення контролю артеріального тиску як систолічного, так і діастолічного.

Окремо досліджували розвиток пневмонії у курців. Виявилося, що її виникнення пов’язане з руйнуванням імунітету під дією тютюнового диму. На сьогодні мені не відомо, чи вивчається вплив переходу на вейпінг у курців з уже ушкодженим імунітетом при пневмонії. Однак наразі науковий інтерес становлять бактерицидні властивості гліцерину, котрий є головною складовою рідини електронних цигарок. Загалом, коли взяти до уваги результати зазначених досліджень, розмови про те, що пара електрон­них цигарок завдає такої самої шкоди, як і тютюновий дим, є повною нісенітницею.

Ще одне цікаве дослідження присвячене поширеності алергічного риніту. Вона зростає щоденно, і цей, на перший погляд, несуттєвий стан часто асоціюється з бронхіальною астмою. Так з’явилася нова концепція: тепер ці дві патології розглядають як аспекти одного і того самого захворювання. Дуже мало відомо про фактори ризику, відповідальні за прогресування алергічного риніту до астми, а наявні схеми лікування можуть лише контролювати симптоми, але не в змозі вилікувати хворобу. Проте останні наукові дані свідчать: запобігти новим випадкам бронхіальної астми можна шляхом модифікації імунної відповіді та нівелювання агресивних предикторів прогресії, одним із яких є тютюнові смоли.

ВЗ Не вперше чую, що імунотерапія та біологічні методи лікування — це майбутнє нашої медицини…

— Зазвичай для лікування тяжких патологій дихальної системи використовують системні глюкокортикоїди, які зменшують запалення, впливаючи на експресію прозапальних цитокінів або хемокінів. Тим не менше, кілька достовірних довго- і короткострокових досліджень показали: глюкокортикостероїди є досить неефективними щодо поліпшення функції легенів і зменшення запалення дихальних шляхів, особливо в пацієнтів із хронічним обструктивним запаленням легень (ХОЗЛ). Нові терапевтичні стратегії можуть зменшити запалення і полегшити клінічні симптоми, регулюючи рівень легеневих цитокінів. Це мішені для нових видів лікування — менш агресивних та більш дієвих.

ВЗ Як тютюновий дим модифікує дію препаратів під час лікування захворювань легень?

— Це стосується терапевтичної активності абсолютно всіх ліків: на організм курця вони справляють менший вплив або взагалі не діють. Особливо показовою є ситуація при лікуванні серцево-судинних захворювань. Багато препаратів метаболізуються в печінці, тоді як тютюновий дим через кров потрап­ляє до печінки й активує там токсичні ензими, котрі деактивують активні молекули лікарських засобів. Це вимагає постійного перегляду лікарем тактики лікування та зміни доз. Набагато раціональніше наполягати на відмові від паління або переході на продукти зниженого ризику, у яких відсутній процес згорання тютюну.

ВЗ Є ще одна важлива соціальна ситуація, пов’язана з палінням, — поширення туберкульозу.

— Так, це важливий популяційний момент: паління виконує роль каталізатора цього процесу, що характерно для країн третього світу, де туберкульоз становить епідеміологічну загрозу, а боротьба із ним є безуспішною. У таких країнах зменшення шкоди від куріння, наприклад, зав­дяки тому ж таки переходу на вейпінг, суттєво зменшить поширеність цієї недуги. Таким чином, один підхід дасть змогу вирішити дві великі проблеми громадського здоров’я країн третього світу. Але такі зміни в суспільстві можливі лише за комплексної стратегії.

ВЗ Що ви маєте на увазі під «комплекс­ною стратегією»?

— Мова йде про логічний, послідовний ланцюг дій та рішень, починаючи з ідей дослідників і закінчуючи політичними рішеннями держави. Наприклад, ХОЗЛ є важливою соціальною проб­лемою в усьому світі. Економічний тягар цієї недуги великий для будь-якого суспільства, тому ми застосовуємо навий підхід, запропонований Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) з використанням програмного забезпечення, розробленого Європейським центром ВООЗ щодо визначення забруднювачів повітря. На прогресування ХОЗЛ найбільше впливають концентрації озону, діоксиду азоту та діоксиду сірки. Саме ці чинники змінюють щорічну кількість випадків перевищення госпіталізацій таких хворих. З урахуванням отриманих результатів прий­маються політичні рішення, необхідні для того, аби зменшити забруднення повітря. На сьогодні отримуємо все більше доказів того, що забруднення атмосферного повітря також може бути пов’язане з розвитком раку легень і респіраторної алергії. Реалізація стратегії чистого повітря повинна бути економічно ефективною, але ця тема потребує подальшої розробки за участі всіх зацікавлених сторін.

ВЗ Чи охоче італійці звертаються до цент­рів лікування залежностей?

— Ні, такі клініки відвідує лише частина курців. В Італії все ускладнюється тим, що люди мусять самостійно оплачувати лікування від залежності. І це серйозна проблема: тільки-но ми починаємо говорити пацієнтам про необхідність застосування лікарських засобів, які потрібно купувати за власний кошт, вони зникають.

Проте більшість курців ігноруть клініки не з цієї причини — вони не вважають себе хворими! Це триває доти, поки не розвивається захворювання, пов’язане із палінням. Однак лікарі мають підтримувати здоров’я пацієнтів ще до виникнення хвороби! Увесь світ веде мову про профілактичну медицину. У нас же ситуація змінилася лише після того, як ми почали вивчати електронні цигарки та включили їх в арсенал допомоги людям, котрі прагнуть кинути палити. Хоча курці мають купувати електронні девайси за свій кошт, вони надають перевагу саме їм, а не нікотиновому пластирю чи іншим лікам.

Причина цього проста: з електронною цигаркою курець зберігає ритуальний, рекреаційний та соціальний компоненти, які він звик отримувати від паління. А використання таблеток або пластиря породжує лише додатковий стрес.

ВЗ Тобто ви не підтримуєте концепцію заборони паління?

— Нікотин зумовлює певні швидкі зміни в організмі, оскільки активує парасимпатичну нервову систему, що спричиняє підвищення рівня адреналіну та норадреналіну у крові. Це так званий гострий ефект паління. Те саме відбувається з організмом, коли людина п’є каву. Кофеїн активує ту саму систему та сприяє підвищенню рівня тих самих гормонів. Однак ми не вважаємо каву токсичною речовиною-вбивцею. Більше того, заняття спортом обумовлює такі самі швидкі зміни тих же параметрів, а ми говоримо, що заняття спортом — на користь серцево-судинній системі.

Лікарям важливо усвідомити, що сам по собі нікотин не є таким страшним — він частина людського життя. Багатьом людям нікотин допомагає боротися зі стресом та занепокоєнням, він лише стимулятор, такий, як і кава. Чому б тоді не вирішити проблему паління наданням людям можливості вживати нікотин, цей фармакологічно-психологічний стимулятор, але без шкідливого процесу горіння? У цьому якраз і полягає концепція скорочення шкоди від паління за допомогою альтернативних продуктів. І в цьому — принципова різниця поглядів на проблему в Європі та США. Американці демонізують як куріння, так і нікотин.

Статистика поширеності шкідливих звичок серед американської молоді свідчить, що зменшення паління за умови демонізації та заборони електронних цигарок супроводжується зростанням поширеності вживання інших наркотиків. Одна залежність змінюється іншою — яка ж від цього користь?

Розмовляла Тетяна ПРИХОДЬКО, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я