Ще з лютого 2015 р. лікувальні заклади Рівного відчули загострення ситуації з бюджетними закупівлями препаратів, насамперед для пільгових категорій хворих. Але сталося це не через брак фінансування — кошти на придбання медикаментів у бюджеті закладено. Проблема жодним чином не вирішується, скільки б звернень у різні інстанції не надсилало місцеве керівництво. Тож наразі рівненські чиновники з острахом очікують на соціальний вибух…
Гроші є, а можливості придбати ліки немає
Як розповіла начальник Управління охорони здоров’я Рівненського міськвиконкому Вікторія Покоєвчук, першим тривожним сигналом стало скорочення реєстру лікарських препаратів, для яких були задекларовані оптово-відпускні ціни відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 р. №240 «Про референтне ціноутворення на лікарські засоби та вироби медичного призначення, що закуповуються за кошти державного та місцевих бюджетів». Станом на 27 лютого 2015 р. доступними для придбання бюджетними медичними закладами були всього 1870 торгових назв лікарських засобів (для порівняння, у 2014 р. — 7837). Досі ситуація суттєво не змінилась, оскільки ціни, які пропонують дистриб’ютори аптечної мережі, вдвічі, а то й утричі вищі за можливу закупівельну вартість. Причини цього — коливання валютного курсу та суворі вимоги чинного законодавства.
«Медичні заклади, як і фармацевтична мережа, зобов’язані дотримуватися фінансової дисципліни, — зауважує Вікторія Михайлівна. — Як зазначено в Постанові, медичні препарати для установ, що фінансуються з державного та міського бюджетів, закуповуються відповідно до референтних цін, вказаних у переліку на сайті Міністерства охорони здоров’я України. Тому на сьогодні для пільгових верств населення ми маємо право придбати тільки ті препарати, які є в цьому списку і ціна на які відповідає оптово-відпускній. Але з початку 2015 р. реєстр не тільки не збільшився, а й значно скоротився. До того ж, починаючи з лютого, після чергового коливання курсу валют вартість частини ліків виявилася в кілька разів вищою, ніж дозволена закупівельна, за якою на той час їх могла придбати аптека. Результат невтішний: на сьогодні кошти, закладені на лікування дітей, хворих на муковісцидоз, та інших пільгових категорій пацієнтів, є, але купити лікарські засоби ми не можемо. І не лише ми, а й уся бюджетна медицина України».
Винуватець колізії
Неодноразові звернення депутатів до Уряду з проханням призупинити дію Постанови №240, яка і створила цю проблему, та повернути на 3 місяці реєстрацію цін за заявницьким принципом декларування, що діяв раніше, виявилися безрезультатними. Управління охорони здоров’я різних міст ще в лютому вирішили впливати на ситуацію спільними зусиллями: звернення до Міністерства направляли і Громадська рада при МОЗ України, і керівники управлінь охорони здоров’я, але, на жаль, ситуація не змінилася.
«Наше управління підготувало звернення до Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка від імені міського Голови, у якому зазначено, що лікувально-профілактичні заклади міста не мають можливості здійснювати відшкодування безоплатних медичних препаратів пільговим категоріям хворих, більшість яких потребують постійного дороговартісного лікування та замісної терапії за життєвими показаннями.
Ми наголосили, що невдовзі може статися вибух соціального невдоволення, через те що пільгові верстви населення залишаться без допомоги, тому Прем’єр-міністр має терміново втрутитися в ситуацію, що склалася, — говорить Вікторія Покоєвчук. — Сподівалися, що нас почують, але результат не втішив: наше звернення повернулося, щоправда вже в обласну адміністрацію, з інформацією, що Міністр охорони здоров’я зобов’язав розглянути проблему та поінформувати Рівненську міську раду й Кабінет Міністрів України. Та віз, як кажуть, й досі там…»
Зрушення намітилися, але вирішення питання гальмує бюрократична машина
На жаль, змінити ситуацію в законодавчому полі на місцевому рівні медики не мають змоги. Її вирішення можливе лише за умови відміни дії Постанови КМУ №240 або хоча б її призупинення на певний період часу. «За останньою інформацією МОЗ України з великим запізненням опрацювало інформацію працівників фармацевтичного ринку щодо ускладнень, які виникли через дію цього документа, — повідомила Вікторія Покоєвчук. — 22 квітня КМУ ухвалив зміни за спрощеною процедурою, наразі Міністерство очікує на їх підписання».
Від редакції. Коли номер готувався до друку, стало відомо, що 2.07.2015 р. набула чинності Постанова КМУ, яка передбачає повернення до моделі декларування оптово-відпускних цін без референтного ціноутворення. Сподіваємося, що це дасть змогу вирішити наболілу проблему й шанс на життя тяжкохворим.
Дана РОМАНЮК, власкор «ВЗ», м. Рівне