Нещодавно Рівненському обласному онкологічному диспансеру було присвоєно статус «Чиста лікарня безпечна для пацієнта». Спеціальні таблички, які тепер прикрашають кожне відділення і головний вхід закладу, запевняють і хворих, і відвідувачів: тут їм не загрожують жодні інфекції.
Всеукраїнський проект «Чиста лікарня безпечна для пацієнта» — це спільна ініціатива Всеукраїнської асоціації медичних сестер України та Асоціації «Служба організації інфекційного контролю» (СОІК). Його метою є вивчення сучасного стану гігієни в лікувально-профілактичних закладах, дотримання стандартів чистоти та гігієни відповідно до вимог чинного законодавства, профілактика професійних захворювань медичного персоналу та зниження рівня внутрішньолікарняних інфікувань (ВЛІ).
— Щороку проблема ВЛІ стає все актуальнішою для кожного пацієнта та медичного працівника закладів охорони здоров’я України, — каже керівник Асоціації «СОІК» Ольга Хеленюк. — Щомиті на Землі народжуються мільярди мікроорганізмів із новими властивостями, в тому числі резистентними до антимікробних препаратів. При цьому найбільшою небезпекою, яку несуть із собою ВЛІ, є спосіб їх передання. Через руки медперсоналу, інвентар для прибирання збудники інфекцій можуть мігрувати приміщеннями лікарні, в якій, до речі, пацієнти є абсолютно беззахисними і покладаються на медиків та їхнє сумління.
За даними ВООЗ, внутрішньолікарняні інфекції є однією з основних причин смертності серед госпіталізованих хворих. Тому в усьому світі існують програми, які здійснюють контроль за поширенням інфекцій, відіграючи важливу роль у зниженні рівнів захворюваності як пацієнтів, так і медиків, надмірних витрат лікувальних установ, смертності. Подібна практика існує сьогодні і в Україні. Зокрема, Всеукраїнська асоціація медичних сестер України та Асоціація «СОІК» уже протягом кількох років спільно роблять практичні кроки у боротьбі з ВЛІ. Одним із них є реалізація проекту «Чиста лікарня безпечна для пацієнта».
До речі, проводячи в рамках проекту гігієнічні аудити, спеціалісти Асоціації «СОІК» постійно виявляють у лікувальних закладах факти порушення стандартів чистоти та гігієни, адже далеко не всі лікарні в Україні мають чітко організовану гігієнічну модель.
Відтак, фахівці служби інфекційного контролю рекомендують медикам шляхи її вдосконалення, в результаті чого створюється належна система захисту і безпеки медперсоналу та пацієнтів.
Рівненський обласний онкологічний диспансер долучився до Всеукраїнського проекту «Чиста лікарня безпечна для пацієнта» близько року тому. Влітку минулого року почесний статус отримали перші шість відділень диспансеру. Але медичні працівники закладу не зупинилися на цьому та домоглися, аби безпечним було визнано ввесь заклад. Задля цього вони пройшли кілька етапів підготовки і довели, що в РООД дотримуються всіх санітарно-гігієнічних стандартів, зокрема, щодо гігієни рук, прибирання та дезінфекції приміщень, поверхонь тощо. Таким чином, обласний онкодиспансер зробив ще один крок до європейських стандартів медичного забезпечення населення.
Проте історія на цьому не закінчується. Адже за умовами проекту спеціалісти Асоціації «СОІК» контролюватимуть, чи залишатиметься заклад-номінант і надалі чистим та безпечним. Вже за рік вони знову завітають у заклад із перевіркою. І якщо виявлять там якісь порушення, позбавлять його відзнаки та оприлюднять цю інформацію для загалу. Зіпсована репутація аж ніяк не «личитиме» лікарні. Втім, медиків РООД це не лякає: вони переконані, що їхній заклад завжди залишатиметься взірцем якості, безпеки й чистоти.
З такою подією колектив РООД привітали керівник Асоціації «Служба організації інфекційного контролю» Ольга Хеленюк, яка і вручила медикам таблички з відзнакою, а також голова Асоціації медичних сестер Рівненської області Людмила Романішина, яка побажала медикам і надалі триматися на висоті та передала кожному відділенню подарунки від Асоціації — тести для контролю генерального і поточного прибирання.
Поки що РООД став одним із перших на Рівненщині закладом, який зумів вибороти цю престижну відзнаку. Дещо раніше цей статус було присвоєно окремим відділенням у кількох лікувальних установах. Спочатку — стаціонарному відділенню обласного шкірно-венерологічного диспансеру, згодом — централізованому відділенню автоматизованої лабораторної діагностики обласного клінічного лікувально-діагностичного центру ім. В. Поліщука, відділенням планової та ургентної хірургії Рівненської центральної міської лікарні. А зовсім нещодавно чистим і безпечним було офіційно визнано також Центр лапароскопічних і малоінвазивних хірургічних втручань Рівненської обласної клінічної лікарні. Всі вони представляють свої заклади у Всеукраїнському реєстрі проекту. Крім цього, ще чимало відділень у медичних закладах також подали заявки на участь у проекті. Вони вже пройшли аудит і наразі працюють над удосконаленням свої системи інфекційного контролю. Тож, імовірно, невдовзі все більше лікувальних закладів зможуть розраховувати на довіру пацієнтів.
Дана РОМАНЮК, власкор «ВЗ», м. Рівне