Рівненщина: Серцево-судинні катастрофи, помножені на безгрошів’я

1213

heartНещодавно на Рівненщині презентували Всеукраїнський проект «Зупинити епідемію серцево-судинних катастроф». Задля цього в область приїздив головний позаштатний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності «Хірургія серця і магістральних судин у дорослих», доктор медичних наук Костянтин Руденко, а також фахівці профільних інститутів. Натомість місцеві медики сприйняли ідею без ентузіазму і використали презентацію, аби озвучити кричущі проблеми галузі.

VZ 17-18_2015_Страница_12_Изображение_0001Валерій Орешко, головний позаштатний кардіохірург Рівненського обласного управління охорони здоров’я
Щороку на Рівненщині понад 460 тис. громадян потерпають від серцево-судинних захворювань, і при цьому наразі такі хворі помирають не тільки частіше, але й раніше. За останнє десятиліття показник поширеності хвороб системи кровообігу в області зріс удвічі та становив у 2012 р. — 6142, у 2013 р. — 6254, а в 2014 р. — 6285,93 на 10 тис. населення. Повсякчас поширюється ішемічна хвороба серця (у 2013 р. — 2194; у 2014 р. — 2218,21 на 10 тис. населення), стенокардія, гіпертонічна хвороба (у 2013 р. — 3064; у 2014 р. — 3086 на 10 тис. населення), інфаркт міокарда (у 2013 р. — 10,62; у 2014 р. — 11,05 на 10 тис. населення), мозковий інсульт. Зріс також і рівень смертності від серцево-судинної патології (з 88,9 на 10 тис. жителів у 2013 р. до 89,1 у 2014-му). До речі, інсульт значно випередив злоякісні пухлини і посідає нині друге місце серед причин смертності населення Рівненщини. Третина пацієнтів, які перенесли його, — люди працездатного віку, і лише 10% із тих, що вижили, повертаються до активного життя.

VZ 17-18_2015_Страница_12_Изображение_0002Лариса Верещук, головний позаштатний кардіолог Рівненського обласного управління охорони здоров’я
В останні роки нам ніяк не вдається зменшити показник смертності пацієнтів, і причина цього — незадовільне фінансове забезпечення кардіологічної служби. Лише нещодавно в область надійшли розхідні матеріали, передбачені ще на 2014 рік, та й то не в повному обсязі. Їх вистачить, щоб забезпечити лише чверть усіх потребуючих пацієнтів з інфарктом міокарда та гострим коронарним синдромом. Заявка ж на 2015 рік ще взагалі не розглядалася. Обласна програма боротьби з хворобами системи кровообігу фінансувалася тільки в 2012 році й лише в розмірі 100 тис. грн. Тому не виключено, що в цьому році, а зважаючи на складну ситуацію в нашій країні — і кілька найближчих років, усі витрати по забезпеченню кардіологічних лікувально-діагностичних процедур (зокрема коронарографії та стентування) муситимуть взяти на себе хворі. Наскільки їм це буде під силу, здогадатися нескладно — варто лише дізнатися розцінки на розхідні матеріали. Для прикладу, найпростіший стент коштує близько 20 тис. грн. Тож зрозуміло: більшість пацієнтів просто не матимуть змоги лікуватися.

Кардіологія — та галузь медицини, яка не може існувати без фінансування. Наші пацієнти дуже потребують підтримки держави, і зовсім нечесно з її боку ставити хворих перед таким важким вибором: продати власний будинок, аби оплатити лікування, чи померти…

VZ 17-18_2015_Страница_12_Изображение_0003Олег Гикавчук, заступник головного лікаря Рівненського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф
Спроба Костянтина Руденка проаналізувати справжні причини погіршення ситуації із серцево-судинними захворюваннями на Рівненщині викликала жваву дискусію серед місцевих медичних працівників. Вона оголила проблеми, про які МОЗ чомусь забуває чи просто не хоче помічати, ігноруючи всі звернення медичної громади. А між тим практикуючі лікарі переконані: проблема епідемії серцево-судинних катастроф не вирішується лише в операційних, як би майстерно не працювали наші кардіохірурги. Починати треба з удосконалення надання меддопомоги хворим ще на догоспітальному етапі.

Аби поліпшити показники роботи кардіологічної служби, треба насамперед подумати про якість діагностики, надання екстреної медичної допомоги і вчасну госпіталізацію хворих. Тому в МОЗ потрібно запитати про повноцінне оснащення всіх бригад швидкої медичної допомоги згідно з прийнятим єдиним стандартом — адже донині 40% наших санітарних автомобілів йому не відповідають. Вже 3 роки поспіль ми просимо Міністерство, яке виділяє субвенції на придбання лікарських засобів, дати дозвіл на закупівлю вкрай необхідного обладнання. Безрезультатно. А нам же потрібно оновлювати електрокардіографи, дефібрилятори, без яких неможливо надати адекватну медичну допомогу хворому. До слова, чи не половина наших кардіографів працюють ще з 1972-го, 1985 років: уявіть собі, в якому стані знаходиться апаратура! Повірте, вони вже можуть «написати» інфаркт будь-якому хворому. За кордоном обладнання, котре працювало протягом
5 років, заборонено застосовувати, бо вважається, що воно вже використало свій ресурс. У нас же апаратура працює 25 і більше років.

До того ж медичне обладнання має властивість періодично виходити з ладу. Тож логічно було б мати не тільки по одному його комплекту для кожної виїзної бригади, а й кілька апаратів на заміну, щоб на час їх ремонту медики не вирушали на виклик із порожніми руками, як це відбувається зараз. І про яку якість діагностики серцевих захворювань можна говорити за таких умов?

До речі, 60% бригад екстреної медичної допомоги у нашій області — фельдшерські. І скільки б не підвищували рівень знань кардіологи й сімейні лікарі, на виклик до хворого першими приїздять саме фельдшери. Між іншим, кілька років тому МОЗ постановило взагалі скоротити спеціалізовані бригади екстреної медичної допомоги (ЕМД). Ми на це не пішли і зберегли 3 кардіореанімаційні бригади та бригаду інтенсивної терапії. Завдяки цьому місто Рівне і прилеглі до обласного центру райони забезпечені кваліфікованим медичним персоналом, який може доставити хворого в кардіоцентр і надати йому допомогу в повному обсязі. Але ж в інших районах таких бригад немає, більше того, у переважній більшості там на швидкій працюють фельдшери. Тому створення лікарських бригад — необхідність, яка потребує уваги посадовців.

Так, МОЗ виношує ідею розвитку телемедицини. Добре, але тоді, крім забезпечення швидких медичним обладнанням, нам потрібно ще й спеціальне оснащення для дистанційного зв’язку з кардіологічним центром, щоб фельдшер міг у будь-який час і будь-де отримати консультацію щодо обстеження та надання медичної допомоги пацієнту. Дуже сумніваюся, що ця проблема швидко вирішиться, а тим часом люди хворіти не припиняють.

Через неналежне оснащення медичною апаратурою і лікарськими кадрами бригади ЕМД на догоспітальному етапі не можуть як слід проводити і тромболітичну терапію. Для Рівненщини по субвенції було закуплено «Металізе®» з розрахунку 1 доза на 10 тис. населення. Ці препарати ми розподілили між усіма районами, але й тут є проблема з їх використанням у повному обсязі. Адже, щоб провести тромболізис, швидка має бути забезпечена обладнанням і хоча б двома фахівцями. До речі, за законом у кожній бригаді повинні знаходитися 2 фельдшери, але наразі цього немає.

Питання з транспортуванням інфарктних хворих до кардіоцентрів, обидва з яких у нас діють тільки в Рівному, теж стоїть доволі гостро. Так, якщо хворий мешкає у 30-50-кілометровій зоні від обласного центру, бригада ЕМД оперативно госпіталізує його. Проте з пацієнтами, які живуть у віддалених районах, ситуація набагато гірша. Тут свою роль відіграють і пізнє звертання громадян, і затримка з постановкою діагнозу, і неспроможність неукомплектованої належно фельдшерської бригади транспортувати шокового хворого на відстань 100 км і більше. Наприклад, із Зарічного, звідки до Рівного 180 км, без тромболізису хворий не доїде. Тож вихід тут один: або укомплектовувати фельдшерські бригади реаніматологами і кардіологами, які можуть надати хворим лікарську допомогу, або піднімати питання про створення міжрайонних кардіоцентрів у Дубно і Сарнах, щоб зменшити відстань доїзду до 50 км. В іншому випадку показники летальності інфарктників тільки збільшуватимуться.

Як видно, всі проблеми тісно переплетені між собою і вирішувати їх потрібно в комплексі, кардинально змінюючи всю систему надання кардіологічної допомоги хворим. Тільки тоді намітяться позитивні зрушення. На жаль, на місцевому рівні ці завдання ми вирішити не можемо. Тому сподіваємося, що МОЗ нарешті нас почує і піде назустріч.

Дана РОМАНЮК, власкор «ВЗ», м. Рівне

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я