Рівненський обласний онкологічний диспансер працюватиме віднині з більшою потужністю, адже 25 червня цього року в Центрі променевої терапії було введено в дію другий лінійний прискорювач. А ще цього дня в закладі відкрили капітально відремонтоване радіологічне відділення. Безпосереднім учасником цих важливих подій став міністр екології та природних ресурсів України Олег Проскуряков, який перебував із робочим візитом на Рівненщині.
Новий лінійний прискорювач було придбано за кошти цільової субвенції з державного бюджету. Ще в 2012 році, відкриваючи Центр променевої терапії РООД, Президент України Віктор Янукович пообіцяв виділити фінансування на його дооснащення, і дотримав слова. Тепер онкохворі області мають можливість лікуватися на рівні світових клінік за допомогою передових технологій, адже в Центрі створено замкнутий цикл надання медичної допомоги пацієнтам із раком.
Як розповів головний лікар РООД Григорій Максим’як, новий лінійний прискорювач — це найсучасніше обладнання принципово нового класу. Завдяки йому фахівці зможуть приймати удвічі більше пацієнтів. Так, якщо на вже працюючому в Центрі лінійному прискорювачі за зміну проліковують 15 хворих, то на новому обслуговуватимуть до 40. Новий апарат відрізняється багатьма додатковими функціями і, зокрема, можливістю автоматичного контурування пухлини, над яким, до речі, інженери-фізики працювали раніше 72 години. Треба нагадати, що перший лінійний прискорювач з’явився в Центрі променевої терапії РООД у 2011 році. У рамках державно-приватного партнерства його придбав для закладу благодійний фонд Ріната Ахметова «Розвиток України». Відтоді на цьому обладнанні вже проведено понад 200 тисяч процедур для 925 пацієнтів, у тому числі 59 дітей. Між тим, медики кажуть, рік у рік хворих на рак в області більшає. Нині на обліку перебуває
19 700 осіб, 157 із них — діти. Променевої терапії на лінійному прискорювачі потребують щороку майже 3 тисячі пацієнтів.
Водночас, по медичну допомогу в Рівненський Центр променевої терапії звертаються також і хворі з інших областей України, частка яких становить майже 15% від усіх пацієнтів закладу. Відтак, обласна влада хоч і вишуковує щоразу необхідні кошти, все ж обласному бюджету важко витримувати таке навантаження. Голова облдержадміністрації Василь Берташ зауважив, що нині всі сили обласної влади спрямовані на те, щоб Рівненському Центру променевої терапії було присвоєно статус Національного. Тоді кошти на його утримання закладатимуться в державному бюджеті.
Під час перебування в РООД Олег Проскуряков не лише оглянув потужності закладу, а й поспілкувався з медичними працівниками і був приємно вражений побаченим: у Центрі створено надсучасні умови для лікування онкохворих, і не кожен заклад в Україні може похвалитися таким матеріально-технічним оснащенням і підбором високопрофесійних кадрів. Водночас міністр подякував фонду Ріната Ахметова «Розвиток України» за співпрацю з РООД, наголосивши на тому, що коли бізнес є соціально відповідальним, можна вирішувати чимало проблем. У подарунок обласному онкодиспансеру Олег Проскуряков передав сертифікат на отримання лабораторного обладнання — чотириканального коагулометра.
Треба сказати, що цього дня відбулася ще одна важлива подія — у Рівному розпочав роботу VI з’їзд Українського товариства радіаційних онкологів з міжнародною участю. Він зібрав фахівців із різних куточків України, а також Росії, Білорусі, Естонії, Швеції, Швейцарії, Австрії та Чехії. У з’їзді брали участь провідні українські спеціалісти в галузі онкології, зокрема членкор НАМН, професор Микола Пилипенко, головний спеціаліст із променевої терапії МОЗ України, членкор НАМН, професор Наталія Семикоз, голова УТРО, професор Валентина Іванкова та ін. Протягом трьох днів роботи з’їзду учасники розглянули цілу низку актуальних питань, зокрема щодо забезпечення якості променевої терапії (радіаційна фізика), аспектів променевої діагностики в онкології, нових можливостей радіохемотерапії пухлин, сучасних клінічних рекомендацій з променевої терапії, профілактики, діагностики і лікування ускладнень променевого і комбінованого лікування, міждисциплінарного підходу до супровідної терапії в радіоонкології.
Власним досвідом поділилися також і спеціалісти РООД у своєму виступі «Шляхи оптимізації променевої терапії у хворих на рак верхніх дихальних шляхів» (Т. Щегловська, В. Якобчук, Т. Ратнікова, В. Філіпчук).
Крім цього, під час з’їзду проходили сателітні симпозіуми для медичних фізиків, а також майстер-класи на базі відділення радіотерапії РООД у напрямку нових підходів у радіаційній онкології.
Дана РОМАНЮК, власкор «ВЗ», Рівне