РІВНЕНЩИНА: ПІОНЕРИ ПРОМЕНЕВОЇ ТЕРАПІЇ

3010

Відколи Рівненський обласний онкологічний диспансер наростив лікувальні потужності, завдяки підтримці Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України», його фахівці не оминають жодної нагоди наблизити рівень надання медичної допомоги пацієнтам до світових стандартів, вдосконалюють свій фаховий рівень і використовують усі можливості наявного обладнання. Ось і нещодавно вони знову опинилися серед «піонерів» в Україні через запровадження у свою практику надсучасної методики — променевої терапії з модуляцією інтенсивності, або IMRT.

Цей високотехнологічний метод радіотерапії вже не один десяток років використовують у всьому світі для лікування онкопатології. Проте рівненські спеціалісти змогли опанувати його лише після того, як в обласному онкодиспансері з’явився лінійний прискорювач.

Як розповіла інженер-фізик РООД Юлія Гузюк, IMRT сьогодні є однією з передових технологій променевої терапії. Вона дає можливість сконцентрувати в об’ємі пухлини таку максимально ефективну дозу опромінення, яка необхідна для її руйнування, і водночас — забезпечити достатній захист оточуючих здорових тканин, опромінюючи їх профілактично. При цьому в різних частинах мішені розподіляється доза різної поглиненої величини. Багатопелюстковий коліматор і головка лінійного прискорювача, переміщуючись багато разів, створюють сотні полів будь-якої форми і розміру (від 1 до 27 см), із якими задається і конформно розподіляється в об’ємі доза опромінення, розрахована за потребою.

За словами завідувачки відділення променевої терапії №1 Тетяни Щегловської, IMRT — методика дуже складна і потребує значних затрат часу для підготовки процедур. Так, якщо для розрахунку звичайного курсу лікування за допомогою конвенційної радіотерапії лікарю та фізику необхідні 2-3 дні, для розрахунку 3D-конформної радіотерапії витрачають від 4 до 7 днів, то підготовка курсу IMRT триває 1-2 тижні. Спочатку проводять сканування пацієнта, потім лікар оконтурює пухлину, а фізики за допомогою спеціальної комп’ютерної планувальної програми готують план опромінення пацієнта. Далі фахівці, задля безпеки хворого, обов’язково виконують верифікацію цього плану на фантомі, читають дозу з матриці, переконуючись, що задана апаратом доза точно відповідає розрахованій. І лише тоді пацієнт може розпочати лікування на лінійному прискорювачі. Курс лікування складається з 25-35 процедур, які пацієнти проходять щодня. Кожна з них триває приблизно 20-40 хв, залежно від наявності візуалізації. За перебігом процедур і станом хворих медики спостерігають із різних кутів за допомогою двох відеокамер. У їхньому розпорядженні також аудіозв’язок, хоча пацієнтам під час процедур ні розмовляти, ні рухатися не можна.

Як пояснила Тетяна Щегловська, метод IMRT найбільш ефективний у лікуванні онкологічних захворювань на ранніх стадіях. Найчастіше його використовують у разі пухлин голови, шиї та простати, інколи — молочної залози. У Рівному IMRT почали застосовувати трохи більше двох місяців. Наразі за цією методикою лікуються п’ять пацієнтів. Та поки говорити про результати зарано, адже ефект від радіотерапії відтермінований у часі і виявиться лише через півроку після завершення курсу лікування. Втім, медики сподіваються повторити позитивний досвід провідних клінік світу.

Варто зауважити, що проведення IMRT вимагає, окрім усього, і спеціальної підготовки фахівців — як лікарів, так і фізиків. Тому завдяки сприянню Фонду «Розвиток України» рівненські спеціалісти тривалий час навчалися цієї сучасної методики. Спочатку — у колег із Гомельського онкодиспансеру на їхній базі. Потім у серпні провідні білоруські фахівці — завідувач відділення променевої терапії Дмитро Окунцев і керівник відділу медичних фізиків Вадим Пишняк — приїздили у Рівне, де провели клінічний тренінг із променевої терапії для лікарів та медичних фізиків, на якому практично вивчалися всі нюанси та труднощі планування IMRT. Зрештою, восени наші спеціалісти пройшли також навчання на курсі «Методика опромінення з модуляцією інтенсивності IMRT» у Німеччині, де отримали сертифікати, які підтверджують їхнє право застосовувати цей метод.

Єдиним недоліком IMRT, вважають медики, є значні затрати часу на підготовку. Та натомість її переваги значно вагоміші — можливість забезпечити потрібну дозу, різну за інтенсивністю, в об’ємі опромінення і суттєве зменшення дози в навколишніх тканинах, що не завжди можливо за звичайної радіотерапії. А це дуже важливо для якості життя пацієнта.

— Променева терапія з модуляцією інтенсивності IMRT є сьогодні однією з кращих у світі, — зауважила Тетяна Щегловська. — І нам є чим пишатися, адже ми відкриваємо для наших краян можливість лікуватися на рівні провідних клінік світу.

Дана РОМАНЮК, власкор «ВЗ», Рівне

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я