Нещодавно в Рівненській центральній міській лікарні протягом кількох днів працювали білоруські лікарі. Вони навчали місцевих хірургів нової для них методики: лікуванню діафрагмальних кил лапароскопічним методом.
Медики Рівненської ЦМЛ і Брестської обласної клінічної лікарні вже багато років підтримують дружні стосунки. Вони періодично навідують колег, ознайомлюючись із роботою лікувальних закладів й обмінюючись досвідом. Цього разу візит білоруських лікарів мав ще й практичне підґрунтя: наші спеціалісти переймали навички складних лапароскопічних оперативних втручань. Протягом двох днів ми спільно з білорусами виконали шість операцій з приводу кил стравохідного отвору діафрагми.
Методика брестських лікарів вирізняється нетрадиційним типом мобілізації — починається по великій кривизні, а також є зручнішою та безпечнішою для хірурга, оскільки зменшує ризик травмування селезінки і блукаючих нервів. До того ж, лікування діафрагмальних кил та ГЕРХ малоінвазивним методом значно пришвидшує одужання пацієнтів. Уже через три дні їх можна виписувати зі стаціонару.
Такі операції — доволі складні та високотехнологічні. Проте ми взяли на озброєння нову методику й допомагатимемо хворим. Тим паче, що проблема захворювань стравоходу сьогодні стає все актуальнішою. Від діафрагмальних кил і ГЕРХ потерпають нині 12-20% людей, якість життя яких значно погіршується через печію, відрижку, біль у животі тощо. Дуже часто кили стравохідного отвору діафрагми лишаються нерозпізнаними. Хворі довгий час страждають від болю за грудниною, звертаються з цього приводу до терапевтів, кардіологів — їм встановлюють діагнози серцевих захворювань або бронхіальної астми, тоді як причина їх стану зовсім в іншому. Тепер же ми можемо не тільки діагностувати цю хворобу, а й позбавити пацієнтів її неприємних проявів.
Запровадити нову методику ми змогли завдяки сучасному обладнанню, а саме електрокоагулятору, придбаному торік за 500 тис. грн, виділених із міського бюджету. Без цього апарата виконувати лапароскопічні оперативні втручання неможливо.
Оскільки нова методика вимагає не тільки теоретичних знань, а й практичних навичок, наші лікарі ще мають повчитися. Тож білоруські хірурги пообіцяли приїхати до нас іще раз із майстер-класами. А ми впевнені, що, «набивши руку» на малоінвазивному методі лікування захворювань стравоходу, зробимо і наступний крок — опануємо методику проведення оперативних втручань на печінці та з видалення селезінки.
До речі, плануємо також розробити обласну програму з лікування ГЕРХ і кил стравоходу за прикладом тієї, що діє в Брестській області. Уже маємо певні напрацювання й сподіваємося, що за сприяння керівництва лікарні та місцевої влади нам вдасться згодом охопити відповідною медичною допомогою хворих із ГЕРХ у всій області.
Дана РОМАНЮК, спеціально для «ВЗ», м. Рівне