12 серпня 2014 р. Верховна Рада України прийняла за основу і в цілому проект Закону України «Про санкції». Мінімум 10 із 29 видів санкцій можуть безпосередньо стосуватися фармацевтичної галузі.
Рішення про застосування, відміну чи внесення змін до санкцій приймається Радою національної безпеки і оборони України та вводиться в дію Указом Президента України.
Хто ж із учасників фармринку може постраждати від введення санкцій?
1. Компанії, які виробляють ліки і вироби медичного призначення на майданчиках Російської Федерації та імпортують їх в Україну.
В першу чергу йдеться про російського фармгіганта «Фармстандарт». Його майданчики («Фармстандарт-Лексредства», «Фармстандарт-Томськхімфарм», «Дальхімфарм», «Фармстандарт-УфаВІТА») виробляють блокбастер «Арбідол®» (77 млн грн роздрібних продажів у 2013 р. за даними системи дослідження ринку PharmXplorer™ компанії Proxima Research), «Афобазол®» (26 млн грн), «Імудон®», «Фосфоглів®» та ін.
Постраждає і НВФ «Матеріа Медика Холдинг», яка продає в Україні препарати «Анаферон» (79 млн грн), «Імпаза» (8 млн грн), «Артрофон», «Афала» та інші. Загальний обсяг роздрібних продажів компанії в минулому році склав 111 млн грн.
Російський фармвиробник «Валента Фармацевтика» може втратити ринок збуту для препаратів «Пантокальцин®», «Фенотропил®», «Граммидин®» і «Зорекс®», продажі яких у минулому році склали 19 млн грн, а компанія «Татхімфармпрепарати» може недоотримати 40 млн грн.
Санкції зачеплять і «компанії одного бренда» — наприклад, виробника «НІАРМЕДИК ПЛЮС», який імпортує російський препарат «Кагоцел®» (4 млн грн), компанію «БІОКАД» з брендом «Генферон» (8 млн грн), компанію «Ферон» з брендом «Віферон-Ферон®» (51 млн грн) та ін.
2. Компанії, які виробляють ліки і вироби медичного призначення на майданчиках, що знаходяться поза межами Російської Федерації, однак належать її резидентам, знаходяться під впливом резидентів РФ, мають суттєві інтереси в РФ (власні виробничі потужності в РФ).
Під санкції може потрапити холдинг Stada через наявність бізнесу в Росії, а саме виробничих майданчиків у РФ (наприклад, «Нижфарм»), де виробляються препарати «Вітапрост» (37 млн грн), «Лавомакс» (21 млн грн), «Ливарол®» (28 млн грн), «Хондроксид®» (24 млн грн) тощо. Сумарний обсяг роздрібних продажів Stada в Україні в 2013 р. склав 434 млн грн.
3. Компанії, які виробляють ліки і вироби медичного призначення на українських майданчиках, але належать російським резидентам.
У першу чергу в зону ризику потрапить група компаній «Здоров’я» (Харків), пов’язана з одіозним російським бізнесменом Олександром Шишкіним (ідеться про Фармацевтичну компанію «Здоров’я», Харківське фармацевтичне підприємство «Здоров’я народу», а також ТОВ «Дослідний завод «ГНЦЛС», розташовані в Харкові, і ТОВ «Фармекс Груп», розташований під Києвом). Продажі продукції одного лише харківського «Здоров’я» за минулий рік склали 752 млн грн.
Ще складніша ситуація у проданого сім’єю Богатирьових російському «Фармстандарту» харківського виробника вакцин «Фармстандарт-Біолік»: окрім регулярних скандалів через непередбачувані побічні реакції на біоліківські вакцини, і навіть летальні випадки, підприємство має в пасиві 2 призупинені Держлікслужбою виробничі дільниці (від 20.12.2012 р. і 13.02.2013 р.). Незважаючи на чутки про те, що найближчим часом ці санкції будуть скасовані завдяки «домовленостям» заводу особисто з нинішнім Головою Держлікслужби Михайлом Пасічником, «Фармстандарт-Біолік» може залишитися ні з чим — тепер уже на основі рішення РНБО України.
Таким чином, навіть простий розрахунок продажів вказаних брендів і виробників дозволяє прогнозувати, що йдеться про майже 5% фармацевтичного ринку країни (1,5 млрд грн із 30,5 млрд грн за результатами 2013 р.) — майже 200 млн доларів США по курсу на кінець 2013 р.
За матеріалами pharma.net.ua