Розподіл випускників медичних вишів — учорашній день

4538

Doctor with stethoscope

Колегія суддів Конституційного суду України розгляне подання 46 народних депутатів щодо відповідності положень Постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.1996 р. №992 «Про порядок працевлаштування випуск­ників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням» Конституції України.

«Ми повинні йти не шляхом примусового розподілу молодих спеціалістів, а шляхом їх заохочення до роботи, особливо в сільській місцевості. Мова йде, насамперед, про забезпечення гідною оплатою праці, соціальним пакетом, відповідними державними програмами з придбання житла, автомобіля тощо», — вважає народний депутат, член Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Костянтин Яриніч.

Він повідомив, що командою експертів разом з першим заступником Міністра охорони здоров’я Олександрою Павленко розробляються сучасні механізми щодо вирішення кадрових проблем лікувальних закладів. «Нарешті ми повинні запустити реформу охорони здоров’я, щоб заклади охорони здоров’я конкурували як за пацієнта, так і за кваліфіковані кадри», — наголосив народний депутат.

Тим часом Верховна Рада України відправила на повторне перше читання законопроект №3312 про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» (щодо працевлаштування випускників), яким пропонувалося скасувати обов’язкове відпрацювання після завершення навчання в медичному виші за рахунок державного бюджету. Для прийняття проекту закону в першому читанні за основу не вистачило 10 голосів.

Автори законопроекту наголо­шують: надання державним органам права розподілу випускників вищих медичних навчальних закладів порушує конституційні права громадян і норми міжнародного права. У документі зазначається, що випускники вишів вільні у виборі місця роботи (за винятком військових), а навчальні заклади не зобов’язані здійснювати їх працевлаштування.

«Я дуже засмучений, що сьогодні Верховна Рада не спромоглася прийняти за основу проект закону, який є напрочуд актуальним для молодих лікарів, котрі змушені три роки відпрацювати там, куди, всупереч їх волі, направляє держава. Єдиним аргументом, що став на заваді сьогоднішньому позитивному голосуванню, була критична ситуація з кадровим забезпеченням медичних закладів, особливо в первинній ланці.

Вочевидь, це питання зрушить з місця тільки тоді, коли ми отримаємо висновок Конституційного суду України щодо конституційності Постанови Уряду №992, якою фактично передбачено використання примусової праці молодих лікарів. Не вдалось сьогодні — вдасться завтра! Докладемо всіх зусиль, аби довести справу до логічного завершення», — наголосив К. Яриніч. Також він поділився своїм здивуванням з приводу того, що законопроект не підтримали Голова профільного Комітету Ольга Богомолець та колишній Міністр охорони здоров’я Олег Мусій, хоча саме їм «часто-густо висловлюють вдячність за відстоювання конституційних прав молодих лікарів».

За матеріалами РБК-Україна та Facebook

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я