Служба безпеки України спільно з органами прокуратури викрила механізм нанесення збитків Державному бюджету при закупівлі в 2012-2014 рр. Міністерством охорони здоров’я лікарських засобів і виробів медичного призначення. Корупційна схема призвела до значного підвищення вартості препаратів для соціально незахищених громадян.
В заяві СБУ вказано: в ході розслідування було встановлено, що посадові особи одного з найбільших дистрибуторів фармацевтичної продукції України на замовлення МОЗ поставляли лікарські засоби за завищеними на 20-40% цінами. З цією метою в документи для митного оформлення товарів вносилися завідомо неправдиві дані. Таким чином, зловмисники отримували надприбутки в обхід установленої законодавством 10-відсоткової граничної надбавки на оптові ціни на препарати та вироби медичного призначення.
Протягом 2012-2014 рр. цією комерційною структурою при посередництві підконтрольних іноземних компаній було імпортовано в Україну на виконання державного замовлення тільки за договорами з МОЗ фармацевтичної продукції на суму понад 1,26 млрд грн.
Згодом у ЗМІ з’явилася інформація, що підозрюваною СБУ компанією є ТОВ «Людмила-Фарм», і пояснювався корупційний механізм схеми.
У договорі між імпортером і виробником вказувалася визначена ціна на препарати, яка в подальшому фігурувала в митних документах і була зареєстрована в Державній інспекції України з контролю за цінами.
Але існувала ще одна угода — так звана кредит-нота, за умовами якої виробник надавав фірмі-імпортеру як оптовому покупцю товарну знижку на 20-40% від суми основного замовлення. Відтак постачальник МОЗ замість 10-відсоткової отримував щонайменше 30-відсоткову націнку.
«Самі транснаціональні компанії не тільки дуже добре знають про цю схему, але і активно беруть у ній участь, отримуючи свою частку прибутку. Але всі ризики бере на себе дистрибутор. Бо якщо б на такій махінації впіймали, наприклад, виробника зі США, йому загрожував би штраф у сотні мільйонів доларів. А наше МОЗ лише розведе руками і скаже: є всі потрібні документи, що ми могли зробити? Іноземні ж фармкомпанії будуть наголошувати на своїй необізнаності щодо того, що їх українські партнери декларують завищені ціни. У крайньому разі оштрафують місцевого постачальника, і сума стягнення не буде великою», — пояснив представник ГО «Медичний контроль» Ігор Щедрін.
Останніми роками «Людмила-Фарм» була найбільшим постачальником фарм-препаратів для МОЗ. У 2011 році фірма отримала підряди на 337,69 млн грн, у 2012-му — на 421,31 млн грн, 2013-му — на 391,14 млн грн, у 2014-му — на 584,74 млн грн.
За матеріалами прес-служби СБУ і сайту «Наші гроші»