Рівень колективного імунітету до вірусу COVID-19 в Україні в середньому становить 5,2%. Такі результати отримала лабораторія «Сінево» за результатами перших півтора місяців імунологічного тестування населення.
Загалом дослідження на антитіла G, які свідчать про наявність імунітету до COVID-19, у «Сінево» пройшло понад 10 тисяч осіб. Тестування проводилося у всіх відділеннях «Сінево», які працюють на території Україні.
У територіальному розрізі найвищий рівень колективного імунітету зафіксовано у Західному регіоні — його показник становить близько 11%. Зокрема, в Луцьку антитіла G виявлено у 13% клієнтів, які пройшли тестування у «Сінево», в Івано-Франківську — 14%, Чернівцях — 14%, Рівному – 13%.
Найнижчий рівень колективного імунітету до COVID-19 виявлено у Південному регіоні — в середньому він становить 2%. Зокрема, в Одесі — 2%, Миколаєві — 2%, Херсоні — 1%. В інших регіонах (Північ, Центр, Схід) рівень колективного імунітету — 3–5%.
Найвищий відсоток антитіл G виявлено у дітей до 7 років — 9%, у людей віком від 8 до 20 років — 3,5%, від 20 до 40 років — 4%, від 41 до 60 років — 6%, у людей віком 60 років і старші — 7%.
Найбільший попит на виконання досліджень на імунітет до COVID-19 спостерігався серед мешканців Києва. При цьому за результатами тестування у Києві позитивний результат аналізу на антитіла G було виявлено лише у 3% клієнтів, у Київській області — близько 7%.
«На момент запуску „Сінево“ тестування у деяких країнах Європи, США, Росії уже були перші результати досліджень колективного імунітету до коронавірусу. Результати перших півтора місяці тестування в Україні показали, що статистика в нашій країні заставна із ситуацією у світі. В середньому рівень колективного імунітету в Україні становить 5%. Наприклад, такий же показник колективного імунітету в Іспанії. Це дає підстави говорити, що на сьогодні колективного імунітету в Україні фактично немає, — розповів Микола Бутенко, директор з розвитку „Сінево“. – При цьому, як ми й очікували, рівень колективного імунітету по країні суттєво відрізняється залежно від регіону. Наприклад, в окремих містах Західної України, таких як Ковель чи Мукачево, відсоток імунних людей сягає навіть 20–30%. Це означає, що мешканці цього регіону ймовірно є більш захищеними перед другою хвилею епідемії. У той же час у Південній частині України середній рівень колективного імунітету становить лише 2%. Це свідчить про те, що населення регіону з вірусом практично не стикалося, і в разі другої хвилі хвороби цей регіон перебуватиме у зоні підвищеного ризику».
За словами Бутенка, дані про рівень популяційного імунітету є особливо важливими для керівників держави, які на їхній основі можуть коректно планувати бюджет, прогнозувати навантаження на медичну систему та розподіляти ресурси.
Окрім тестування на антитіла G, «Сінево» проводить тестування на антитіла А, які показують активну фазу хвороби. Зокрема, від початку тестування лабораторія виконала понад 7,5 тис. тестів на антитіла А. Із них позитивний результат було виявлено у 8,6% клієнтів. Це середній показник серед всіх областей, де «Сінево» проводило тестування на антитіла А.
Аналогічно до ситуації з антитілами G, найвищий відсоток населення, де зафіксовано антитіла класу А, є мешканцями Західного регіону — він становить майже 13%. Зокрема, в Луцьку антитіла А виявлено у 15% клієнтів, які пройшли тестування у «Сінево», в Івано-Франківську — 16%, Чернівцях — 16%, Хмельницькому — 11%, Рівному — 5%, Тернополі — 5%.
Найнижчий рівень антитіл класу А виявлено в Південному регіоні — близько 5%. Зокрема, в Одесі — 5%, Миколаєві — 1%, Херсоні — 10%. В інших регіонах (Північ, Центр, Схід) рівень антитіл класу А становить близько 7–8%. У Києві антитіла А було виявлено у 8% клієнтів, що здали аналіз у «Сінево», у Київській області — близько 7,5%.
Дослідження на антитіла lgG проводяться у лабораторії методом імуноферментного аналізу (ІФА, ELISA) на німецькому автоматичному обладнанні й тест-системах компанії Euroimmun (Німеччина), а також методом хемілюмінесцентного імуноаналізу (CMIA) на американському автоматичному обладнанні й тест-системах компанії Abbott (США).
Для проведення тестування на антитіла до COVID-19 «Сінево» інвестувала понад 250 тисяч євро в закупівлю нового обладнання. Зокрема, компанія придбала два нових автоматичних аналізатори американської компанії Abbott, яка є одним з провідних світових виробників медичного обладнання.
Дослідження виконуються у центральній лабораторії «Сінево» у м. Києві. Потужності лабораторії дають змогу виконувати до 20 тисяч тестів на добу. Термін виконання аналізу становить 2 дні #.