Під патронатом Президента України з 2011 року в Україні діє Національний проект «Нове життя — нова якість охорони материнства та дитинства», у рамках якого у столиці та обласних центрах держави відкриваються високоспеціалізовані перинатальні центри саме для надання медичної допомоги вагітним та новонародженим. Також паралельно впроваджується Українсько-Швейцарська Програма «Здоров’я матері та дитини», яка діє у чотирьох регіонах країни: Вінницькій, Волинській, Івано-Франківській областях та АР Крим. 27 лютого 2013 року Міністерство охорони здоров’я України та Швейцарська Конфедерація у межах Українсько-Швейцарської Програми провели спільну прес-конференцію за результатами співпраці.
У ході прес-конференції було розкрито, як саме Швейцарська Конфедерація підтримує Україну на шляху вдосконалення медичної допомоги вагітним і новонародженим з 1997 року. Зокрема, зазначено, що показники материнської та дитячої смертності по країні знизилися, а це свідчить про поступ України в досягненні Цілей Тисячоліття. У широкому обговоренні взяли участь перший заступник Міністра охорони здоров’я України Олександр Качур, начальник Управління охорони материнства, дитинства та санаторного забезпечення МОЗ України Альона Терещенко, керівник Українсько-Швейцарської Програми «Здоров’я матері та дитини» Мартін Рааб та директор Швейцарського бюро розвитку та співробітництва в Україні Гуідо Белтрані. До перемовин долучилися також заступники начальників управлінь охорони здоров’я обласних державних адміністрацій Вінницької, Волинської, Івано-Франківської областей та заступник Міністра охорони здоров’я АР Крим — представники регіонів, що є пілотними в рамках реалізації Програми «Здоров’я матері та дитини».
Статистичні результати — кращий доказ
Позитивну тенденцію зниження материнської та дитячої смертності прокоментував Олександр Качур, перший заступник Міністра охорони здоров’я України: «Хочу висвітлити деякі результати, яких нам вдалося досягти за останні роки. За даними оперативного моніторування, показник материнської смертності за 2012 рік становив 12,7 на 100 тис. живонароджених. Це дуже гарний результат, адже порівняно з 2011 роком він зменшився в 1,7 разу. Показник смертності немовлят за 2012 рік становить 8,48 на 1000 живонароджених. Порівняно з 2011 роком відбулося зниження майже на 15%. У досягненні цих результатів величезну роль зіграв Національний проект «Нове життя», у рамках якого впроваджується відкриття перинатальних центрів третього рівня на території України. На минулий рік відкрито 8 таких центрів. У цьому році — 26 лютого — відкрився Рівненський перинатальний центр».
«Нам дійсно є чим пишатися! — продовжила Альона Терещенко, заступник директора департаменту реформ та розвитку медичної допомоги, начальник управління охорони материнства, дитинства та санаторного забезпечення. — Показники материнської і дитячої смертності є головним мірилом діяльності й Українсько-Швейцарської Програми, й інших програм, що впроваджуються на території України».
Сучасне обладнання для українських лікарень
За 15 років існування Програми «Здоров’я матері та дитини» для забезпечення здоров’я вагітних та новонароджених Швейцарська Конфедерація надала Україні більш ніж 21 млн CHF. У грудні 2012 року було придбано та встановлено медичне устаткування в 42 партнерських медичних установах у 4 регіонах України загальною сумою 1 млн 600 тис. CHF (близько 13 млн 400 тис. грн). Конфедерація придбала для медустанов Волинської, Івано-Франківської, Вінницької областей та АР Крим сучасне обладнання, у тому числі такі необхідні пристрої, як апарати УЗД, штучної вентиляції легенів для новонароджених і немовлят з функцією СДППТ (СРАР), інкубатори та реанімаційні столики для новонароджених, портативні рентгенапарати, кардіотокографи та ін. Унікальна сучасна техніка допоможе медичним закладам поліпшити якість надання медичної допомоги вагітним, породіллям та новонародженим.
Освітні програми для медиків
Програма приділяє значну увагу питанням навчання персоналу. Опанування сучасних знань, практик і підходів, заснованих на даних доказової медицини, забезпечує надання медичної допомоги на рівні світових стандартів та ефективне управління процесами.
«У рамках Українсько-Швейцарської Програми «Здоров’я матері та дитини» було проведено багато тренінгів за участю міжнародних експертів, — розповів Гуідо Белтрані, директор Швейцарського бюро розвитку та співробітництва (ШБРС) в Україні. — На тренінгах учасники знайомляться з сучасними управлінськими підходами та інструментами, такими як пакет перинатальних послуг, матриця Бебіс, перинатальний аудит, система для інвентаризації медичного обладнання, перинатальний реєстр тощо. Також ми залучили такий інструмент, як обмін досвідом між регіонами України. Це значно підвищило професійну освіту українських лікарів. Завдяки програмі розроблено ряд методичних посібників. Навчальні матеріали офіційно затверджені у НМАПО та МОЗ України і рекомендовані до використання у системі безперервної медичної освіти України. У чинній фазі проекту (2011—2015 рр.) триває розробка нових навчальних матеріалів. На мій погляд, це гарний подарунок для системи надання допомоги матерям і дітям України. Цілий ряд таких видань ми розповсюджуємо на території України».
Також учасники прес-конференції зазначили, що впровадили систему телемедицини для консультування між лікарями. Це допомогає надавати своєчасну, кваліфіковану допомогу. Завдяки використанню телемедичної платформи iPath (http://telemed-ipath.org.ua) лікарі отримують доступ до міжнародних знань і консультацій. Телеплатформа — відкритий ресурс, доступний для будь-якого медичного фахівця у мережі Інтернет. Також у межах програми створюються електронні навчальні модулі. Окрім того, програма сприяє розвитку елементів безперервної освіти, наприклад, стажуванню на робочому місті.
Не залишилися поза увагою учасників прес-конференції і проблемні місця та питання, які досі потребують розв’язання. «Є проблема в кількості неонатологів та їх кваліфікації, — зазначив Мартін Рааб, керівник Українсько-Швейцарскої Програми «Здоров’я матері та дитини», спеціаліст Швейцарського інституту охорони здоров’я та тропічної медицини (м. Базель, Швейцарія). — Залишилися певні проблеми у впровадженні інформаційно-комунікативних елементів, які дуже важливі у наданні допомоги та поліпшенні кваліфікації лікарів. Найбільш пріоритетні завдання, що стоять зараз перед Національним проектом і де могла би бути доречною підтримка Програми — симуляційні лабораторії: програма для інвентаризації медичного обладнання «опенМЕДІС»; перинатальний реєстр — база даних всіх вагітних, породіль та новонароджених в режимі он-лайн, що дозволяє отримувати оперативну інформацію з регіону. Також необхідні тренінгові центри із відповідним обладнанням, це дозволить не на пацієнтах, а на муляжах відпрацьовувати правильне надання допомоги».
Тетяна ПРИХОДЬКО, «ВЗ»