Ще два Інститути НАМНУ на порозі закриття

603

1472557611-8869-institut-shalimovaДУ «Національний інститут хірургії і трансплантології ім. О. О. Шалімова НАМН України» та ДУ «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф. Г. Янов­ського НАМН України» опинилися на межі закриття через брак державного фінансування. Проблеми в них майже ідентичні: немає коштів на харчування пацієнтів, прид­бання ліків та зарплату працівникам. Керівництво обох медичних закладів б’є на сполох — якщо найближчим часом фінансові питання не буде вирішено, вони втратять цінних спеціалістів, що призведе до закриття установ.

Фінансова прірва Інституту Шалімова

З фінансовими проблемами Національний інс­титут хірургії і трансплантології ім. О. О. Шалімова стикається вже не перший рік, але саме у 2017-му заклад опинився на межі закриття.

«Уже кілька років пацієнти змушені купувати за власні кошти практично всі медикаменти, — розповідає перший заступник директора з наукової та організаційної роботи, доктор медичних наук Михайло Костилєв. — Але у фінансуванні на 2017 рік не передбачено навіть коштів на закупівлю ліків, які не можна прид­бати в аптеці. Це наркотичні препарати для наркозу і знеболювання, кисень, закис азоту. Жодної копійки не виділено на харчування пацієнтів».

Ще одна нагальна проблема — зарплата співробітників Інституту за січень, яку повинні виплатити в першій декаді лютого. На аванс, котрий медики отримали в середині січня цього року, пішло 40% від усього виділеного бюджету на перший і другий квартали. Адміністрація Інституту ухвалила рішення надати місячні відпустки без збереження заробітної плати співробітникам, які досягли пенсійного віку. Це дасть змогу виплатити гроші решті фахівців.

«Проблема із заробітними платами призведе до втрати Інститутом хороших спеціалістів. Не отримуючи зарплати, кваліфіковані працівники підуть в інші установи, і повернути їх потім буде неможливо, а саме від рівня фахівця залежить якість проведеної операції», — наголосив М. Костилєв. Він також повідомив, що Інститут уже звернувся з листами до низки благодійних організацій, Президента, ВРУ, МОЗ та до інших міністерств і відомств з надією, що вони допоможуть подолати цю проблему.

Якщо не будуть вирішені питання фінансування основних статей витрат, доведеться клініку закрити, переконане керівництво Інституту Шалімова.

Гуманітарна катастрофа в Інституті туберкульозу

Проблеми з фінансуванням у Національному інституті фтизіатрії і пульмонології ім. Ф. Г. Янов­ського вже досягли крайньої межі — з 1 січня лікувальний заклад припинив госпіталізацію хворих на туберкульоз. Із 530 ліжко-місць в Інституті зайнято всього 175. Причина — відсутність медикаментів і продуктів харчування, що для хворих на туберкульоз є запорукою одужання. «90% наших пацієнтів — це знедолені та люди за межею бідності. Вони не мають грошей, щоб купити антибіотик. Тих, у кого є кошти на лікування, ми виписали, вони доліковуються за місцем проживання, — розповідає заступник директора Інституту, доктор медичних наук, професор Василь Мельник. — У січні на ліки та перев’язувальні матеріали ми також не отримали жодної копійки. Люди почнуть помирати, бо в лікарні немає медичного кисню. Аналогічна ситуація і з продуктами — зараз ми годуємо пацієнтів у борг, оскільки харчування хворого на туберкульоз — одна з важливих складових його лікування. Коли не було протитуберкульозних препаратів, то туберкульоз вдавалося вилікувати зокрема гарним харчуванням, адже це підвищувало імунітет хворого». Крім того, заборгованість із зарплати співробітникам Інституту становить майже 3 млн грн. В. Мельник наголосив, якщо ситуацію із недофінансуванням не буде вирішено, вони будуть змушені скоротити медичний персонал.

У пошуках коштів

Коли керівництво заговорило про те, що наукові установи, які підпорядковуються Національній академії медичних наук України, — Інститут Амосова, Інститут Шалімова та Інститут туберкульозу — опинилися на межі закриття, у Верховній Раді було зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до Додатку №3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік». Відповідно до цього проекту пропонується додатково виділити Національній академії медичних наук України 708 млн 402 тис. грн для збільшення бюджетних видатків на пот­реби Інститутів Шалімова та Амосова. Про дофінансування Інституту туберкульозу в проекті не сказано жодного слова, як і не зареєстровано альтернативного проекту Закону для покращення його становища. У цьому місяці депутати у сесійній залі збиратимуться 7-10 та 21-24 лютого. Коли буде прийнято проект Закону і де шукатимуть додаткові мільйони, поки залишається таємницею.

За матеріалами «Громадського радіо», ІА «УНН», офіційного сайту ВРУ, сайтів «Цензор.НЕТ» та «Журналіст»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я