Щеплення від грипу — хто потурбується про медиків?

1236

Передбачається, що цього року кількість хворих на грип почне зростати наприкінці грудня, а пік захворюваності припаде на початок лютого наступного року. До групи підвищеного ризику інфікування належать медичні працівники, адже саме їм часто доводиться йти в осередок інфекції без будь-якого прикриття, тобто без щеплення, котре могло б урятувати їх від хвороби. «ВЗ» вирішила поцікавитися, хто і як опікується здоров’ям лікарів в Україні.

 

Вінничина

VZ_47-48_2015_Страница_15_Изображение_0001Степан ТОМИН, завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень Державної установи «Вінницький обласний лабораторний центр Держсанепідемслужби України»
ВЗ Наскільки актуальною є вакцинація медичних працівників проти грипу і чи обов’язкова вона?

— Імунізація проти грипу — найефективніший метод профілактики інфекції, проте вона не є обов’язковою в Україні. Це щеплення належить до групи рекомендованих. За рахунок державного бюджету закуповуються лише вакцини для обов’язкової імунізації проти десяти хвороб: туберкульозу, гепатиту B, гемофільної інфекції, кору, паротиту, краснухи, поліомієліту, кашлюку, дифтерії та правця.

ВЗ Тобто на вакцини проти грипу держава кошти не виділяє?

— На жаль, ні. Вакцини для рекомендованих щеплень закуповуються за кошти місцевих бюд­жетів, підприємств, установ та власні кошти громадян. Так, облдержадміністрація виділила 30 тис. грн для імунізації персоналу і мешканців будинків дитини у Вінниці та Тульчині. За ці гроші було придбано майже 300 доз вакцини.

ВЗ Яку ж кількість медиків Вінницької області на сьогодні щеплено від грипу?

— Загалом на Вінниччині станом на середину листопада вакциновано всього 170 осіб, із них лише 30 медичних працівників. Здебільшого вакцина для медиків закуповується за рахунок закладів, у яких вони працюють. Проте не кожна лікувальна установа може собі це дозволити, тож частина медичних працівників витрачає на щеплення власні кошти. Хочу зазначити, що імунізація проти грипу тільки розпочинається: препарати придбали лише 9 листопада. Зараз їх уже можна купити в аптеках міста, тож кількість медиків, які вакцинуватимуться, зростатиме — масове щеплення очікується протягом найближчих двох тижнів. Це, звісно, трохи запізно, бо в ідеалі період імунізації має припадати на жовтень-листопад.

ВЗ Якщо більшість медичних працівників змушена закуповувати вакцину проти грипу за власні кошти, то скільки їм доведеться викласти зі своєї кишені, аби захиститися від хвороби?

— Вартість вакцини, яку можна придбати в Україні, коливається від 100 до 180 грн залежно від виробника. На території Вінницької області закуповується і використовується французький імунобіологічний препарат «Ваксігрип спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка», що коштує 130 грн.

ВЗ Якою ситуація зі щепленням була в минулі роки?

— Вакцинація медиків, як і всіх людей, що виявляють бажання імунізуватися, проводиться щороку. Так, у сезон 2012-2013 рр. на території Вінниччини від грипу було щеплено 5160 осіб, з них 3029 — медичні працівники, у період 2013-2014 рр. імунізовано 5823 людини, із них 4379 — медики. Минулого епідемічного сезону вакциновано 1516 мешканців Вінницької області, у тому числі 1179 медиків.

Щеплення від грипу потрібно проводити щороку, оскільки вірус постійно змінює свої властивості, й імунітету, який виробився в попередньому епідемічному сезоні, недостатньо. Саме тому виробники вакцин постійно оновлюють їх склад, поліпшуючи в такий спосіб захист імунізованих.

ВЗ Які віруси грипу будуть активними в цьому епідемічному сезоні?

— За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я та Українського центру грипу в епідемічному сезоні 2015-2016 рр. на території України циркулюватимуть три підтипи вірусу грипу. Це зокрема AH1N1-Каліфорнія, який вже «відвідував» нашу країну протягом трьох останніх сезонів. Проте передбачається, що цього року він не спричинить великої кількості захворювань, на відміну від нового для нас штаму AH3N2-Швейцарія. Саме він очікувано стане основним збудником цієї хвороби в Україні. Так само новим буде й вірус B/Phuket, але, як правило, реєстрація захворювань, пов’язаних з вірусом грипу типу B, відбувається вже після збільшення кількості випадків хвороби, зумовлених вірусом грипу A.


Дніпропетровщина

VZ_47-48_2015_Страница_15_Изображение_0002Олена ЛУГОВА, заступник директора Департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської облдержадміністрації
На Дніпропетровщині профілактичним щепленням від грипу за кошти місцевих бюджетів цього року заплановано охопити близько 25 тис. мешканців. Передусім це будуть представники двох категорій ризику: медичного та епідемічного. До першої категорії належать діти, вагітні, люди літнього віку, особи із хронічними захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем, нирок, порушенням обміну речовин тощо. До другої — ті, хто у зв’язку зі своєю професійною діяльністю щодня спілкується з великою кількістю людей, — військовослужбовці, педагоги, персонал великих підприємств і, звичайно ж, медичні працівники. Такий підхід традиційний для нашого регіону та добре себе зарекомендував: протягом останніх років на Дніпропетровщині були зафіксовані лише спалахи вірусу грипу та сезонний епідемічний підйом захворюваності в деяких районах і містах області, але масштабної епідемії вдавалося уникнути.

Станом на 13 листопада в області препаратом «Ваксігрип спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка» було щеплено 7619 осіб (це 19,4% від запланованої загальної кількості), із них — 3431 медичний працівник. Усього на Дніпропетровщині планується імунізувати від грипу понад 11 тис. медиків. Передусім вакцинуватимемо медичний персонал центрів первинної медико-санітарної допомоги: сімейних лікарів, терапевтів, педіатрів, медсестер, фельдшерів тощо, які контактують з найбільшою кількістю хворих на застуду та грип. Кампанію з профілактичних щеплень плануємо завершити до кінця листопада.


Житомирщина

VZ_47-48_2015_Страница_15_Изображение_0003Ольга САХНЕВИЧ, обласний позаштатний інфекціоніст Департаменту охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації, лікар-інфекціоніст Житомирської обласної клінічної лікарні ім. О. Ф. Гербачевського
Кошти для щеплення медиків Житомирщини виділяє профспілковий комітет медпрацівників. У цьому році імунізовано 39 співробітників консультативно-діагностичної поліклініки обласної лікарні, які станом на кінець жовтня виявили бажання вакцинуватися. Торік було приблизно стільки ж охочих. Передусім, це особи з групи медичного ризику і ті, хто найбільше контактує з пацієнтами. Рішення, вакцинуватися чи ні, приймає сама людина. Наше ж завдання — забезпечити медикам таку можливість.

 

 

 


Закарпаття

VZ_47-48_2015_Страница_15_Изображение_0004Володимир МАРКОВИЧ, начальник Головного управління Держсанепідслужби у Закарпатській області, головний державний санітарний лікар Закарпатської області
Станом на середину листопада в Закарпатській області щеплення від грипу зробили близько тисячі медичних працівників. З огляду на те, що воно не входить до календаря профілактичних, процес відбувається досить повільно. Однак сподіваємося: до початку грудня ситуація дещо покращиться. Забезпечити фінансування відповідних видатків у більшості установ й організацій досить складно, а тому інтенсивність імунізації невисока. Але вакцини поступово надходять в область, тож кількість щеплених від грипу медичних працівників незабаром збільшиться.

Підготували Олена ГОНЧАРУК (м. Вінниця), Ірина КАДЧЕНКО (м. Дніпропетровськ), Юлія СОКАЛЬСЬКА (м. Житомир), Віктор ЛАЗОРИК (м. Ужгород), спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я