Передбачається, що цього року кількість хворих на грип почне зростати наприкінці грудня, а пік захворюваності припаде на початок лютого наступного року. До групи підвищеного ризику інфікування належать медичні працівники, адже саме їм часто доводиться йти в осередок інфекції без будь-якого прикриття, тобто без щеплення, котре могло б урятувати їх від хвороби. «ВЗ» вирішила поцікавитися, хто і як опікується здоров’ям лікарів в Україні.
Вінничина
— Імунізація проти грипу — найефективніший метод профілактики інфекції, проте вона не є обов’язковою в Україні. Це щеплення належить до групи рекомендованих. За рахунок державного бюджету закуповуються лише вакцини для обов’язкової імунізації проти десяти хвороб: туберкульозу, гепатиту B, гемофільної інфекції, кору, паротиту, краснухи, поліомієліту, кашлюку, дифтерії та правця.
ВЗ Тобто на вакцини проти грипу держава кошти не виділяє?
— На жаль, ні. Вакцини для рекомендованих щеплень закуповуються за кошти місцевих бюджетів, підприємств, установ та власні кошти громадян. Так, облдержадміністрація виділила 30 тис. грн для імунізації персоналу і мешканців будинків дитини у Вінниці та Тульчині. За ці гроші було придбано майже 300 доз вакцини.
ВЗ Яку ж кількість медиків Вінницької області на сьогодні щеплено від грипу?
— Загалом на Вінниччині станом на середину листопада вакциновано всього 170 осіб, із них лише 30 медичних працівників. Здебільшого вакцина для медиків закуповується за рахунок закладів, у яких вони працюють. Проте не кожна лікувальна установа може собі це дозволити, тож частина медичних працівників витрачає на щеплення власні кошти. Хочу зазначити, що імунізація проти грипу тільки розпочинається: препарати придбали лише 9 листопада. Зараз їх уже можна купити в аптеках міста, тож кількість медиків, які вакцинуватимуться, зростатиме — масове щеплення очікується протягом найближчих двох тижнів. Це, звісно, трохи запізно, бо в ідеалі період імунізації має припадати на жовтень-листопад.
ВЗ Якщо більшість медичних працівників змушена закуповувати вакцину проти грипу за власні кошти, то скільки їм доведеться викласти зі своєї кишені, аби захиститися від хвороби?
— Вартість вакцини, яку можна придбати в Україні, коливається від 100 до 180 грн залежно від виробника. На території Вінницької області закуповується і використовується французький імунобіологічний препарат «Ваксігрип спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка», що коштує 130 грн.
ВЗ Якою ситуація зі щепленням була в минулі роки?
— Вакцинація медиків, як і всіх людей, що виявляють бажання імунізуватися, проводиться щороку. Так, у сезон 2012-2013 рр. на території Вінниччини від грипу було щеплено 5160 осіб, з них 3029 — медичні працівники, у період 2013-2014 рр. імунізовано 5823 людини, із них 4379 — медики. Минулого епідемічного сезону вакциновано 1516 мешканців Вінницької області, у тому числі 1179 медиків.
Щеплення від грипу потрібно проводити щороку, оскільки вірус постійно змінює свої властивості, й імунітету, який виробився в попередньому епідемічному сезоні, недостатньо. Саме тому виробники вакцин постійно оновлюють їх склад, поліпшуючи в такий спосіб захист імунізованих.
ВЗ Які віруси грипу будуть активними в цьому епідемічному сезоні?
— За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я та Українського центру грипу в епідемічному сезоні 2015-2016 рр. на території України циркулюватимуть три підтипи вірусу грипу. Це зокрема AH1N1-Каліфорнія, який вже «відвідував» нашу країну протягом трьох останніх сезонів. Проте передбачається, що цього року він не спричинить великої кількості захворювань, на відміну від нового для нас штаму AH3N2-Швейцарія. Саме він очікувано стане основним збудником цієї хвороби в Україні. Так само новим буде й вірус B/Phuket, але, як правило, реєстрація захворювань, пов’язаних з вірусом грипу типу B, відбувається вже після збільшення кількості випадків хвороби, зумовлених вірусом грипу A.
Дніпропетровщина
Станом на 13 листопада в області препаратом «Ваксігрип спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка» було щеплено 7619 осіб (це 19,4% від запланованої загальної кількості), із них — 3431 медичний працівник. Усього на Дніпропетровщині планується імунізувати від грипу понад 11 тис. медиків. Передусім вакцинуватимемо медичний персонал центрів первинної медико-санітарної допомоги: сімейних лікарів, терапевтів, педіатрів, медсестер, фельдшерів тощо, які контактують з найбільшою кількістю хворих на застуду та грип. Кампанію з профілактичних щеплень плануємо завершити до кінця листопада.
Житомирщина
Закарпаття
Підготували Олена ГОНЧАРУК (м. Вінниця), Ірина КАДЧЕНКО (м. Дніпропетровськ), Юлія СОКАЛЬСЬКА (м. Житомир), Віктор ЛАЗОРИК (м. Ужгород), спеціально для «ВЗ»