Уже з 1 вересня цього року рецепт на ліки від гіпертонії має стати фінансовим документом, за яким пацієнти отримуватимуть від держави певну компенсацію від вартості медикаментів. Це передбачено другим етапом реалізації пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб із гіпертонічною хворобою. Втім, хоча виконувати проект почали в Україні ще з 1 червня, у лікарів і фармацевтів все ще виникає чимало запитань із цього приводу.
Роз’яснити всі незрозумілі нюанси рівненським фахівцям допоміг головний позаштатний терапевт МОЗ України, член-кореспондент НАМН України, заслужений діяч науки і техніки, доктор медичних наук, професор Василь НЕТЯЖЕНКО. Нещодавно він провів у Рівному робочу нараду з питань реалізації відповідного пілотного проекту з керівниками медичної і фармацевтичної галузей області, головними штатними і позаштатними спеціалістами обласного УОЗ, міськими і районними фахівцями.
Насамперед Василь Захарович порадив колегам уяснити основні принципи реалізації пілотного проекту, визначені урядовцями. Для цього кожна поліклініка в області повинна мати в наявності постанову Кабінету Міністрів України № 340 від 25.04.2012 р. та накази МОЗ України, прийняті на її виконання, а всі лікарі мають бути детально ознайомлені з цими документами.
Найперше, на думку Василя Нетяженка, медикам слід усвідомити, що цей проект покликаний допомогти, головним чином, соціально незахищеним пацієнтам, зробивши ліки доступнішими для них. Тому лікарі мають розповідати своїм пацієнтам про можливості, які дає їм проект, і пояснювати, як ними скористатися. Так, згідно з умовами проекту, лікар записуватиме в рецепті не торгову, а лише міжнародну непатентовану назву лікарського засобу. Таким чином, право вибору препарату залишається за пацієнтами. Втім, водночас, вони можуть запитати поради щодо цього й у лікаря.
До слова, у пілотному проекті «беруть участь» 7 найбільш призначуваних під час лікування артеріальної гіпертензії груп препаратів (тільки у формі таблеток або капсул і лише генерики), визначених наказом МОЗ України. Це засоби, які діють на ренін- ангіотензинову систему (еналаприл, лізиноприл), блокатори бета-адренорецепторів (бісопролол, метопролол, небіволол) і антагоністи кальцію (амлодипін, ніфедипін). На рецептурному бланку затвердженої форми лікар може виписати не більш як один препарат із цього переліку.
Також, як повідомив Василь Нетяженко, під час першого етапу реалізації пілотного проекту було визначено референтні ціни та встановлено граничний рівень оптово-відпускних цін на лікарські засоби від гіпертонії. Відтак, до 1 вересня цього року МОЗ України має відпрацювати механізм часткового відшкодування вартості ліків і знайти джерела фінансування реалізації пілотного проекту. Втім, уже й зараз зрозуміло, що сума компенсаційних коштів, яка надходитиме в регіони, залежатиме від кількості хворих на артеріальну гіпертензію, занесених у відповідні реєстри. Тому Василь Захарович порадив лікарям привести ці реєстри у відповідність якнайближче до реальної ситуації із захворюваністю населення на гіпертонію. Адже наразі в окремих областях різниця між показниками захворюваності та офіційно встановленою кількістю хворих на гіпертонію сягає в середньому 40–65%.
– В Україні тільки 65% хворих знають, що у них гіпертонія, 40% із них лікуються, при цьому постійно приймають ліки лише 13%, – повідомив Василь Нетяженко.
Отож, задля успішної реалізації пілотного проекту без негативних наслідків, за словами головного терапевта України, підписано відповідний меморандум із вітчизняними фармацевтичними виробниками, Державній акціонерній компанії «Ліки України» до 25 травня цього року було доручено провести закупівлю двохмісячного запасу лікарських засобів для лікування осіб із гіпертонічною хворобою, а також розроблено відповідний план заходів для інформаційного супроводу проекту. Василь Захарович на час реалізації проекту порадив створити на місцях «гарячі» телефонні лінії, за якими б і медики, і пацієнти могли отримати потрібну їм інформацію. Водночас зауважив, що в багатьох містах і районах пацієнти та лікарі мало ознайомлені з умовами реалізації пілотного проекту, не створено відповідні робочі групи, недостатньо поінформовані аптеки. Тож і в цьому напрямку ще треба працювати.
До речі, подібні робочі наради з питань пілотного проекту, за словами Василя Нетяженка, відбулися в більшості областей України. Та вже восени головний терапевт пообіцяв знову навідатися в кожен регіон, але цього разу – вже з контролівною метою.
Реалізація пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб із гіпертонічною хворобою, на його думку, дозволить поширити таку ініціативу на групи лікарських засобів для лікування інших соціально небезпечних захворювань та підвищити їхню економічну доступність; зекономити кошти населення та зменшити державні видатки в ході тендерних закупівель, а також закласти основи сучасної системи реімбурсації як складової державної соціальної політики у сфері охорони здоров’я.
– Якщо нам вдасться домогтися зниження у пацієнтів САТ/ДАТ хоча б на 10/5 мм рт. ст., ризик виникнення ускладнень зменшиться на 38%, і на 50% – якщо ми понизимо АТ на 20/10 мм рт. ст., – наголосив Василь Захарович.
Дана РОМАНЮК, власкор «ВЗ»