Він розташований в шкірі та реагує на такі механічні пошкодження як уколи і удари, відзначається в статті вчених, опублікованій в журнал Science.
Ноцицептор – рецептор болю – це нейрон, який реагує на пошкодження і потенційно небезпечні стимули, посилаючи сигнали «можливої загрози» в спинний і головний мозок. Якщо мозок сприймає загрозу як достовірну, він створює відчуття болю, щоб звернути увагу суб’єкта на частину тіла. Мозок розраховує, що загрозу можна попередити, звернувши на неї увагу. Наприклад, відчувши опік ви швидко приберете руку.
Однак біль заподіює страждання. Майже кожна п’ята людина відчуває постійний біль. А тому існує потреба у пошуку нових знеболюючих препаратів. Нове дослідження може стати основою для розробки нових знеболюючих препаратів.
В ході досліджень вчені з Каролінського інституту описали новий рецептор болю в шкірі. Він складається з гліальних клітин – допоміжних клітин нервової системи з безліччю довгих виступів. Разом вони утворюють сітчастий орган, чутливий до болючих механічних пошкоджень, таких як уколи і тиск.
Вчені описали механізм активації органу і як він направляє електричні імпульси в центральну нервову систему. Заблокувавши його роботу, біологи спостерігали загальне зниження чутливості до механічного болю.
«Наше дослідження показало, що чутливість до болю проявляється не тільки в нервових закінченнях-ноцицепторах, але і в раніше невідомому органі. Це відкриття змінює наше розуміння клітинних механізмів фізичної чутливості, і може стати ключем до нової терапії проти хронічного болю», – зазначив один із співавторів статті, професор кафедри медичної біохімії і біофізики Каролінського інституту Патрік Ернфорс.
Джерело: Science