Служба швидкої допомоги 103 щодня обробляє 30-33 тисяч дзвінків, бригади швидкої медичної допомоги здійснюють понад 15 тисяч виїздів за добу, при цьому тільки кожен четвертий потребує госпіталізації. За словами керівника експертної групи з питань надання екстреної медичної допомоги директорату медичних послуг МОЗ Олександра Данилюка українці найчастіше перебільшують тяжкість свого стану.
За словами Данилюка лише 26% тих, хто дзвонять потребують госпіталізації і екстреної медичної допомоги.
«Тобто в середньому 74% пацієнтів, які дзвонили на «103», не вимагають госпіталізації, не потребують у більшості випадків навіть виїзду бригади. Але, на жаль, часто пацієнти перебільшують тяжкість свого стану, і це також завантажує систему і може викликати ситуації, коли до пацієнта з інсультом бригада може прибути невчасно, бо поїхала на підвищений тиск», – підкреслив експерт.
Посадовець також зазначив, що йому не відомо про випадки, коли медичні бригади відмовлялися б їхати на виклик до пацієнтів з коронавірусною інфекцією. Він зазначив, що COVID-19 – не єдина небезпечна інфекція, з якою доводиться мати справу співробітникам швидкої допомоги.
«Якихось відмов від роботи, від виїзду практично не зустрічалося, за винятком літніх людей. Тому ми з перших днів рекомендували не залучати фахівців старшого віку до роботи з пацієнтами з підозрою на коронавірус, тому що вони в групі ризику» , – сказав Данилюк.
Нагадаємо у травні 2019 року МОЗ України почало перший етап трансформації системи екстреної медичної допомоги. На реалізацію пілотного проекту реформування держбюджеті було передбачено 922,5 млн грн. У проект включено Вінницьку, Донецьку, Одеську, Полтавську, Тернопільську області, а також у місто Київ. Одним із завдань реформування було оновлення алгоритмів диспетчеризації і створення нової IT-інфраструктури. У грудні 2020 року в Україні ввели нові критерії виклику швидкої допомоги. З 1 січня 2021 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів № 1271 від 16 грудня 2020 р. «Про норматив прибуття бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги на місце події». Нормативи прибуття бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги на місце події за зверненнями, що належать до категорії критичних, становлять 10 хвилин з моменту надходження звернення до диспетчера прийому виклику оперативно-диспетчерської служби центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
З огляду на можливість виникнення обставин, які не залежать від організації системи надання екстреної медичної допомоги (ускладнений дорожній рух, метеорологічні умови, сезонні особливості, епідеміологічна ситуація тощо), допускається перевищення зазначеного нормативу, але не більше ніж у 25 відсотках випадків.
Нормативи прибуття бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги на місце події за зверненнями, що належать до категорії екстрених, становлять 20 хвилин з моменту надходження звернення до диспетчера прийому виклику оперативно-диспетчерської служби центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. У таких випадках, з огляду на вищезазначені ускладнені обставини, допускається перевищення зазначеного нормативу, але не більше ніж у 15 відсотках випадків.