Одним із магістральних напрямків розвитку охорони здоров’я на сьогодні є модернізація первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД). Важливою ознакою значної уваги до роботи первинної ланки є виділення 327 млн грн на фінансування підтримки такої модернізації у пілотних регіонах. Нещодавно у МОЗ України відбулася нарада з визначення пріоритетів бюджетної політики на 2013 рік і первинну допомогу знову зараховано до переліку напрямків, які держава підтримає і політично, і фінансово. Оскільки модернізація ПМСД – складний процес, який потребує чіткого планування і моніторингу, МОЗ активно надає регіонам методичну допомогу. Адже, як свідчить практика, існують регіональні відмінності не лише у темпах підготовки та реалізації, а й у підходах до вирішення цього питання.
Про це та інші особливості оновлення системи ПМСД говорили представники МОЗ України, Дніпропетровської, Львівської, Одеської та Харківської областей під час відеоконференції у Кабінеті Міністрів України. Заявлена тема розмови – маршрут пацієнта у сімейній амбулаторії, вибір сімейного лікаря – виявилася дотичною практично до всіх аспектів організації роботи первинної ланки, адже «стежка» пацієнта повинна пролягати через підготовлене поле, на якому не буде небажаних «мін».
ЩО ЗРОБЛЕНО
Як засвідчили звіти представників регіонів, на місцях не сидять склавши руки. Кожен має певні досягнення.
ОДЕЩИНА
За останні 3 роки в області удвічі збільшилася кількість амбулаторій ЗПСМ, у 2,5 разу – обсяг підготовки сімейних лікарів. Нині відбувається не лише їх спеціалізація, а й підтвердження та присвоєння їм атестаційних категорій. Разом із відкриттям амбулаторій розширюється мережа ліжок денних стаціонарів – уже досягнуто показника 12 на 10 тис. населення, і на цьому область не зупиниться, оскільки всі переконалися в економічній доцільності впровадження стаціонарозамінних технологій. Активно працюють над проведенням профілактичних оглядів та диспансеризації населення. Цьому передувала велика підготовча робота – для кожного населеного пункту було складено графіки, котрі опублікували у місцевих ЗМІ з метою інформування населення, і тепер виконання графіків контролюють і підтримують районні адміністрації та особисто голова ОДА. На сьогодні вже проведено майже 172 тисячі медичних оглядів – це 17% від загальної кількості сільського населення області. Диспансеризація відбувається у 2 етапи – спочатку на місця виїздять бригади фахівців ЦРЛ, які здійснюють медичні огляди, лабораторні обстеження, УЗД, потім – фахівці обласних медичних закладів, які консультують контингент хворих, відібраний на першому етапі. Показово, що із загальної кількості тих, у кого лікарі під час профоглядів виявили захворювання, 19% потребували подальшого дообстеження і лише 9,9% із них пройшли лікування на вторинному рівні, решта – в умовах амбулаторій. В області працює Програма «Здоров’я Одещини», спрямована на поліпшення матеріально- технічної бази галузі і вдосконалення організації медичної допомоги – для ФАПів буде закуплено 40 автомобілів санітарного транспорту, а також 20 флюорографів, 19 рентгенапаратів, 3 реанімобілі для вторинного і третинного рівнів.
Окремим напрямком програми є матеріальне стимулювання медичних працівників – 3,5 тисячі з них отримують по 200 грн муніципальних доплат. У місті Одеса також планується відкриття 10 центрів ПМСД – нині фахівці досконало вивчають досвід пілотних регіонів у цьому питанні, в одній із поліклінік міста апробують систему електронного реєстру пацієнтів, яка відображає картину звернень пацієнтів, завантаженість лікаря, і допоможе більш ефективно планувати роботу медичних закладів та управляти первинною ланкою в цілому.
ХАРКІВЩИНА
В області інститут сімейного лікаря впроваджується майже 10 років поспіль – на сьогодні до лікарів ЗПСМ звертається 93% населення, тож можна з певністю сказати, що маршрут пацієнта на Харківщині починається з лікаря первинної ланки. ОДА сприяє зміцненню її матеріально-технічної бази і підвищенню доступності до медичної допомоги – нині в області працює майже 1000 закладів ЗПСМ, тож передбачається, що сімейні лікарі «охоплять» 98% населення. На підставі профоглядів громадян формуються реєстри для розроблення відповідних програм. Приміром, обласна програма «Здоров’я Слобожанщини», яка діє 3 роки, надала можливість прооперувати майже 1000 хворих (переважно із сільської місцевості) із приводу катаракти, забезпечити майже 3 тис. пацієнтів слуховими апаратами, також розроблено програму оперативного лікування патології передміхурової залози, виділено кошти для зубопротезування пільговим контингентам і мешканцям сільської місцевості.
У минулому році ОДА виділила кошти на придбання 12 пересувних флюорографів, які направляють у найвіддаленіші куточки області – на сьогодні на Харківщині майже втричі знизилася кількість випадків задавнених форм туберкульозу. Для ФАПів та амбулаторій ЗПСМ придбано системи «Телекард», які дають змогу проводити ЕКГ безпосередньо на місці перебування пацієнта. В області працює майже 3 тисячі ліжок денних стаціонарів, на яких уже проліковано понад 120 тис. хворих.
ДНІПРОПЕТРОВЩИНА
Область продовжує формувати інфраструктуру сімейних амбулаторій. Уперше за останні роки керівництво області виділило 27 млн грн на ремонт амбулаторій та ФАПів – до 1 вересня цю роботу буде завершено. Для оптимізації режиму роботи амбулаторій сформовано графік прийому пацієнтів з урахуванням їх побажань, виділено окремі дні прийому – День здорової дитини, День школяра, диспансерний день. Проводиться модернізація лабораторних досліджень (забір аналізів на первинному рівні без направлення пацієнтів на вторинний рівень) та роботи регістратури (впроваджується багатоканальний телефонний і мобільний зв’язок, Інтернет для попереднього запису до лікаря тощо). За 6 місяців цього року область закупила медичне обладнання на суму 3,5 млн грн (для порівняння: за весь 2011 рік – 1,2 млн), в тому числі 26 автомобілів для первинної ланки. Продовжується підготовка спеціалістів для «первинки» – нині в області працює 572 сімейних лікаря, ще навчаються 242 лікаря і 364 медсестри (у тому числі і за кошти місцевого бюджету). За підтримки керівництва області всі адміністративні території прийняли програми місцевих стимулів для медиків із фінансуванням на рік у розмірі 13,2 млн грн (сюди входять муніципальні надбавки, оплата транспортних витрат та мобільного зв’язку і головне – забезпечення житлом). Населення інформоване про можливість вільно вибирати лікаря первинної ланки – на стендах розміщено інформацію про кваліфікацію лікарів, кількість прикріплених до них осіб, усі амбулаторії забезпечені реєстраційними формами для пацієнтів, які заповнятимуться із 1 вересня. Хоча ця проблема не є такою вже актуальною – лише до 5% пацієнтів виявили бажання змінити «свого» лікаря. Із метою вдосконалення комунікативних зв’язків між громадськістю та органами влади вперше в Україні у Дніпропетровській області створено «Громадську платформу», яка об’єднує всіх небайдужих до проведення реформ у медицині. Громадські організації разом із представниками управління ОЗ відвідали всі 12 ЦПМСД в м. Дніпропетровську. Рекомендації «Громадської платформи» враховуються, адже реформи в медицині неабияк хвилюють населення – про це свідчить і той факт, що 5% звернень на «гарячу лінію» голови облдержадміністрації стосуються саме питань охорони здоров’я.
ЛЬВІВЩИНА
Сімейна медицина на Львівщині має стаж понад 20 років – тому тут говорять не лише про надбання та досвід, а й про певні застереження. Зокрема, про те, що сімейні лікарі, які перепідготовлені з дільничих терапевтів і педіатрів за «швидкісним» методом, не можуть надати всі види медичної допомоги, які закладені у їхні кваліфікаційні характеристики, а відтак, частіше звертаються до «вузьких» спеціалістів, що обтяжує останніх. Натомість пропонується окрім «швидкісних» методів підготовки сімейних лікарів навчати таких фахівців із першого курсу університетів, а до програми їх підготовки включити й вікову анатомію, і питання валеометрії, тобто визначення рівня здоров’я здорової людини і розробки конкретного плану для того, щоб це здоров’я або зміцнити (у молодому віці), або зберегти (у віці похилому). Адже родинні лікарі – це основна рушійна сила профілактики. На Львівщині кожен третій прийом у сімейного лікаря – із приводу профілактики захворювань. Однак сімейних лікарів учать лише лікувати, у плані ж превентивної медицини вони навіть після інтернатури підготовлені дуже недосконало. На Львівщині вже успішно завершено одну цільову програму розвитку ПМСД на засадах сімейної медицини, яка фінансувалася з державного бюджету, нині затверджено нову цільову програму (на 3 роки), яка має профілактичну спрямованість.
Представники Львівської області також висловили своє переконання в тому, що відділення сімейної медицини має право на існування у великих міських поліклініках і на майбутнє, коли буде створено центри ПМСД, в яких, за законом, повинні бути не відділення, а амбулаторії сімейної медицини. І в тому, що нині настав час (принаймні у Львівській області) закцентувати увагу не стільки на збільшенні кількості амбулаторій сімейної медицини (це вже вирішується в рутинному порядку), скільки на тому, як розвивати родинну медицину, щоб вона була більш якісною.
ДЕРЖАВНИЦЬКИЙ ПІДХІД
Ці та інші зауваження, що прозвучали під час відеоконференції, прокоментував начальник управління реформ медичної допомоги Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги МОЗ України Костянтин НАДУТИЙ.
– Стосовно пропозиції звернути більше уваги на те, щоб підвищувати якість сімейного лікаря, а не на те, щоб створювати нові амбулаторії, зауважу, що ці речі неможливо протиставляти. Це окремі і незалежні один від одного процеси, які відносяться до категорій «якість» і «доступність». У Європі показник забезпеченості амбулаторіями на 10 тис. населення – 4,9, в Україні ж у сільській місцевості –2,4, у містах – 0,06. Тобто порівняно з європейським населенням українці мають значно меншу доступність первинної допомоги. Те, що наближення амбулаторій до населення – питання актуальне, у т.ч. для міст, я сподіваюся, розуміють усі. Уже перші кроки розвитку мережі амбулаторій сімейного лікаря (про досконалість ще не йдеться) вказують на позитивні тенденції у структурі медичної допомоги. Знижується потреба у стаціонарній, швидкій допомозі, консультаціях спеціалістів. У той же час трапляються певні організаційні неузгодженості, пов’язані з перехідним періодом, наприклад, недостатньо налагоджена організація забезпечення лабораторними дослідженнями. Повністю децентралізувати лабораторну службу надто дорого і практично неможливо та неправильно. Однак лікаря ЗПСМ треба забезпечити компактними приборами на кшталт глюкометрів (такі є для аналізів крові, сечі та ін.) для здійснення найпотрібніших аналізів на місці, щоб надати йому можливість зробити дослідження за невідкладного стану. Нині фахівці працюють над переліком такого оснащення.
– Внаслідок таких реформ «вузькі» спеціалісти віддаляються від безпосереднього споживача.
– Перепрошую, але це спекуляція. Ми не віддаляємо спеціалізовану допомогу в жодному разі. Консультативно-діагностичні центри, які мають бути утворені під час формування ЦПМСД, знаходитимуться там, де й були раніше – в поліклініці. Ні один «вузький» спеціаліст не поїде кудись далі від пацієнтів. А от первинна допомога наближається до них і це позитивний процес. На базі амбулаторій буде організовано виїзні консультативні прийоми спеціалістів за графіком, а це вже наближення і спеціалізованої допомоги до пацієнта.
– Під час створення кількох сімейних амбулаторій замість відділень сімейної медицини при поліклініці збільшиться управлінський апарат – у кожної амбулаторії буде свій головний лікар.
– Такої посади як головний лікар амбулаторії у нормативній базі немає. Існує головний лікар центру первинної допомоги, який створюється у місті з розрахунку на 80– 100 тис. населення, а амбулаторії очолять завідувачі. На сьогодні такі посади існують (це завідувачі відділень терапевтичних та педіатричних дільниць, відділень ЗПСМ), тож нічого нового створювати не треба.
– Яка думка МОЗ щодо законодавчого узгодження порядку створення Центрів ПМСД як юридичної особи.
– На сьогодні жодних перешкод щодо їх створення не існує. Юридично їх можна створити (наказом МОЗ України №385 визначено центр, як заклад охорони здоров’я, для центру затверджені також примірне положення, примірний табель оснащення та примірний штатний розклад центру тощо). Створення центрів ПМСД знайшло своє відображення у змінах до Основ законодавства про охорону здоров’я і стане обов’язковим до виконання у 2015 році. Однак існує Національний план дій на 2012 рік, затверджений Указом Президента України, який передбачає створення вже до кінця цього року 80% таких центрів від загального плану (тобто в кожному райцентрі й орієнтовно 1 на 100 тис. міського населення). Тож маємо юридичні підстави, державне рішення і нормативну базу, яка дозволяє це зробити. Головне – уникати при цьому помилок, які, наприклад, мали місце у пілотних регіонах під час створення ЦПМСД і були пов’язані передусім із не досить коректним розмежуванням фінансів між первинним і вторинним рівнем.
Дуже важливо, щоб під час створення ЦПМСД не відбулося руйнації структур вторинного рівня – діагностичний комплекс ділити не треба, особливо це стосується районів, де мало «вузьких» спеціалістів – у центри потрібно направляти лише лікарів первинного рівня, не спеціалістів. Хоча законним є і компромісний варіант – тимчасово включити частину фахівців вузького профілю у ЦПМСД. На жаль, мають місце моменти неколегіальності між первинною і вторинною ланкою. Завдання керівників – не допускати таких грубих етичних порушень і налагодити взаємодію закладів первинного і вторинного рівня. Пацієнт не повинен відчути жодних наслідків їх протистоянь. Слід враховувати, що у світі не існує вдалого досвіду структурно-фінансового поєднання первинного і вторинного рівнів медичної допомоги. Ефективна «первинка», це для «вторинки», м’яко кажучи, неприємність, бо зменшує потребу у спеціалізованій допомозі. Тому бачимо численні прояви зверхності до сімейних лікарів із боку спеціалістів. Саме тому у «братерському» єднанні «первинки» і «вторинки» – поліклініці, роль першої звелася здебільшого до виписування лікарняних у разі ГРЗ та направлення до спеціалістів.
З іншого боку, прогнозоване зменшення навантаження на вторинну ланку має для неї й позитивні наслідки – можливість концентрації більшого обсягу ресурсів на кожному випадку надання допомоги, збільшення попиту на спеціалістів із високою кваліфікацією і, відповідно, їх доходів тощо. Зиск із цього отримають пацієнти і кращі медичні фахівці. Ті ж, хто звик до нескладної і ненапруженої роботи та не бажає нічого змінювати, чинитимуть спротив і киватимуть на реформу.
– Який механізм вибору лікаря і лікувальної установи передбачено законодавством?
– Наказ № 756 про порядок вибору та зміни лікаря ПМСД дійсно не містить положень, що відображають відмінності села і міста. Однак у сільській місцевості вибір лікаря первинного рівня фізично обмежений – «інший» лікар знаходиться часом за 20 км від пацієнта. У той же час значна частина сільських амбулаторій має по 2–3 лікаря. Певні незручності існують, але практично повсюдно у світі конкуренція в сільській місцевості між лікарями менша, ніж у містах. Тому треба прагнути до стирання відмінностей між сільськими і міськими амбулаторіями у плані оснащення, та й у плані кваліфікації лікарів. До речі, щодо останнього – на сьогодні істинних сімейних лікарів у сільських амбулаторіях значно більше, ніж у містах. Наказ №756 діє лише у межах пілотних регіонів. Щоб запроваджувати вільний вибір лікаря в інших регіонах, можливо приймати відповідні тимчасові нормативи на рівні органів місцевого самоврядування – такі приклади у країні вже є, бо це ефективний принцип, який стимулює лікарів до підвищення кваліфікації. Взагалі процедура вільного вибору є елементом системи мотивації лікарів до підвищення якості медичної допомоги. Поки що в непілотних регіонах він не застосовується у системі оплати праці і має лише етичний характер. Однак із часом така мотивація вступить у законну силу. І варто готуватися до цього, особливо це легко зробити там, де налагоджено електронний режим реєстрації пацієнтів.
– Як регламентується норматив та технологія оплати праці понад середнє навантаження лікаря первинної ланки?
– Чинне законодавство, яке діє на території країни, дозволяє оплачувати лікарю 1,5 ставки і надбавку за розширення зони обслуговування, яка може застосовуватися за наявності економії фонду заробітної плати. Однак за нинішніх умов і практичної відсутності такого фонду ця система майже ніде не працює. На жаль, у 1997–1999 роках відбулося значне скорочення посад саме у первинній ланці, внаслідок чого подекуди зберігається навантаження 6 тис. і більше пацієнтів на 1 лікаря, який отримує не більш ніж славнозвісні 1,5 ставки. Якщо повернути посади, передбачені нормативом, з’явиться фонд економії заробітної плати. А в пілотах ці питання регулює постанова № 209 – хоча і там виникають певні труднощі, пов’язані з неповною системою впровадження електронного обліку пацієнтів, однак із часом усі ці моменти буде відпрацьовано.
Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»