Спорадичний рак яєчників: ймовірні патогенетичні варіанти

1291

Щорічно у світі реєструється більше 225 тис. хворих на рак яєчників. Українська статистика — 15,5 на
100 тис. жінок. Рак яєчників (РЯ) посідає четверте місце в структурі захворюваності на рак жіночих статевих органів. Найвищий рівень захворюваності припадає на вікові групи 55­-59 та 65­-69 років — 35,4-36,6 на
100 тис. жіночого населення. У 13,8% жінок рак яєчників виявляється у задавненій стадії, а 22,3% дізнаються про нього на профілактичних оглядах. Спеціалізоване лікування отримують лише 82% пацієнток. Показник летальності до року при злоякісних новоутвореннях яєчника по Україні сягає 31,9%. Величезний клінічний досвід у лікуванні цього захворювання, сучасні досягнення генетики, молекулярної біології, ендокринології, ембріології сформували базу для аналізу ряду ключових моментів, що розкривають ймовірний патогенез епітеліального РЯ і дають можливість сформулювати новий алгоритм профілактики.

Покривний епітелій яєчників і постнатальні розростання

Як гістогенетичні попередники епітеліального РЯ слід розглядати два компоненти: покривний епітелій і постнатальні розростання. У дос­лідженні, присвяченому проблемі розростання покривного епітелію яєчника у жінок, вказується, що в нормальних умовах мезотелій втрачає здатність до інвагінування в яєчник і розташовується переважно поверхово. В іншій роботі зазначено, що «при запальних процесах, особливо в стадії загасання і фазі ексудації, покрив яєчника виявляє безсумнівні проліферативні здіб­ності». У наступних дослідженнях чітко позначено, що «в умовах запалення на поверхні яєчників часто доводиться бачити формування мезотелієм щілиноподібних порожнин і кіст, розташованих завжди назовні власної оболонки яєчників». Важливість цих досліджень насамперед у тому, що автори чітко позначили мезотелій як поверхневий епітелій яєчника й механізм продуктивних процесів, що формуються в ході запалення (проліферативна його фаза). Крім того, встановили, що саме він є основним проліферативним компонентом, бере участь у процесі запалення в зоні яєчника і, нарешті, відзначили важливий чинник — відсутність тенденції цього проліферативного процесу до занурювального розростання в тканину яєчника.

Механізм епітеліальних розростань у зоні придатків матки неод­наковий. Незначна частина їх є результатом якихось порушень у ході ембріогенезу, значна ж частина епітеліальних розростань формується в результаті хронічного запального процесу. Таким чином, у зоні яєчників формується епітеліальний пласт мезотеліального походження, клітинні елементи якого мають досить широкі плюрипотентні властивості стовбурової клітини. Тобто у відносно невеликій за площею зоні концентруються різноманітні клітинні популяції, здатні формувати одну епітеліальну морфологічну картину раку (з відомими її варіантами) з безліччю клінічних проявів і прогнозів.

Овуляція як чинник хронічного запалення

Багаторічні й численні епідеміологічні дослідження вказують, що на частоту РЯ істотно впливає ряд репродуктивних чинників: тривалість репродуктивного періоду, кількість доношених вагітностей і тривалість лактаційного періоду. У дослідженні A. Whittemore et al. заз­начено, що ризик РЯ знижується з кожною доношеною вагітністю на 13-19%. Ризик значною мірю збільшується, якщо має місце раннє (до 11 років) менархе і пізнє (після 52 років) настання менопаузи, а також пізня (після 35 років) перша вагітність. Загальноприйнятим чинником ризику є також безпліддя. Можна з певною достовірністю відзначити, що чинник овуляції, безсумнівно, несе в собі тінь ризику щодо РЯ через етап хронічного запалення. Наступним етапом необхідно встановити механізм: яким чином овуляція сприяє або індукує розвиток злоякісного процесу.

Хронічне запалення

На сьогодні виділяють чотири основ­ні ініційовані запаленням біологічні чинники, що опосередковують канцерогенез, або чотири основні механізми, за допомогою яких реалізується зв’язок між канцерогенезом і передуючим йому хронічним запаленням:
— підвищений загальний рівень мутагенності у вогнищі хронічного запалення;
— посилене (внаслідок запалення) утворення ключових сигнальних молекул — учасників прозапальних сигнальних каскадів;
— участь у канцерогенезі прозапального клітинного мікрооточення;
— формування пулу пухлинних стовбурових клітин у результаті порушення нормальних процесів тканинної репарації у вогнищах хронічного запалення.

Інтегруючи чинник запалення, котрий супроводжує кожну овуляцію, з цілим рядом молекулярно-біологічних і тканинних перебудов, можна з певною достовірністю описати ймовірну модель канцерогенезу при спорадичному РЯ. Сьогодні вже накопичилися численні факти, які вказують на те, що запалення і супутні йому зміни спонукають клітини поверхневого епітелію до генетичних ушкоджень і до злоякісної трансформації. Гіпотеза підтверд­жується зниженням ризику РЯ у жінок, які регулярно приймають нестероїдні протизапальні препарати. Головні «дійові особи», що підвищують загальний рівень мутагенності при хронічному запаленні, — це, безумовно, вільні радикали, високореактивні форми кисню та азоту, що утворюються макрофагами й іншими фагоцитами у вогнищах хронічного запалення. Крім того, що вільні радикали можуть прямо чи опосередковано вступати в реакцію з ДНК епітеліальних і стромальних клітин, а також спричиняти різні генетичні мутації та епігенетичні порушення її молекулярної структури, реактивні вільні радикали є первинними низькомолекулярними медіаторами імунної системи господаря.

Крім того, вони здатні порушувати структуру і функціональну активність білків (зокрема, найважливішого пухлинно-супресорного білка р53), а також індукувати перекисне окислення ліпідів.

Нова концепція профілактики

Ще раз позначимо ключові ланки, що формують патогенетичні етапи розвитку РЯ. Початковим, пусковим, моментом, безумовно, є овуляція і сполучена з нею травма поверхневого епітелію яєчника. У результаті багаторазових овуляторних травм поверхневого епітелію формується вогнище хронічного запалення з усіма можливими наслідками. Перехід хронічного запального процесу в нове якісне русло пов’язаний із включенням у проліферативний імпульс мутагенної стовбурової клітини. Слід сказати, що представлена схема патогенезу спорадичного РЯ не в змозі дати вичерпну відповідь щодо багатьох аспектів проблеми РЯ. Це лише спроба, спочатку максимально звузивши діапазон численних (генетичних, морфологічних, етнічних, соціально-біологічних, екзогенних та ін.) чинників, позначити основний кістяк подій, тим самим спробувавши визначити найперспективніші шляхи наукового пошуку та ймовірної профілактики РЯ. Адже саме профілактика з урахуванням представленої концепції може стати вирішальним чинником у боротьбі з цим захворюванням. У цьому сенсі найперспективнішими слід вважати два напрямки. При соціально-біологічному — необхідні серйозні соціально-економічні, освітні зусилля з боку, в першу чергу, держави; другий напрямок — лікарський — цілком лежить на плечах медичного співтовариства. За нього відповідальні акушери-гінекологи, які формують передумови повноцінного та безпечного реп­родуктивного здоров’я та активно використовують найсучасніші прийоми і знання, що забезпечують жінкам повноцінне материнство та безпечну старість.

Лев АШРАФЯН, професор, членкор РАМН, Заслужений лікар Російської Федерації, керівник лабораторії комбінованих методів лікування гінекологічних захворювань ФДУ «Російський науковий центр рентгенорадіології»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я