Степан ДНІСТРЯН,
головний державний санітарний лікар Тернопільської області
Обласна санітарно-епідемічна служба щороку передплачує для працівників кілька десятків спеціалізованих періодичних видань і завжди серед перших у списку газета «Ваше здоров’я». 1990 року побачив світ перший номер видання, яке міцніло, удосконалювалося на наших очах. За цей час значно розширилась тематика матеріалів, які публікуються, а колектив доклав зусиль у створенні професійного якісного видання, яке відповідає сучасним вимогам. Газета не тільки допомагає фахівцям ознайомитися з останніми подіями у світі медицини, а й дає можливість відстоювати на її шпальтах власну точку зору. Це особливо важливо сьогодні, коли медична галузь України проходить шляхом реформування. На мій погляд, було б надзвичайно корисним для організаторів охорони здоров’я «почути» зі сторінок видання голос тих, хто нині вже набув позитивного досвіду у практичній охороні здоров’я. Бо ж, як відомо, будь-яку, навіть геніальну стратегію реформ, написану у високих кабінетах, реалізовують усе ж таки на місцях. А причина, що реформа трохи «буксує», як і помилка всіх реформ із часів 90-х, у тому, що на узбіччя реформування чомусь завжди потрапляє профілактична медицина. Отож сподіватися на те, що ми набудуємо сучасних лікувально-профілактичних закладів, закупимо дороговартісне обладнання і водночас реформуємо медичну галузь, не варто. Мені здається, користі буде мало, бо люди не ведуть здорового способу життя, п’ють неякісну воду, отримують низьку заробітну плату, працюють у неналежних умовах на виробництві. А ще — алкоголізм, куріння, наркотики. Усі ці чинники і «вкладають» сотні тисяч українців на лікарняне ліжко. У той час, коли в усьому світі 70 відсотків асигнувань у медицині йде на профілактику, вітчизняна охорона здоров’я виділяє усього 3-6%. Тому реформи у системі охорони здоров’я мають розпочинатися саме з профілактики недуг. Хотів би наголосити на цьому і запропонувати редакційній колегії ширше висвітлювати ці проблеми.
А загалом приємно, що «Ваше здоров’я» надає інформацію, охоплюючи значущі події у медичному житті країни. Завжди із зацікавленням відслідковую матеріали, які представляють нові технології, оригінальні наукові розробки, санітарно-освітні проекти для пацієнтів. Радію, коли на шпальтах з’являються статті моїх колег — фахівців профілактичної медицини. Завжди цікавими є інтерв’ю з відомими українськими вченими, нариси з історії медицини. Гармонійно об’єднані в одному виданні сучасні досягнення медичної науки із практичною медициною. Великий інтерес викликають рубрики «Дискусійний клуб», у якому неодноразово брав участь, «Соціальний захист», «Юридична консультація».
Тішить, що є постійний контакт із редакцією, можливість висловити свою позицію зі злободенних тем. Так, до глибини душі мене зворушила нещодавня стаття «Реформування Держсанепідслужби: бути чи не бути?». Цілком погоджуюся з думкою, яку висловив у коментарі мій колега Володимир Клочко, начальник Головного управління Держсанепідслужби у Миколаївській області, головний державний санітарний лікар Миколаївської області : «Хотілося б, щоб реформування сан-епідслужби відбувалося не згідно з такою «теорією відносності», а задля збереження профілактичного напряму медицини, забезпечення здоров’я та санепідблагополуччя наших людей і завершилося з мінімальними втратами висококваліфікованих фахівців». Гадаю, що такі матеріали надзвичайно дієві, як мовиться, на злобу дня, а заслуга журналістів у тому, що всебічно висвітлили наболілу проблему.