Найбільш отруйна тварина у світі – австралійська кубічна медуза (Chironex fleckeri), яку ще називають морською осою.
Цікаво, що отрута Chironex fleckeri – не просто нейротоксин, як буває зазвичай: вона одночасно впливає на нервову систему, серце і шкіру. Отрути однієї особини Chironex fleckeri вистачає на те, аби вбити понад 60 людей. При цьому вона небезпечна не тільки потужністю, а й швидкістю ефекту – відомі випадки смерті за 4 хвилини після контакту з морською осою. Людям, яким же пощастило більше, доводиться лікувати сильні опіки, рубці після яких залишаються на все життя.
Звісно, вчені намагаються розробити дієвий та швидкий антидот, оскільки щороку багато людей страждають від даного представника австралійської фауни.
Цього разу його допоміг знайти метод редагування генома CRISPR. За допомогою даної технології вчені змогли із Сіднею з’ясувати, як саме отрута Chironex fleckeri діє на клітини людини. Дослідникам вдалося встановити, якими чинниками опосередковується цей процес.
Виявилося, що дія отрути в організмі людини опосередковується через холестерин. Наразі існує безліч препаратів, націлених на цей ліпопротеїн, і за допомогою одного з них вчені заблокували специфічний для сполук отрути сигнальний шлях, цим самим інгібувавши її активність.
У дослідженнях на мишах імпровізований антидот успішно запобіг некрозу шкіри, утворенню рубців і виникненню болю.
Джерело: phys.org