Життя Сумського обласного клінічного госпіталю для інвалідів Вітчизняної війни можна розділити на дві частини — до та після початку воєнних дій на Сході України. Раніше медичний персонал закладу лікував переважно людей літнього віку й відповідно спеціалізувався винятково на хронічних захворюваннях. Період «після» змусив фахівців госпіталю, що розташований у прикордонній області, змінити спеціалізацію.
З лінії фронту поранених до нашого госпіталю, звісно, не привозять. Учасники антитерористичної операції потрапляють до нас на реабілітацію вже після того, як їх «підлатали» в госпіталях Дніпропетровська та Харкова. А ми здійснюємо подальший медичний супровід, тобто доліковуємо.
Спектр патологій, з якими звертаються військові, різноманітний — від підвищеного артеріального тиску та хронічних захворювань, що загострилися під час служби в екстремальних умовах, до вогнепальних й осколочних поранень, уражень судин кінцівок, контузій, черепно-мозкових травм, посттравматичних синдромів. Маю зізнатися: коли в госпіталь на лікування почали приїжджати перші учасники АТО, медичний персонал виявився не готовим до роботи з ними. Спершу працювати було дуже важко. У першу чергу психологічно, адже лікувати доводилося двадцятирічних хлопців з тяжкими пораненнями, отриманими під час бойових дій, — однолітків синів, онуків. Ми всі й зараз згадуємо дев’ятнадцятирічного Сашка, який в антитерористичній операції втратив ногу. Він потребував дуже складної судинної операції на нижній кінцівці. Оскільки в умовах нашого закладу таке хірургічне втручання провести неможливо, то наші лікарі його підлікували й перенаправили в Київ до Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М. М. Амосова НАМН України.
Що ж до фахової підготовки персоналу, медикаментозного забезпечення та матеріально-технічної бази, то вони більш-менш відповідають потребам надання медичної допомоги учасникам АТО. Відділення терапії, кардіології, неврології працюють практично в звичному для себе режимі — лікують ту ж гіпертонію, щоправда, «молодшу», ніж до цього, виразкову хворобу, контузії, черепно-мозкові травми тощо. Важче довелося лікарям хірургічного відділення, оскільки раніше вони ніколи не мали справи з вогнепальними чи осколочними пораненнями, баротравмами. Проте допоміг досвід завідувача відділення, Заслуженого лікаря України Валерія Кислякова. Медик кілька років працював у військових госпіталях в Ємені та Саудівській Аравії, тож наразі вчить своїх підлеглих, що і як робити.
Із забезпеченістю ліками та витратними матеріалами проблем на сьогодні немає — кошти з обласного бюджету надходять вчасно і в повному обсязі. До речі, наш госпіталь — єдиний медичний заклад в області, який стовідсотково забезпечений фінансуванням, щоправда за старими нормативами: витрати на лікування становлять 40 грн на день, на харчування — 35 грн. Проте незабаром має вступити в дію новий наказ Міністерства охорони здоров’я, який передбачає збільшення витрат на придбання медикаментів до 65 грн на день, на харчування — до 55 грн.
Фінансовою стабільністю та «заможністю» госпіталю подеколи користуються інші медичні заклади. Через перебої з фінансуванням вони перенаправляють до нас практично всіх учасників АТО, які звернулися до них по медичну допомогу. Гірший стан справ з матеріально-технічною базою. З діагностичного устаткування в арсеналі закладу — лише один рентгенапарат, придбаний років чотири тому, й один апарат УЗД. Нещодавно ми складали перелік обладнання, яке має бути в нашому закладі відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я. Загальна вартість медичної та технологічної апаратури, котру потрібно придбати, становить майже 7 млн грн. Сьогодні нам вкрай необхідні ЕКГ-апарати (ті, якими користуємося зараз, вже відпрацювали свій час), лінійний датчик для апарата УЗД. У лабораторію потрібно купити біохімічний аналізатор, у хірургічне відділення — коагулятор. Крім того, необхідно доукомплектовувати заклад реабілітаційним обладнанням для учасників АТО, оскільки травми, з якими молоді люди потрапляють у наш госпіталь, вимагають зовсім іншого фізіотерапевтичного оснащення.
Катерина СПІВАК, спеціально для «ВЗ», м. Суми