Ось уже 26 років керівництво Сумського обласного клінічного онкодиспансеру оббиває пороги чиновницьких кабінетів і волає про допомогу: практично всі корпуси закладу перебувають в аварійному стані. Вік більшості будівель, де сьогодні розташовується лікарня, — понад 100 років. Тож зрозуміло, що вони вже давно потребують невідкладного капітального ремонту. Майже три десятиліття заклад намагається достукатися до чиновників й подолати вибудовану ними стіну байдужості, та попри всі його зусилля центральна й обласна влада залишається глухою до прохань сумських медиків. На жаль, не лише в цьому питанні.
Проте проблема стоїть гостро. Річ у тому, що наш заклад засновано в повоєнні роки. Певний час він функціонував як онкологічний пункт при обласній лікарні. А в 1949 році на його базі створили повноцінний лікувальний заклад. Починали з мінімального фонду. У користування онкодиспансеру передали дві будівлі: колишній будиночок лікаря й холерний барак, зведені ще полоненими австрійцями в 1915 році. Ці сторічні споруди в нашому підпорядкуванні й досі. Одну з них вимушено експлуатуємо й зараз, а інша, у якій довгі роки розташовувалося хіміотерапевтичне відділення, уже 8 років перебуває в критично аварійному стані. Тож наразі цей корпус закритий. Неодноразово просили в держави кошти, аби привести приміщення до ладу. У відповідь — лише обіцянки, а грошей як не виділяли, так і не виділяють досі.
Сумський онкодиспансер має ще кілька корпусів. Вони, звісно, «молодші»: радіологічне відділення, поліклініка та лабораторія збудовані в 1961 році, а харчоблок і хірургічний корпус — в 1978-му. Проте й ці приміщення наразі потребують капітального ремонту. Скажімо, фасад хірургічного корпусу вже 9 років стоїть обідраним. У 2007 році нам довелося зняти плитку, якою були обкладені стіни, бо вона від найлегшого дотику починала сипатися. Тоді передбачалося, що місцева влада профінансує утеплення приміщення. Та все зупинилося, як завжди, на обіцянках. Проте не минуло й 10 років, і справа таки зрушила з місця: у 2016 році були виділені кошти на проектно-кошторисну документацію з утеплення хірургічного корпусу. На сьогодні виготовлено документацію. Очікуємо на фінансування цих робіт у 2017 році.
Тим часом по кутках приміщення заводиться грибок, бо під час дощів, танення снігу вода потрапляє в щілини між цеглинами, там накопичується волога, і стіни починають «цвісти». Такими темпами незабаром і ця будівля стане непридатною до експлуатації, і через аварійність її необхідно буде закривати. Як тоді нам працювати та лікувати пацієнтів, не знаю, бо вже сьогодні через вимушене закриття корпусів у нас є палати, де на 20 квадратних метрах лежать 16 (!) пацієнтів. Між ліжками немає місця, щоб пройти, а про тумбочку чи шафу, де хворі, згідно із санітарними нормами, повинні зберігати свої речі, й мови не йде! Ось така реальність ХХІ століття…
У закладу виникають проблеми не лише через відсутність площ для лікування хворих, а й у зв’язку з незабезпеченістю лікарськими препаратами. Близько 1,5 року ми не отримували від держави ліків для онкохворих. Лише нещодавно Міністерство охорони здоров’я надіслало нам лікарські засоби, які ми замовляли ще на 2015 рік. І то не повністю: ми просили 56 найменувань препаратів, а нам прислали лише 8, до того ж, у такій мізерній кількості, що вони фактично одразу й закінчилися. Крім того, ми вже давно не отримуємо від держави грошей на медичне обладнання. Останнє «поповнення» було років 7 тому. Щоправда, у цьому році за бюджетні кошти придбано для нашого закладу відеобронхоскоп вартістю 1,5 млн грн, який введено в експлуатацію.
Проте попри всі труднощі й негаразди, завдяки фаховості, титанічній роботі, відданості й оптимізму всього колективу онкодиспансеру сьогодні наш заклад — один із кращих в Україні. У цьому році ми зайняли 3-є місце у Всеукраїнському рейтингу медичних закладів, який складає МОЗ. На державному рівні було визнано, що в нас — одне з найкращих у країні торакальне відділення. Ми демонструємо хороші результати лікування. Якщо проаналізувати показники онкозахворюваності на Сумщині, то в області задавненість раку на 4% нижча, ніж у середньому по Україні, менші за загальнодержавні показники дорічної летальності хворих зі злоякісними новоутвореннями, вища п’ятирічна виживаність пацієнтів тощо.
Намагаємося вирішувати проблеми із забезпеченням медикаментами й оновленням матеріально-технічної бази власними силами — завдяки участі в міжнародних медичних дослідженнях. У рамках цих програм наші пацієнти безкоштовно отримують препарати і під час клінічних випробувань, і протягом кількох років після проведення досліджень. На отримані за участь у клінічних проектах гроші купуємо витратні матеріали, робимо ремонти в приміщеннях закладу, а головне — закуповуємо обладнання. Так нам вдалося придбати апарат для зварювання тканин, стійку для ендоскопічних операцій, електрокоагулятори для операційних столів тощо. Звісно, у нас немає такого потужного фінансового ресурсу, як у приватних клініках чи медичних закладах, розташованих у містах-мільйонниках, проте ми достойно виконуємо всі завдання з надання медичної допомоги населенню.
Катерина СПІВАК, спеціально для «ВЗ», м. Суми
Коментарі
Область повинна раціонально використовувати не лише наявні фінансові ресурси, а й площі. Сьогодні в обласному онкодиспансері більше 40% усіх пацієнтів — жителі Сум. Тому ми звернулися до Сумського міського Голови і депутатів, які представляють інтереси сумчан, із пропозицією передати наявні вільні площі поліклініки онкодиспансеру. Це дасть змогу розвантажити ті приміщення, у яких зараз розташовується заклад, і створити нормальні умови для лікування. Наразі міська влада розглядає нашу пропозицію, зокрема планується створити спільну комісію міської й обласної рад, до якої входитимуть депутати профільних медичних комісій, представники охорони здоров’я тощо. Спільними зусиллями фахівці повинні знайти спосіб вирішити проблему, адже це в інтересах як області, так і міста.
Крім того, якщо область пристане на цей варіант вирішення питання, на околиці Cум буде створене невеличке медичне містечко. У цьому районі всього за якийсь десяток метрів один від одного вже розташовані Сумська обласна дитяча лікарня, Сумський обласний діагностичний центр, у якому зосереджене найсучасніше обладнання, обласний кардіодиспансер, геріатричний пансіонат, госпіталь для ветеранів війни. Це суттєво покращить надання медичної допомоги жителям області.