СВІТОВА МЕДИЦИНА 2012

1422

ДОСЯГНЕННЯ ТРАНСПЛАНТОЛОГІЇ

Трансплантологія крокує семимильними кроками, здається, для неї вже немає невирішуваних проблем. Наприклад, шведські лікарі вперше у світі провели операцію з пересадження вени, вирощеної зі стовбурових клітин хворого. Пацієнтка — десятирічна дівчинка зі Швеції — страждала від зовнішньопечінкової обструкції ворітної вени. Це важке захворювання, яке спричиняє внутрішні кровотечі і може призвести до летального кінця. Ділянку клубової вени довжиною близько 9 см отримали від померлого донора. Вчені очистили кровоносну судину від донорських клітин, залишивши лише білковий каркас у формі трубки. Щоб виростити гладку мускулатуру й ендотелій вени, дослідники помістили стовбурові клітини дівчинки всередину цього каркаса. Через два тижні провели операцію з пересадження. Оскільки орган вирощений із клітин дівчинки, після трансплантації вона не приймала ліків, які пригнічують імунітет. А в університетській лікарні Сальгренска, розташованій у шведському місті Гетеборг, вперше у світі провели дві унікальні операції з пересадження матки від матері доньці. Науково-дослідний проект, результатом якого стали ці операції, тривав 13 років. Шведкам було більше 30 років, одна з них народилася без цього органа, а другій його вирізали після діагностування онкозахворювання. Обидві трансплантації пройшли успішно і без ускладнень.


УКРАЇНСЬКА ФАРМА

УКРАЇНЦІ СПОЖИВАТИМУТЬ ЛІКИ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ЯКОСТІ

Із 1 січня 2013 року українці купуватимуть лікарські засоби, вироблені згідно з європейськими вимогами Належної виробничої практики (Good Manufacturing Practice — GMP), і одержуватимуть гарантовані виробником якість і ефективність, оскільки ввезення імпортних ліків на територію України з 2013 року стане можливим тільки за наявності виданого держорганом сертифікату якості.

Це означає, що застосування мільйонами наших громадян імпортних препаратів сумнівної якості та ефективності буде виключено. Із запровадженням цих норм наші лікарі та пацієнти зможуть використовувати лікарські засоби такої ж гарантовано високої якості, як і громадяни країн Євросоюзу.

Нагадаємо, що для українських підприємств вимоги GMP є обов’язковими з 2010 року. Упродовж двох років Держлікслужба регулярно проводила виробничі перевірки, в результаті яких 25% українських фармвиробників були позбавлені ліцензії за невідповідність вимогам GMP.

Введення в Україні жорстких стандартів виробництва і контролю якості лікарських засобів є обов’язком країни-учасниці міжнародної Системи співпраці фармацевтичних інспекцій (PIC/S), повноправним членом якої Україна стала у 2011 році.

І навіть цьогорічний PIC/S семінар для GMP інспекторів на тему «Кваліфікація та валідація: сьогодення та майбутнє» було проведено у нашій країні. «Надання Державній службі України з лікарських засобів можливості організувати такий значний захід є ознакою високої довіри з боку PIC/S. Ми усвідомлюємо велику відповідальність та пишаємося цим вибором», — зазначив під час відкриття семінару Голова Держлікслужби України Олексій Соловйов.

Україна — перша і поки єдина із країн СНД, регуляторний орган якої (Держлікслужба) став повноправним членом цієї організації. Вступом до PIC/S Україна зробила важливий крок до інтеграції української фармації у світове фармацевтичне співтовариство, зобов’язавшись виконувати міжнародні вимоги щодо забезпечення якості лікарських засобів на всіх етапах їх обігу.


ВДОСКОНАЛЕНА БРАХІТЕРАПІЯ

Брахітерапію як метод внутрішньої променевої терапії для лікування деяких ракових пухлин протягом останніх років успішно застосовують у багатьох країнах світу. Метод припускає введення безпосередньо у тканину пухлини кількох джерел радіоактивного випромінювання малого розміру (не крупніше зерен рису, іноді і ще менше). Це дозволяє локалізувати вплив радіоактивного випромінювання в межах пухлини і запобігти опроміненню здорових тканин. Введення джерел випромінювання проводиться за допомогою спеціальних порожніх голок троакара. Ученим із США вдалося значно вдосконалити цей поки що новий метод.

Раніше мітки доводилося вилучати за допомогою малоінвазивної хірургічної операції. Американські фахівці з університету Дюка в місті Дарем, штат Північна Кароліна (Duke University in Durham, North Carolina), створили принципово новий тип джерел радіоактивного випромінювання для брахітерапії на основі полімерних матеріалів. Таке джерело не вимагає подальшого вилучення, тому що по закінченні певного часу воно повністю і безслідно розчиняється у тканинах.


ОПЕРАТИВНЕ ЛІКУВАННЯ ГІПЕРТОНІЇ

У Мельбурні вперше у світі було виконано операцію зі зниження тиску. Її провели маленькому хлопчику Метью Гейторпу, життя якого щодня залежало від таблеток. Лікарі виявили рідкісне поєднання генетичних розладів у маленького пацієнта, коли тому не виповнилося навіть року. Це єдиний у світі випадок, коли діагностовано одночасно вроджений фіброз печінки та аутосомно-рецесивний полікістоз нирок. У 4 роки у Метью виявили і нарколепсію. До десяти років йому доводилося постійно контролювати своє здоров’я за допомогою таблеток, приймаючи щодня по 14 препаратів. Хірурги з Мельбурна, аби поліпшити ситуацію, вперше у світі вирішили провести операцію, яка позбавить хлопчика від смертельно небезпечних порушень тиску і перспективи пересадження нирок. Хірург Ян Мередіт під час операції вживив спеціальний пристрій в артерії нирок, і тепер в організмі дитини буде механізм, який зможе впливати на іннервацію. Таким чином вдалося максимально знизити тиск.


СВІТОВА ФАРМА

СТВОРЕНО БАНК СТОВБУРОВИХ КЛІТИН

Десять міжнародних фармацевтичних компаній об’єдналися з ученими з 11 європейських країн, щоб створити банк стовбурових клітин для проектів, спрямованих на прискорення розробки нових лікарських засобів.

Фармацевтичні компанії та університети вклали близько $72,7 млн у розвиток банку стовбурових клітин StemBANCC. StemBANCC, координований швейцарською Roche і вченими Оксфордського університету, прагне використовувати індуковані плюрипотентні стовбурові клітини як дослідницькі інструменти. Клітини використовуватимуть у тому числі й виробники Pfizer Inc, Sanofi і Roche для тестування експериментальних методів лікування.

Крім того, для створення банку залучені Abbott, Boehringer Ingelheim, Eli Lilly, Janssen, Merck KGaA, Novo Nordisk, Orion.


НЕСПОДІВАНИЙ ЕФЕКТ НАНОАСОЦІАТІВ

Російські вчені виявили явище, раніше не відоме в природі і навіть не передбачене теоретично. Біохіміки з’ясували, що лікарські речовини можуть бути ефективними в наднизьких дозах, що дозволить створити ефективні препарати від таких недуг, як, наприклад, лейкемія, а рак можливо буде лікувати, не ушкоджуючи здорових клітин. Із доповіддю про відкриття виступив на засіданні президії Російської академії наук керівник дослідницького колективу академік Олександр Коновалов. Сенсацію презентували під сухою академічною  назвою «Утворення нанорозмірних молекулярних ансамблів «наноасоціатів» у високорозведених водних розчинах». Біохімікам вдалося встановити, що є розчини, які поводяться непередбачено — у разі незначних концентрацій розчиненої речовини вони отримують фізико-хімічні і, що особливо важливо, біологічні властивості, які виявилися цілковитою несподіванкою і які передбачити було неможливо. У цих розчинах утворюються нанорозмірні молекулярні ансамблі, названі авторами «наноасоціатами». Розмір наноасоціатів залежить від ступеня розведення розчинів нелінійно, а утворюються вони під впливом електромагнітного поля.


НОВІ ЛІКИ ВІД ТУБЕРКУЛЬОЗУ

Американське агентство з контролю якості харчових продуктів і лікарських засобів (FDA) визнало ліки проти туберкульозу з множинною лікарською стійкістю ефективними і безпечними. Це відбулося вперше з 1970 року.
Новий препарат під назвою bedaquiline (Sirturo) розробила компанія Johnson & Johnson. Механізм його дії кардинально відрізняється від механізму дії нині існуючих ліків — bedaquiline пригнічує вироблення енергії у мікробактерій туберкульозу.

За визнання bedaquiline ефективним експертна рада проголосувала одностайно.
У 2013 році Johnson & Johnson планує почати третю фазу клінічних випробувань препарату, в якій візьмуть участь 600 добровольців.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я