Світові стандарти доступні тим, хто до них прагне

703

У суспільстві зростають вимоги до якості медичної допомоги. Отже, питання реконструкції лікарняних закладів постає руба. А це величезні кошти! Спроби охопити неосяжне зазвичай заводять у глухий кут, тому варто встановити пріоритети. На Полтавщині одним із них визначили боротьбу із серцево-судинними захворюваннями.

Щороку в Україні реєструють 100 тис. інсультів. У 40% випадків захворювання спричиняє летальний наслідок. Полтавська область входить до першої п’ятірки за поширеністю цієї тяжкої патології. Середня частота інсульту в регіоні становить 35-37 випадків на 10 тис. населення. Лікують таких пацієнтів у нейрохірургічному відділенні Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М. В. Скліфосовського.

Приділяти більше уваги хворим з ішемічним інсультом тут почали з листопада 2016 року. Геморагічні інсульти у відділенні лікують уже багато років, а от хірургічне втручання при аневризмі судин головного мозку було впроваджено у 2012-2013 роках — до цього обмежувалися видаленням інсульт-гематом.

Основна причина високої смертності й інвалідизації інсультних хворих полягає в тому, що рідні чи близькі не можуть розпізнати інсульт, а отже, пізно звертаються по медичну допомогу. Тривалий час займає й транспортування хворих до спеціальних закладів, де є можливість надати необхідну допомогу в рамках терапевтичного вікна (4,5 години). Саме для того, аби зменшити кількість таких «зав­тиків», два роки тому в Полтавській обласній клінічній лікарні ім. М. В. Скліфосовського розробили локальний протокол «Ішемічний інсульт. Спеціалізована допомога», спираючись на уніфікований клінічний протокол, затверджений Наказом МОЗ від 03.08.2012 р. №602.

Сьогодні тут уже «відшліфували» алгоритм доправлення хворого до медичного закладу, своєчасної діагностики його стану й хірургічного лікування. На етапі виклику екстреної допомоги лікар останньої визначає час, коли почався інсульт, надає пацієнту першу допомогу, повідомляє про це відділення (служба ЕМД з ним цілодобово на зв’язку). Далі медики оперативно приймають
хворого, транзитом, поза чергою, везуть його на томограф, з’ясовують тип інсульту й призначають відповідне лікування.

Усього після впровадження локального протоколу проведено 65 тромболізисів, 11 пацієнтам виконали декомпресійну трепанацію при ішемічному інсульті.

Проте успіх будь-якого лікування залежить не тільки від професіоналізму нейрохірурга, а й від наявності сучасного медичного обладнання, умов перебування пацієнтів, дотримання відповідного температурного режиму приміщення, його вентиляції, що уможливлює якісний догляд за хворими, запобігає розвитку ускладнень тощо. Саме на цьому й зосередилися полтавські медики.

Є потреба — шукаємо можливості

Григорій ОКСАК, головний лікар КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М. В. Скліфосовського Полтавської обласної ради», Заслужений лікар України
Потреба в реконструкції відділення нейрохірургії назріла давно: капітальний ремонт цього підрозділу не проводили майже чверть століття — обмежувалися лише косметичним. Крім того, за цей час відбувся значний прорив у медицині: з’явилися нові технології, обладнання, змінилися умови перебування пацієнтів, роботи лікарів тощо. Розуміючи це, ми ще 5 років тому почали «пробивати» питання реконструкції відділення, порушували його перед Департаментом охорони здоров’я Полтавської ОДА, керівництво останнього — перед обласними держадміністрацією і радою, депутатським корпусом тощо. Нам вдалося донести до розуміння місцевої влади, що нейрохірургія — одна з найбільш затратних і високотехнологічних галузей медицини, а її пацієнти потребують особливих умов лікування, перебування й догляду, а ще, на жаль, у середньому в регіоні на інсульт щороку хворіють майже 4 тис. осіб.

Наприкінці 2016 року за розпорядженням Голови Полтавської ОДА почали розробляти проект реконструкції відділення нейрохірургії. При цьому його автори дослухалися до наших пропозицій, адже й провідні нейрохірурги, й керівництво закладу не раз бували за кордоном, у кращих європейських установах нейрохірургічного профілю. Тож під час проектування було враховано досвід інсультного відділення клініки міста Брно (Чехія), університетських клінік Женеви (Швейцарія) і Відня (Австрія).

З обласного бюджету на реконструкцію спрямували понад 30 млн грн, і вже в березні 2017 року справа зрушила з місця. То була напружена робота не тільки для будівельників, а й для нас, медиків, адже щопонеділка ми збиралися на об’єкті, обговорювали робочі моменти, озвучували пропозиції, вносили корективи. Долучалася до справи й громадськість. Так, з ініціативи Голови Полтавської обласної громадської організації інвалідів «Соціальний захист та реабілітація інвалідів» Ірини Твердохліб двірні отвори зробили ширшими, щоб можна було без перешкод доставити хворого на підйомнику в санітарну кімнату для миття. І таких начебто дрібних, але важливих коригувань виявилося чимало. Подбали, аби відповідали європейським вимогам умови не тільки перебування пацієнтів, а й роботи нейрохірургів та медсестер, адже вони зазвичай працюють цілодобово.

Нейрохірурги відділення пройшли навчання в Харківській медичній академії післядипломної освіти — нове обладнання вимагає підвищення рівня професійної кваліфікації персоналу.

Оновили все: від стін до обладнання

Михайло ТОНЧЕВ, завідувач нейрохірургічного відділення з блоком анестезіології та інтенсивної терапії КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М. В. Скліфосовського Полтавської обласної ради»
Відділення змінилося повністю — як візуально, так і за наповненням устаткуванням і технікою. Воно умовно поділено на дві частини: блок для персоналу з вільним дос­тупом відвідувачів і лікувальну частину, вхід до якої можливий лише для лікарів, і це суворо контролюється замками, котрі відчиняються за допомогою спеціального ключа або відбитка пальця. Подібна практика існує в кожній передовій європейській клініці вказаного профілю. Отримали й такий необхідний нам блок анестезіології та інтенсивної терапії, бо до цього наші хворі перебували в загальному відділенні реанімації обласної лікарні. Тепер у нас цілодобово наглядають за хворим і реаніматолог, і ней­рохірург одночасно.

У палатах — нові функціональні ліжка, спеціальні мат­раци для запобігання пролежням і їх лікування, сучасні апарати штучної вентиляції легень, працює приточно-відточна система вентиляції, що важливо для профілактики внутрішньолікарняної інфекції. Встановлено також нові системи освітлення, а завдяки автономному генератору хірургічний корпус у разі аварійного відключення живлення буде забезпечений електроенергією протягом 18 годин. Ще один плюс — відділення повністю комп’ютеризоване, обладнане відеоспостереженням, тож медсестра на посту бачить, якому хворому потрібна негайна допомога.

Придбано систему моніторингу стану хворих із цент­ральною станцією, що дає змогу дистанційно контролювати частоту дихання й серцевих скорочень, артеріальний тиск та інші показники життєдіяльності пацієнтів. Реанімація обладнана сучасними апаратами штучної вентиляції легень, бронхоскопом, новітнім УЗ-апаратом. За підтримки Світового банку отримали сучасні дефібрилятори.

Проведена спільними зусиллями робота наблизила обласну нейрохірургію до світових стандартів, і ми відчули, що їх рівня можна досягти в регіональному медичному закладі, правильно визначаючи цілі та розставляючи пріоритети.

Відзначу й таке: уже відбулися тендерні торги, і незабаром у рамках реалізації субпроекту «Запровадження інноваційної моделі системи надання послуг хворим на артеріальну гіпертензію у Полтавській області» спільного зі Світовим банком проекту МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» ми отримаємо навігаційну станцію, інтегровану з мікроскопом. Використання цього приладу дасть змогу оптимізувати доступ до потрібної ділянки мозку, зменшити ушкодження його тканин під час проведення операцій і досягти ювелірної точності їх виконання.

Відстань — не завада для кваліфікованої допомоги

Після реконструкції відділення стало можливим використовувати телемедицину. Усі 25 районних і 7 міських лікарень області відтепер із нами на постійному зв’язку: ми готові прокоментувати результати томографічного дослідження, дати рекомендації тощо. От і щойно з Миргородської районної лікарні електронною поштою надійш­ли результати томографічного дослідження важкохворого із геморагічним інсультом. Ми визначили подальшу тактику лікування пацієнта, а після стабілізації стану його доправлять до нас на подальше лікування й реабілітацію.

Самі теж маємо можливість звернутися до будь-якого медичного центру столиці й порадитися з провідними фахівцями нашого профілю. Це дуже важливо в складних випадках, бо заощаджує час. Особливо цінними для нас є консультації в онлайн-режимі фахівців ДУ «Науково-практичний центр ендоваскулярної ней­рорентгенохірургії» та «Інститут нейрохірургії ім. академіка А. П. Ромоданова» НАМН України.

Щороку в нашому відділенні проходять лікування понад 1 тис. хворих. Відтепер і для пацієнтів, і для лікарів створені ідеальні умови, які розширюють можливості для повернення людини до повноцінного життя.

Під лежачий камінь вода не тече

«Якщо в лікувальному закладі виникають проблеми, що потребують вирішення, слід неодмінно порушувати їх перед владою та громадськістю, — підсумовує Григорій Оксак. — Добре, що в нас склалося повне взаєморозуміння із обома ланками суспільства, і це працює на користь лікарні та її пацієнтів. Завдяки такій співпраці нещодавно завершили ремонт урологічного відділення — з обласного бюджету було виділено понад 5 млн грн. Тепер на черзі — хірургічне і відділення торакальної хірургії. Плануємо впоратися з їх ремонтом до кінця року».

Ніна КОНДРАТЮК, спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я