Китай, де чисельність населення наприкінці минулого року становила близько 1,4 млрд, у галузі охорони здоров’я робить ставку на високі технології. Зокрема, друга найбільша економіка у світі намагається подолати проблему гострого дефіциту кваліфікованих лікарів і медсестер за рахунок впровадження мобільних технологій 5G.
Перша дистанційна операція за підтримки мережі 5G
У березні 2019 року Китай продемонстрував світовій науковій спільноті свою першу дистанційну операцію за підтримки мережі 5G за участю роботів. Хірургічне втручання тривалістю три години провели в Пекінській лікарні загального профілю. Оперував пацієнта, який страждає на хворобу Паркінсона, досвідчений і відомий у наукових колах нейрохірург Лінь Жипі, перебуваючи… в місті Санья, розташованому за 3 тис. кілометрів від столиці.
Хоча телекомунікаційні компанії заохочують здебільшого розробку промислових інструментів для 5G, саме дистанційна хірургія – багатообіцяючий напрямок використання бездротових мереж і робототехніки. Надалі тандем роботів і 5G стане звичним явищем, а медична спільнота матиме більше часу для наукової роботи. Втім, поки що роботизувати вдається не всі процедури. Наприклад, людські руки необхідні під час імплантації пристроїв у кістки.
За допомогою роботизованих рук (по суті, механічних маніпул) і пов’язаного із мережею 5G комп’ютера нейрохірург успішно імплантував у головний мозок пацієнта пристрій для глибинної стимуляції розміром із третину соєвого боба. Незважаючи на малі розміри, цей доволі новий для клініки та досить інвазивний пристрій запобігає тремору і моторним порушенням при паркінсонізмі шляхом втручання у функцію певних ділянок кори головного мозку. Такі біоелектричні апарати сьогодні схвалені в багатьох країнах для застосування в пацієнтів із хворобою Паркінсона, у яких виникла толерантність до фармакологічних засобів. До речі, саме доктор Лінь Жипі першим із китайських нейрохірургів виконав операцію з імплантації апарата для глибинної стимуляції мозку в 1998 році. Тепер же завдяки швидкісному інтернет-з’єднанню хірургу не потрібно перебувати в операційній — він може керувати інструментами, зчитуючи дані на ноутбуці й даючи колегам вказівки в режимі реального часу.
Нейрохірург, який успішно провів 5G-хірургічні втручання
Дебютуючи дистанційно, китайський нейрохірург впорався блискуче. Як згодом повідомив його асистент Сюнь Сінь, не виникло жодної похибки. Усі команди робот виконував миттєво, і так само швидко лікар отримував зображення на свій комп’ютер. Він навіть мав змогу розмовляти з пацієнтом: «Ви чуєте мене? Я Лінь! Як почуваєтесь?» — «Я почуваюся краще», — одразу ж відповідає пацієнт.
«Жодних зволікань! Ви майже не відчуваєте, що пацієнт від вас на відстані 3 тис. кілометрів», — поділився Лінь Жипі згодом у ЗМІ. І після операції, і місяці поспіль його пацієнт почувався добре.
Китайський нейрохірург дуже задоволений процесом і результатами. Він впевнений, що завдяки дистанційній 5G-хірургії складні хірургічні втручання стануть доступнішими для віддалених лікарень у менш розвинених районах країни. «Раніше мені доводилося вилітати до інших лікарень, щоб допомогти їм виконати цю операцію. Але за півроку ми зможемо налагодити роботу дистанційно завдяки зв’язку 5G, який працює набагато краще, ніж 4G. Поєднання технології 5G із хірургічними роботами — це значний технологічний прогрес. Ми зможемо поділитися нашими навичками з більшою кількістю колег і допомогти пацієнтам у віддалених регіонах», — сказав він в інтерв’ю.
За словами лікаря, за останні 20 років імплантувати пристрій для глибинної стимуляції мозку змогли лише близько 22 тис. пацієнтів із паркінсонізмом. Нині таких операцій проводять дуже мало, значною мірою через високу вартість (200 тис. юанів), яку не покриває медична страховка. Також бракує кваліфікованих лікарів, котрі можуть їх виконувати. Лінь сподівається, що 5G допоможе йому прооперувати більше пацієнтів, навіть з інших країн.
Як фотографії, так і відео з дистанційних операцій завжди були чіткими завдяки технології 5G. Швидкість і надійність 5G дає змогу фахівцям перевіряти життєво важливі показники пацієнтів дистанційно в режимі реального часу й за необхідності негайно вживати відповідних заходів.
Цікаво, що сфера наукових інтересів нейрохірурга пов’язана не з технологіями майбутнього: у вільні від скальпеля хвилини Лінь Жипі вивчає реакції мозку людини на музику. Проте як людина, котра цінує свій час, він вирішив довести: дистанційна хірургія — це безпечно і практично.
Просто повторити
У чому ж тоді сенсація? Досі віддалене втручання, контрольоване за допомогою бездротових мереж, було неможливим, оскільки затримка між входом і виходом становить приблизно чверть секунди, іноді до 2 секунд — і це потенційно небезпечно, можливо, навіть смертельно для пацієнта. Тепер, скоротивши затримку до 2 мілісекунд, 5G кардинально змінив ситуацію.
Після дебюту Лінь Жипі вже наступного місяця дистанційну 5G-операцію провели на Всесвітньому мобільному конгресі в Барселоні. Лікар Антоніо де Лейсі пальцем намалював на екрані «мануал» для колег, що перебували від нього на відстані 5 кілометрів. Затримка передачі даних у цьому випадку становила 0,01 секунди. (На тому самому конгресі оператор запропонував 5G-рішення для швидких і парамедиків.)
У вересні дистанційну (32 кілометри) роботизовану операцію виконав кардіохірург Теджас Патель з Ахмадабада, міста на заході Індії. Протягом кількох днів він прооперував у такий спосіб п’ятьох пацієнтів, вдало виконавши в усіх випадках коронарне шунтування, жодне з яких не тривало довше ніж півгодини. Якщо вірити місцевим ЗМІ, лікар керував медичними роботами, перебуваючи… у храмі.
Пілотний проект
Та повернімося до Китаю. У Гаочжоу, місті в південно-західній провінції Гуандун, відомому фермами лічі та бананів, відсутність якісних медичних послуг — давня проблема, котру ніяк не вдається вирішити через хронічний брак фахівців і ресурсів. Але останнім часом ситуація в цьому сільськогосподарському регіоні почала змінюватися на краще завдяки технології 5G.
Після того як ультрашвидке 5G-з’єднання запрацювало там у квітні, хірурги в Народній лікарні Гаочжоу перейняли, так би мовити, досвід із перших рук, провівши складну операцію 41-річній пацієнтці, у якої вроджена вада серця призвела до тяжкої серцевої недостатності.
За процедурою спостерігала група лікарів із лікарні Гуандуна, розташованому приблизно в 400 кілометрах: у режимі реального часу колеги давали вказівки хірургам через систему дистанційного консультування, пов’язану 5G. На одному екрані високої чіткості демонстрували перебіг операції, тоді як два інші дисплеї показували динамічну ультрасонографію в пацієнтки та тривимірне зображення її серця. Аналогічний набір екранів в операційній був у хірургів із Гаочжоу.
«Намагайтеся триматися подалі від зони трикутника, відображеного в 3D, інакше шви можуть спричинити ушкодження міокарда», — консультування проводили приблизно так.
Успішність пілотної операції довела: завдяки 5G лікарі можуть у режимі реального часу дистанційно перевіряти життєво важливі показники пацієнтів і вживати негайних дій. 5G до того ж дасть змогу економити як медичним працівникам, так і пацієнтам: замість того аби їздити з однієї лікарні до іншої, вони можуть взаємодіяти через блискавичний зв’язок.
Так, під час вищенаведеного хірургічного втручання 600-мегабайтний файл ультрасонографії передали за одну секунду через платформу дистанційної діагностики, підключену до мережі 5G. Для порівняння: аби транспортувати цей файл через 4G, знадобилося б 3 хвилини.
Лікарня провінції Гуандун входить до групи установ, які співпрацюють з оператором телекомунікаційної мережі China Mobile і постачальником інфраструктури Huawei Technologies, які були задіяні й під час першої операції. Вони підключилися до розробки та тестування спектра медичних застосувань 5G напередодні комерційного впровадження технології на материковій частині Китаю. Очікується, що така співпраця допоможе запровадити більше ініціатив у теледіагностиці, дистанційних операціях і «розумних» лікарнях по всій країні.
Це допоможе вирішити проблему браку якісних медичних послуг у віддалених сільських районах, а також покращить терапевтичні результати у надзвичайних ситуаціях, коли пацієнта через критичний стан не можна транспортувати в інше місце.
Уже наприкінці літа пекінські лікарі дистанційно контролювали через новітній зв’язок три одночасні ортопедичні хірургічні процедури з імплантації, котрі виконували in situ за допомогою медичних роботів. Операції проводили у віддалених регіонах — фактично в різних куточках країни — й усі вони були визнані успішними.
Плани на майбутнє
Наразі залучення 5G в медицину забезпечує лікарям дві можливості:
- «телеприсутності», коли хірург може просто стежити за операцією на відеозв’язку та забезпечувати колегам експертну підтримку;
- «телеоперації», де хірург фактично оперує здалеку сам, але не власноруч, а за допомогою хірургічного пристрою.
Ще однією, не менш цінною, перевагою 5G є збільшений обсяг даних, які можуть бути оброблені з великою швидкістю під час операції. Є змога поєднати багато медичних приладів, котрі опрацьовують відомості про пацієнта в режимі реального часу, об’єднують їх і навіть інтерпретують, — лікар отримує «екстракт» необхідної інформації для прийняття швидкого клінічного рішення.
Оптимісти навіть стверджують, що в довгостроковій перспективі це також зменшить витрати на хірургію. Хоча на початкових стадіях інновація може збільшити вартість таких послуг через підвищені витрати на технічне обладнання. Але врешті-решт ціни знизяться за рахунок зменшення кадрових навантажень.
Крім того, 5G вдосконалить програми, які використовують технології віртуальної та доповненої реальності для підготовки фахівців у галузі охорони здоров’я і в академічних установах.
Геополітичний момент
Деякі західні аналітики стурбовані тим, що США відстають від Китаю в розробці медичних 5G-технологій. Дійсно, практично всі проривні кроки в цьому напрямку зробили китайські фахівці.
Першу дистанційну роботизовану стоматологічну процедуру також виконали в Китаї. Натомість у США навіть дистанційних випробувань 5G-хірургічних втручань з використанням робототехніки досі не було, частково через занепокоєння американського регулятора щодо їхніх результатів і безпеки.
Станом на липень у Китаї налічувалося понад 7800 базових станцій 5G, тоді як американські телекомунікаційні оператори впродовж цього та наступного року впроваджують 5G лише в певних містах.
Водночас аполітичні прихильники цієї інновації стверджують, що американські й китайські телекомунікаційні постачальники та розробники додатків повинні об’єднатися, аби використати можливості 5G на користь клієнтів, пацієнтів і бізнесу.
Любомира Протасюк, спеціально для «ВЗ»