Деякі типи раку, наприклад рак яєчників, можуть тривалий час залишатися непоміченими. Проте завдяки інноваційному інструменту хворобу можна діагностувати швидко і легко, взявши для аналізу всього лиш краплю крові.
Намагаючись знайти простий та ефективний спосіб виявлення раку, дослідники з Канзаського Університету розробили пристрій під назвою «3-D-наноподібний мікрофлюїдний чіп». Він здатний успішно виявити маркери раку в найдрібнішій краплі крові або в одному з її компонентів – плазмі.
Вчені пояснюють: цей пристрій ідентифікує та діагностує рак шляхом «фільтрації» екзосом – крихітних везикулів, які виробляють еукаріотичні клітини.
У разі наявності ракових клітин екзосоми містять біологічну інформацію, яка може спричиняти ріст пухлин.
«Історично вважалося, що екзосоми схожі на «мішки для сміття», які клітини могли б використовувати для скидання небажаного клітинного вмісту. Але в минулому десятилітті вчені зрозуміли, що вони цілком корисні для передачі повідомлень осередкам , які відповідають за молекулярну інформацію, важливу для багатьох біологічних функцій,» – пояснюють дослідники.
Щоб перевірити ефективність чіпа, дослідники використовували клінічні зразки осіб з раком яєчників.
При цьому команда помітила, що чіп здатний виявляти наявність цього раку навіть у найменшій кількості плазми.
Дослідники також в захваті від того, що новий пристрій легко виготовляти, а його собівартість не є надто високою.
Вчені переконані, що в майбутньому лікарі зможуть використовувати його для діагностики багатьох різних форм раку, а також інших захворювань.
«Майже всі клітини ссавців вивільняють екзосоми, тому застосування приладу не обмежується тільки раком яєчників або будь-яким типом раку. Ми працюємо з людьми, наприклад, для вивчення нейродегенеративних захворювань, раку молочної залози і колоректального раку».
Джерело: Medical News Today