Тернопільщина: Леонід Ковальчук: Без сучасного підручника неможливо підготувати лікаря нової формації

2778

VZ_51-52__Страница_12_Изображение_00022010 року у видавництві Тернопільського медуніверситету «Укрмедкнига» побачив світ підручник «Хірургія» за редакцією ректора ТДМУ, члена-кореспондента НАМН України, професора Леоніда Ковальчука. Упродовж трьох років його «обкатували» у вищих медичних навчальних закладах України. Спільна праця авторів видання — групи науковців ТДМУ та провідних вчених-хірургів країни — отримала схвальну оцінку викладачів та студентів. Ще одним визнанням у світі хірургічної науки та практики стало присудження президією НАМН Леоніду Ковальчуку за підручник «Хірургія» академічної премії з клінічної медицини. А нинішнього року ця навчальна книга представлена на здобуття Державної премії України у галузі науки і техніки. Це й стало приводом до розмови з ректором ТДМУ, професором Леонідом КОВАЛЬЧУКОМ.

ВЗ Леоніде Якимовичу, у мене в руках «Хірургія» — результат не одного року праці багатьох людей, що помістився на 1050 сторінках. Повноколірний друк, незліченна кількість рисунків, таблиць, рентгенологічних знімків, томограм, сучасний виклад навчального матеріалу — про такий підручник, впевнена, давно мріяли студенти. А чому виникла необхідність у його написанні?
VZ_51-52__Страница_12_Изображение_0001— Вважаю, саме життя підказало нам цю ідею — створити підручник нового покоління, який би відрізнявся від тих, що видали раніше, насамперед, своїм новаторським змістом. Бо ж минуло вже ціле десятиліття з часу виходу у світ усім відомої «Клінічної хірургії» у двох томах і за цей час, погодьтеся, чимало змінилося у вітчизняній та світовій хірургії. Малоінвазивні методи посіли перші позиції у хірургічному лікуванні пацієнтів, традиційні операції поступилися місцем рентгеноендоваскулярним, рентгеноендоскопічним, пункційним оперативним втручанням під сонографічним і комп’ютерним контролем, суттєво оновилися й підходи до вибору методів діагностики та лікування розмаїтої хірургічної патології. У хірургічну практику впевнено ввійшли елементи доказової медицини, протоколи діагностики та лікування, новітні високі технології.

Новий поштовх отримав розвиток косметично-пластичної, телекомунікаційної хірургії, роботорадіохірургії. Це й стало приводом до створення підручника, де були б відображені найсучасніші досягнення хірургічної науки та практики. Ще одна роль, яку ми відвели цій навчальній книзі, — забезпечити підготовку студентів та інтернів у новому форматі державної практично орієнтованої атестації. Потрібен був підручник, адаптований до програми навчання за кредитно-модульною системою відповідно до вимог освітньо-кваліфікаційної характеристики випускників вищих медичних закладів України — Державного стандарту вищої медичної освіти 1101 «Медицина» та лікарів-інтернів «Хірургія», затверджених МОЗ України.
Нині всі ці задуми стали цілковитою реальністю — студенти та інтерни мають підручник із хірургії, у якому доступно й у доволі конкретній формі висвітлені питання клінічної хірургії. Подається клінічна (хірургічна) анатомія і фізіологія органів, патофізіологічні та патоанатомічні дані, симптоматика захворювань, варіанти клінічного перебігу, диференційна діагностика й тактика хірургічного лікування. Основний акцент ми зробили на чіткій структурованості викладу матеріалу — такий підхід, вважаю, сприяє патогенетичному підходу до розуміння й вирішення питань діагностики, вибору тактики та лікування хірургічних захворювань. Кожний розділ підручника проілюстрований рентгенограмами, фотографіями, томограмами і рисунками. Зауважте, вони не з Інтернету чи інших видань, а є результатом власних клінічних спостережень, що, ясна річ, викликає додаткову довіру до викладеного матеріалу.

Окрім найсучасніших методів діагностики та лікування хірургічних захворювань, значну увагу автори зосередили на технічних прийомах, які визнані «золотим стандартом» вітчизняної та світової хірургії. Матеріал кожного розділу книги вибудуваний на принципах інноваційності, сучасності, доказовості та новизни викладеної інформації. Із 11 розділів підручника 9 присвячені питанням клінічної хірургії, а 2 — телемедицині в хірургії і роботорадіохірургії.

Хочу звернути увагу, що у виданні висвітлені всі хірургічні нозології, з чіткими алгоритмами дій хірурга, прописано, як йому чинити в кожному конкретному випадку. Скажімо, в першому розділі «Грудна хірургія» йдеться про базові вимоги й основні етапи дій та маніпуляцій, які повинен знати студент-медик. Там він знайде питання закритої травми грудної клітки, захворювань легень і плеври, трахеї і бронхів, стравоходу, середостіння і діафрагми. Ми недарма розпочали виклад кожної нозології з анатомофізіологічних особливостей органів, адже лікування травм, непроникних чи проникних поранень грудної клітки, резекція ребер, оперативні доступи до органів грудної порожнини вимагають від хірурга детальних знань топографічної анатомії певної ділянки людського організму. Зокрема, у цьому розділі представлено статистичні й динамічні показники дихальної функції легень, які можуть бути використані в клінічній практиці для оцінки вентиляційних властивостей легень. Відображені сучасні питання етіопатогенезу, патоморфології, класифікації, тактики й вибору методів лікування захворювань органів грудної клітки. У кольоровому форматі висвітлено відеоендоскопічні методи дослідження і лапароскопічні методи операційних втручань, схеми, етапи хірургічних операцій і маніпуляцій.

ВЗ Коли переглядала підручник, з приємністю зауважила, що у написанні підрозділу «Серце» брали участь відомі вітчизняні хірурги — академік, директор Інституту серцево-судинної хірургії імені М. Амосова Геннадій Книшов, провідний фахівець країни з дитячої кардіохірургії, професор, член-кореспондент НАМН України Василь Лазоришинець, головний дитячий кардіохірург МОЗ України, професор Михайло Зіньковський…
— А ще наша гордість — випускники Тернопільського медінституту, а нині одні з провідних вчених країни — учень Миколи Амосова, завідувач відділення хірургічного лікування патологій аорти Інституту серцево-судинної хірургії НАМН України, професор Леонід Ситар, заступник директора Інституту ней­рохірургії ім. акад. А.П. Ромоданова АМН України, академік НАМН України, професор Віталій Цимбалюк.

Взагалі ж тут ціле сузір’я видатних особистостей у галузі хірургії серця, що посприяло якнайкращому висвітленню цієї теми у підручнику. Це люди з великим ім’ям і досвідом багатолітньої праці в кардіохірургії, і їхня фаховість, хірургічна майстерність, глибока обізнаність у лікуванні набутих та вроджених вад серця, ішемічної хвороби стали головними критеріями вибору авторського колективу цього підрозділу книги. Особливу увагу в цьому розділі автори приділили новаторським стратегіям, приміром, методу радикальної корекції тетради Фалло черезпередсердним доступом, новим підходам у тактиці хірургічного лікування атріовентрикулярного септального дефекту, в тому числі у дітей із синдромом Дауна. Висвітлено нові підходи в тактиці хірургії подвійного відходження магістральних судин від правого шлуночка серця, хірургічне лікування дефекту міжшлуночкової перегородки, ускладненого високою легеневою гіпертензією методом «подвійної заплати». Майбутні хірурги мають змогу ознайомитися та проштудіювати нові оперативні доступи під час кардіохірургічних втручань із застосуванням міні-інвазивних кардіохірургічних технологій та ендоваскулярні методи хірургічного лікування вроджених вад серця (стентування коарктації аорти, закриття септальних дефектів оклюдерами). У матеріалі, присвяченому ішемічній хворобі серця та порушенням серцевого ритму, подано сучасні погляди щодо етіології та патогенезу, класифікації, клінічного перебігу і симптоматики, новітніх методів діагностики, хірургічного лікування та профілактики ішемічної хвороби серця й порушень серцевого ритму. Дуже влучно тут підібрані кольорові ілюстрації, а у формуванні матеріалу використано власний клінічний, науковий досвід та досвід практичного обміну з провідних серцево-судинних клінік Європи й США.

ВЗ Знаю, що в арсеналі наукових досягнень вчених ТДМУ також чимало хірургічних інновацій — авторських винаходів, раціоналізаторських пропозицій, власних методичних розробок. А ці матеріали у написанні підручника вдалося використати?
— Уся описова частина видання супроводжується ілюстраціями клінічних спостережень, схемами етапів оперативних втручань саме з власних архівів науковців ТДМУ. Це сприяє кращому засвоєнню теоретичного матеріалу. Звісно, науковці нашого навчального закладу долучилися й до викладу матеріалу. Серед авторів книги — відомі у медичних колах нашого краю фахівці — завідувач кафедри хірургії №1, професор Ігор Дзюбановський, професор цієї ж кафедри Ігор Венгер, завідувач кафедри ендоскопії з малоінвазивною хірургією, ортопедією та травматологією ФПО, професор Олександр Ковальчук та багато інших талановитих особистостей. Шкода, але у рамках одного матеріалу неможливо перерахувати всі імена цього потужного колективу. Тішить, що серед авторів підручника багато молодих вчених, які вже мають власні наукові здобутки, приміром, описову частину у розділі «Хірургія живота» я готував разом зі своїми учнями-докторантами.

А взагалі географія авторської команди надзвичайно широка — це видатні вітчизняні хірурги, фахівці провідних хірургічних шкіл України. Наприк­лад, підрозділ «Лімфатична система» підготував наш земляк, член-кореспондент РАМН, заслужений діяч РФ, головний лімфолог Російської Федерації, професор Іван Ярема. Для висвітлення питань трансплантології органів ми запросили відомого у цій сфері науковця, ректора Запорізької медичної академії післядипломної освіти, професора кафедри трансплантології та ендокринної хірургії з курсом серцево-судинної хірургії Олександра Ніконенка. Над п’ятим розділом «Проктологія» працював головний колопроктолог України, професор Михайло Захараш. А підрозділи «Мікрохірургічні технології» та «Хірургія печінки і підшлункової залози» — це спільна праця відомих вітчизняних хірургів Миколи Дрюка, Михайла Нечитайла та однієї з найбільших науково-дослідницьких установ України — Національного інституту хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова.

Лариса ЛУКАЩУК, власкор «ВЗ», м. Тернопіль

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

1 коментар

  1. Вітаю
    Скажіть, будь ласка, де можна замовити цей підручник Ковальчука Л.Я ” Хірургія”?
    Дуже потрібно

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я