Тернопільщина: Надбання українських вчених оцінили на світовій конференції ISIRV

1145

society_affiliation_imageЗасновника всесвітньовідомої комп’ютерної корпорації Microsoft Білла Гейтса тернополянка Ярина Йосик бачила хіба що по телевізору чи в Інтернеті. Але саме завдяки цій небайдужій до проблем медицини людині аспірантка кафедри інфекційних хвороб Тернопільського медичного університету побувала на Світовій конференції Міжнародної організації боротьби з грипом та іншими респіраторними вірусними інфекціями ISIRV в м. Кейптаун (ПАР). Вперше за тридцятилітню історію цієї Міжнародної організації гранд отримала українка!

ВЗ Ви наважилися взяти участь у такому престижному конкурсному відборі світового масштабу, напевне, претендентів було не мало? А що допомогло увійти до «тридцятки» щасливчиків?
— Коли я побачила на сайті цієї міжнародної організації повідомлення, що оголошено конкурс на здобуття гранду для участі у Світовій конференції ISIRV, одразу подумала: а чи не спробувати? Особ­ливої впевненості, що переможу, не було, але науковий інтерес, можливість продемонструвати здобутки тернопільської школи на світовому форумі заінтригували. Отож, виклала в анкеті всю інформацію, як цього вимагали, та надіслала організаторам. Річ у тім, що на базі Тернопільського медуніверситету вже кілька років діє міжкафедральна науково-дослідна робота з вивчення проблем грипу та респіраторних вірусних інфекцій, яку курують ректор ТДМУ, член-кореспондент НАМН України, професор Леонід Якимович Ковальчук та завідувач кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією, шкірними та венеричними хворобами ТДМУ, член-кореспондент НАМН України, професор Михайло Антонович Андрейчин. Тема роботи «Клініко-епідеміологічне та імунологічне обґрунтування вдосконалення профілактичних і лікувальних технологій при грипі та інших гострих респіраторних вірусних інфекціях» зацікавила конкурсну комісію. Можливо, вони мали на меті оцінити реальну картину цих інфекцій саме в Україні. Команда науковців нашого університету, зокрема, курсу інфекційних хвороб під керівництвом професора Михайла Андрейчина, активно вивчає сучасні методи лікування, діагностики та патогенезу гострих респіраторних інфекцій. Очевидно, в організаторів конференції викликали зацікавлення наші наукові розробки. Тому вважаю, що саме наукова діяльність у рідному університеті стала тим міцним підмурівком для конкурсних змагань, а Фонду Білла і Мелінди Гейтс я теж вдячна — за те, що допомогли виграти щасливу перепустку у товариство світової медичної спільноти.

VZ_47-48__Страница_09_Изображение_0002ВЗ Для міжнародної медичної практики грип є інфекцією, яка має глобальне поширення по всьому світу, це надзвичайно серйозна проблема, її не припиняє штудіювати сучасна наука. Що цікавого з цього приводу ви почули на форумі?
— Хочу зауважити, що модератори конференції зап­ропонували для розгляду дуже широке коло питань, присвячених епідеміології, вірусології, імунології грипу та контролю за ГРВІ, обговорювали також ефективність противірусних препаратів, проблеми розвитку резистентності вірусів до медикаментів, ставлячи особливий наголос на ефективності протигрипозних вакцин нових генерацій. Приміром, цікаві наукові спостереження оприлюднив професор Фред Хейден, продемонструвавши клінічні випадки респіраторного кон’юнктивіту, міокардиту та грипозної енцефалопатії у доповіді «У грипу багато масок». Діяльність у боротьбі з «завуальованими» вірусами він радить зосереджувати на діагностиці захворювання з використанням швидких тестів, полімеразної ланцюгової реакції та негайній етіотропній терапії.

Яскраву доповідь представив науковій аудиторії й японський професор Шігеру Саіто про особливості перебігу грипу у вагітних. Позитивним резонансом прозвучало, зокрема, його повідомлення про відсутність у Японії смертельних випадків серед вагітних під час епідемії 2009 року, тоді як в Україні їх налічувалося 94. Відсутність летальності у вагітних він обґрунтовує дотриманням Японським товариством акушерства та гінекології (JSOG) наступних рекомендацій: раннє, з моменту захворювання, використання противірусних препаратів, негайне звернення по медичну допомогу, активне використання противірусних препаратів (інгібітори нейрамінідази) для профілактики після тісного контакту з інфікованою людиною, вакцинація проти пандемічного грипу (H1N1)/2009 штам. Професор наголосив під час виступу, що немовлята, які зазнали впливу озельтамівіру або занамівіру у лоні матері, не постраждали.

В унісон окресленій темі прозвучала й доповідь професора Мартіна Швемле з Федеративної респуб­ліки Німеччини «Інгібітори протеаз у лікуванні грипу та інших ГРВІ».

У своєму виступі він прагнув розкрити справжню загрозу грипу як гострої вірусної інфекції, що спричиняє щорічні епідемії, а також руйнівні пандемії, адже достеменно відомо, що віруси H5N1 і H7N9, вірус пташиного грипу А можуть уражати й людську популяцію, спричиняючи важкі симптоми хвороби та смерть. За словами професора, нині на фармацевтичному ринку є усього кілька затверджених ВООЗ противірусних препаратів — це відомі інгібітори нейрамінідази. Однак ситуація щодо появи стійких штамів вірусу диктує нагальну необхідність розробити альтернативні противірусні препарати. Тому проведені нещодавно дослідження щодо механізмів впливу на вірусний геном і транскрипцію мРНК вселяють впевненість у майбутніх результатах, а розуміння процесу реплікації вірусів відкриває можливості синтезувати нові противірусні сполуки, які специфічно дозволять блокувати реплікацію вірусів грипу, впевнений Мартін Швемле.

VZ_47-48__Страница_09_Изображение_0001ВЗ Що викликало у вас найбільший науковий інтерес під час засідань?
— Особливе зацікавлення у мене та й у багатьох учасників конференції викликало обговорення питань профілактики та лікування грипу. Проблема лікування цієї недуги є найглобальнішою у тому сенсі, що віруси надто швидко виробляють резистентність до нових сучасних препаратів. Нині ефективними вважаються інгібітори нейрамінідази, що призначаються в перші години захворювання.

Особливу увагу під час одного з засідань, яке очолював професор Девід Свон, приділили експериментальним моделям грипу у дослідженнях на тваринах, вивченню нових ланок патогенезу респіраторних захворювань. Нині ця тема на слуху в епідеміологів, адже частина вірусів є ресортантами вірусів тварин. Проблеми, що виникли під час епідемії грипу Н1N1(Каліфорнія) 2009 року в Тернополі, дуже перегукувалися з тією інформацією, яку представили на конференції. Взагалі, весь світ зазнав непоправних втрат від тієї пандемії, тому для представників кожної країни ця проблематика була актуальною.

ВЗ А чи надали вам слово на такому поважному форумі?
— Я мала можливість представити свою стендову доповідь на окремій постерній сесії, впродовж якої всі науковці могли ознайомитися з нею, отож мій вис­туп плавно перейшов у обговорення. Було непросто відповідати на запитання англійською, але всі учасники сесії були надзвичайно доброзичливими й керувалися однією метою: дізнатися більше про ці захворювання, запитання були цікавими, отож відбулося дуже жваве спілкування. Звісно, запитували звідки я, тому доводилося пояснювати, що в Україні є таке місто Тернопіль, розповідати про університет, кафедру інфекційних хвороб, дехто для себе відкрив Україну, зокрема, представники Японії, Австралії, Австрії, Нової Зеландії.

Я репрезентувала наш університет з доповіддю «Етіологічна структура грипу та інших ГРВІ у міжепідемічний період та особливості лікування», зокрема, вела мову про етіологічну структуру захворювання (вірусів, що циркулювали) на території Тернопільщини у період 2011-2012 рр. Розповіла також про результати застосування нового противірусного препарату на основі дріжджової РНК, що має противірусну активність широкого спектра дії, протизапальну та імуномоделюючу активність, автор якого — професор З.Ю.Ткачук з інституту молекулярної біології та генетики НАН України. Мої повідомлення викликали жвавий інтерес науковців, адже комплексне лікування хворих на парагрип, RS-, аденовірусну інфекцію та інші ГРВІ (неідентифіковані), що включає застосування противірусного препарату
на основі РНК, дає змогу значно покращити клінічні результати, зокрема: зменшити тривалість гарячки, інтоксикаційного синдрому та кашлю. Клінічне застосування препарату сприяє ерадикації вірусів
грипу А, парагрипу, RS-, аденовірусів у хворих на ГРВІ.

ВЗ Ваші враження від конференції?
— Взагалі я не вперше на міжнародній конференції такого масштабу, але дивувало практично все, навіть природа, адже у ПАР тоді була весна. Для нас організували екскурсію до Національного заповідника, побачила на власні очі мис Доброї Надії, відомий ще з уроків географії.

Перебуваючи по той бік екватора, відчула надзвичайно потужну енергетику цієї частини Земної кулі. Місто Кейптаун захоплює краєвидами, воно омивається двома океанами — Індійським та Атлантичним, а місцеві мешканці часто розважаються тим, що спостерігають за світовими знаменитостями, зірками Голівуду, які полюбляють тут відпочивати. Для мене ж було великою приємністю познайомитися з метрами світової науки та навіть зробити світлину на пам’ять з Ненсі Кох, директором Департаменту респіраторних інфекцій ВООЗ, куратором Центру контролю за грипом та респіраторними інфекціями; професором Джоном Ватсоном, президентом ISIRV, директором відділення респіраторних інфекцій організації охорони здоров’я та боротьби з інфекційними хворобами. Зустрілася з ним після пленарного засідання, він сказав, що дуже радий бачити на конференції все більше і більше європейців, зокрема, молодих науковців, а також для нього було приємно бачити й представника з України. Ще кілька місяців тому я й повірити не могла, що чутиму його доповідь наживо, адже читала лекції тільки на сторінках журналу та в Інтернеті, захоплена його новаторськими ідеями. Загалом враження від конференції просто перевершили сподівання, ця поїздка для мене як старт, ще одна сходинка до вдосконалення.

Лариса ЛУКАЩУК, власкор «ВЗ», м. Тернопіль

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я