Нещодавно в Тернопільській університетській лікарні відкрили ще один діалізний зал із чотирма апаратами штучної нирки. З особливим нетерпінням на нові апарати очікували люди, в яких власні органи, на жаль, втратили ці функції, — нині на Тернопільщині зареєстровано 7543 особи з хронічною хворобою нирок, із них 1965 — з хронічною нирковою недостатністю, у 265 пацієнтів діагностовано термінальну ниркову недостатність.
За словами завідувача відділення гемодіалізу Тернопільської університетської лікарні Андрія Клима, ниркова патологія набирає все більших обертів. Кількість хворих із хронічною нирковою недостатністю на Тернопільщині щороку зростає. Нині їх майже дві тисячі, тоді як 2010 року було 1300 осіб. «У листку очікування зараз перебуває ще 40 хворих із термінальною нирковою недостатністю, для яких нирково-замісна терапія — життєво необхідний метод лікування. Тому у нас була гостра необхідність у відкритті п’ятого гемодіалізного залу, — каже Андрій Клим. — У відділенні гемодіалізу університетської лікарні дотепер було лише 16 гемодіалізних місць, відділення працює у три зміни, за рік тут проводять понад двадцять тисяч сеансів гемодіалізу. Десять пацієнтів перебувають на перитонеальному діалізі».
«На сьогодні у відділенні гемодіалізу Тернопільської університетської лікарні та його філії в м. Копичинці, де маємо шість апаратів штучної нирки, перебуває 155 хворих, з яких 18-ти пацієнтам проводиться лише 2 сеанси діалізу на тиждень, що не забезпечує адекватного лікування, а дозволяє лише підтримувати життєдіяльність організму», — каже головний лікар університетської лікарні Василь Бліхар.
На 2014 рік в обласному бюджеті на програму «Гемодіаліз» виділено 13 млн 400 тис. грн, що становить 82,5% від загальної потреби. Для забезпечення лікування хворих з термінальною нирковою недостатністю методом гемо- та перитонеального діалізу до кінця 2014 року необхідне виділення додаткових коштів у сумі 4849,8 тис. грн.
Керівництво Тернопільської обласної державної адміністрації запевнило, що разом із депутатами Тернопільської обласної ради найближчим часом переглянуть бюджетні показники, аби віднайти необхідних майже п’ять мільйонів гривень на проведення цих дороговартісних процедур.
З метою наближення гемодіалізної терапії до пацієнтів уже наприкінці цього року на базі Кременецької та Бучацької райлікарень будуть відкриті сателітні нефродіалізні відділення, також тривають перемовини про встановлення гемодіалізного обладнання в Борщівській районній лікарні.
Лариса ЛУКАЩУК, власкор «ВЗ», м. Тернопіль