Нещодавно в офтальмологічному відділенні Тернопільської університетської лікарні після капітального ремонту став до ладу новий операційний блок: дві операційні зали —ургентна і планова з передопераційною та стерилізаційною, кімната для медперсоналу та палата для післяопераційного лікування хворих.
Кореспонденту «Вашого здоров’я» завідувачка офтальмологічного відділення Інна Гребеник провела невеличку екскурсію модернізованим медичним підрозділом.
Спершу продемонструвала новітню апаратуру: єдиний в області сучасний мікроскоп німецького виробника Carl Zeiss, технічні потужності якого дозволяють виконувати операції не тільки на передньому, а й на задньому відрізку ока. Облаштований операційний блок і двома факоемульсифікаторами — ультразвуковими апаратами для видалення катаракт будь-якого ґенезу, на яких офтальмологи виконують операції малотравматичним способом, що не потребує накладання швів. Нещодавно медики «удосконалили» факоемульсифікатори додатковим обладнанням для проведення високотехнологічних вітреоретинальних операцій хворим із патологією склистого тіла та сітківки.
Побачили в операційному блоці ми ще один цікавий апарат, який застосовують не тільки в офтальмології, а й в інших галузях медицини — кріодеструктор, призначений для локальної деструкції тканин низькотемпературним холодоагентом. Примітно, що кріоапарати забезпечують цілковитий некроз тканини у чітко визначеному операційному полі шляхом її виморожування за температури -196°С. Ця техніка служить надійним помічником у проведенні оперативних втручань з приводу глаукоми, а також розмаїтої патології повік.
Широкого впровадження в Центрі мікрохірургії ока набули й інтравітреальні ін’єкції, що виконуються за патології заднього відрізка ока у пацієнтів із гемофтальмом чи в разі патологічних станів сітківки.
— Якісний діагностичний підхід до кожного пацієнта та розроблені схеми лікування дозволяють нам отримувати високі результати і покращувати зір людям навіть із такими важкими патологіями, як дистрофія сітківки ока, — розповідає Інна Гребеник. — Але у нашій клініці мікрохірургії ока ми проводимо операції не лише з приводу катаракти. Фактично наш Центр — єдиний у Тернополі, де проводять операції за патології рогівки, зокрема, виразок різного походження, що не піддаються консервативному лікуванню. Для цього використовуємо кріоліофілізований кератоксеноімплантат (автор ідеї та виробництва кератоксеноімплантату професор Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії в галузі науки і техніки, професор Володимир Бігуняк).
За новою технологією тут провели оперативні втручання вже понад 30 хворим із травмами та запальними захворюваннями рогівки. Офтальмологічне відділення університетської лікарні нині єдине серед медичних закладів краю, де надають меддопомогу пацієнтам із травмами органів зору. Задля цього у блоці є окрема ургентна операційна зала з особливим обладнанням, необхідним для виконання передньої вітректомії, обробки проникних поранень органа зору, видалення внутрішньоочних сторонніх тіл.
Ще однією родзинкою операційного блоку є так звана палата післяопераційного лікування хворих з приводу катаракти. Її медики облаштували для того, аби одразу після оперативного втручання пацієнт міг отримати адекватне лікування. Дві години інтенсивної інсталяції фармпрепаратами — і прооперований цього ж дня може повертатися додому.
Лариса ЛУКАЩУК, власкор «ВЗ», м. Тернопіль