Під час акції, присвяченій Всесвітньому дню боротьби з вірусними гепатитами, яка в Тернополі відбулася четвертий рік поспіль, із 52 обстежених за допомогою експрес тест-систем тернополян наявність маркерів гепатиту С виявили у 4 молодих людей, які навіть гадки не мали, що є носіями підступного вірусу. Організатори акції надали їм усю необхідну інформацію, куди можна звернутися, аби пройти спеціалізоване обстеження. Однак метою акції було не лише виявлення таких осіб — громадські організації краю зібрались гуртом, аби вкотре нагадати владі про сотні хворих на вірусні гепатити В та С, позбавлених життєво важливого лікування, вимагали затвердження держпрограм із протидії поширенню вірусних гепатитів, виділення бюджетних коштів та ухвалення вже створеної обласної програми.
Насправді дуже велика кількість людей навіть не підозрює, що в їхньому організмі живе вірус, який уже чинить руйнівну дію. В той час як гепатити А та Е не призводять до хронічних уражень печінки, а вірус В спричиняє цироз лише у 8-10% випадків і рак — менш ніж в 1%, то статистика щодо гепатиту С у десять разів вища, недарма ж американці назвали його «лагідним убивцею». Лікування існує і воно є доволі ефективним, але дуже дорогим. Плачевність ситуації у тому, що наша держава фактично не допомагає хворим на ВГС. Окрім хворих на СНІД, єдина група пацієнтів, яка може сподіватися на безкоштовну діагностику і допомогу в разі інфікування вірусом гепатиту С, — карні злочинці. Чи не злий жарт — держава лікує тих, хто порушив норми закону, але зовсім не дбає про законослухняних громадян. Навіть діти та неповнолітні розраховувати на цей вид меддопомоги не можуть!
Втім, в Україні все ж починають усвідомлювати, що страшне захворювання вже набуло масштабів епідемії. Щоправда, одна чи навіть кілька акцій протидії вірусному гепатиту С не вирішать цієї проблеми. Тільки за допомогою системних кроків — загального доступу до імунізації, профілактики передачі та скринінгу, діагностування, антивірусної терапії, створення реєстру пацієнтів — можна досягти істотних результатів.
Торік фахівці обласного центру гастроентерології з гепатологією спільно з колегами — завідувачем кафедри інфекційних хвороб ТДМУ, членом-кореспондентом АМН України, професором Михайлом Андрейчиним, головним позаштатним спеціалістом-інфекціоністом департаменту охорони здоров’я ОДА Оленою Герасименко, головним спеціалістом-терапевтом Ларисою Матюк — розробили та подали проект програми боротьби з вірусними гепатитами В та С до обласної ради, але, як завжди, не вистачило коштів, тому й відклали в «довгий ящик».
Проте ми сподіваємося, можливо цьогорічні заходи до дня боротьби з вірусним гепатитом С, які промовисто засвідчили усю гостроту проблеми, допоможуть привернути увагу владних структур і вони вишукають кошти хоча б на поетапну реалізацію програми.
Незважаючи на песимістичні настрої в Україні щодо вірусного гепатиту С, ми закликаємо хворих, а також людей, які потрапили до групи ризику, не впадати у відчай. Адже нині існують сучасні й ефективні методи приборкання «лагідного вбивці».
Впродовж майже трьох років на базі Тернопільської університетської лікарні діє обласний центр гастроентерології з гепатологією. Фахівці центру вже довели, що вміють не тільки добре діагностувати хворобу, а й призначати помічне лікування. Серед іншого, тут займаються проблемами пацієнтів із хронічними вірусними гепатитами В та С. Особливий наголос роблять на останньому, позаяк саме «лагідний убивця» поводить себе значно агресивніше, частіше спричиняє інвалідизацію пацієнтів та загрозливий своїми летальними наслідками.
У складі центру надають спеціалізовану меддопомогу досвідчені фахівці — клінічні імунологи, гастроентерологи. Важливо те, що в тісному тандемі працюють лікарі університетської лікарні і науковці медичного університету. Велике значення надається фаховості співробітників, які пройшли спеціалізоване стажування як у кращих українських клініках, так і в медичних закладах США та країн Євросоюзу. Нині використовуються найбільш передові методики діагностики та лікування пацієнтів із вірусними гепатитами. Скажімо, серед новинок діагностичного процесу — визначення генетичного поліморфізму у пацієнтів із хронічним гепатитом С, який дає можливість вибору найефективнішого способу лікування. Також у центрі запроваджені такі сучасні методи, як визначення антитіл до інтерферонів, що дає можливість спрогнозувати рівень ефективності противірусної терапії. Проводяться лабораторні дослідження і щодо рівня кріоглобулінів — аномальних білків, «відповідальних» за позапечінкові прояви хронічних вірусних гепатитів і значною мірою за неефективність лікування. Дуже часто не тільки пацієнти, а й навіть деякі лікарі вважають, що за вірусного гепатиту головним органом-мішенню є печінка. Однак, як засвідчує клінічний досвід, уражаються й інші внутрішні органи, зокрема судини, нирки, страждає система кровотворення. І саме кріоглобуліни є тим пусковим механізмом, що зумовлює розвиток цих ускладнень. Вони «несуть» інформацію і про чутливість організму до противірусного лікування. Завдяки розробленій та запатентованій фахівцями центру методиці тут визначають ще й тип кріоглобулінів, позаяк від цього залежить тактика майбутнього лікування.
Одними з перших в Україні спеціалісти центру почали застосовувати у лікуванні хворих на вірусний гепатит С потрійну антивірусну терапію. Сучасні противірусні препарати, призначені за такою схемою, дали змогу значно збільшити кількість вилікуваних, істотно покращити лікування стійких форм недуги. Новітня передова методика подарувала надію багатьом пацієнтам, збільшивши шанси на одужання із 40 до 80%.
Особливо це стосується пацієнтів із 1b генотипом вірусу, до того ж із прогностично несприятливими генетичними маркерами, організм яких доволі важко «підкоряється» лікуванню.
З року в рік з’являються нові можливості щодо діагностики та лікування вірусних гепатитів, тому фахівці центру продовжують навчатися, удосконалювати свій фаховий рівень. Результати лікування пацієнтів із хронічними ураженнями печінки засвідчують, що центр, незважаючи на статус обласного, цілком заслуговує на звання європейського. Спеціалізовану допомогу тут надають пацієнтам із країн Східної Європи, Росії, дехто у себе на батьківщині пройшов тривалий курс лікування, але з невтішними результатами. Хронічні вірусні гепатити — значною мірою хвороба мегаполісів, відсоток інфікованих у великих містах набагато більший, ніж у невеликих містечках, а кваліфікованих спеціалістів не вистачає. Тому й звертаються по допомогу до тернопільських фахівців, які у своїй медичній діяльності керуються сучасними європейськими стандартами.
У центрі працюють фахівці з гастроентерологічною, імунологічною та інфектологічною спеціалізацією. Власне саме такий цілісний підхід до лікування пацієнта дає можливість індивідуалізувати схеми лікування, уникнути шаблонності, передбачити реакцію організму на використання противірусних та імунотропних препаратів задля досягнення максимального ефекту.
Нині у центрі курс лікування за європейськими схемами подвійної чи потрійної терапії з використанням пегельованих препаратів проходять 34 особи. Лінійними інтерферонами лікують ще декілька десятків пацієнтів. Проте фахівці центру сподіваються на те, що вже найближчим часом усе ж таки буде затверджена державна програма боротьби з хронічними вірусними гепатитами, й ефективне лікування стане доступним для всіх пацієнтів, які його потребують.