Тернопільщина: Професіонали «екстреної» не полишають тренувань

1083

Попри всі свої перемоги та здобутки у змаганнях міжнародного рівня, Тернопільщина, на жаль, не була в числі перших у створенні центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Тільки нещодавно тут ухвалили рішення про новостворену установу. Однак для того, аби реформована служба ефективно запрацювала уже в режимі нових стандартів, керівництво медичної галузі краю подбало заздалегідь, налагодивши партнерське співробітництво з Тернопільським медичним університетом ім. І.Я. Горбачевського. 

— Ефективне надання якісної медичної допомоги мешканцям на догоспітальному етапі неможливе без високопрофесійної підготовки фахівців служби швидкої меддопомоги, — каже завідувач курсу медичного рятівництва та швидкої медичної допомоги Тернопільського медичного університету Роман Ляхович. — Одним із головних чинників, який може це гарантувати, є підвищення рівня готовності медичного персоналу, що ґрунтується на регулярній систематичній теоретичній та практичній підготовці.

2008 року в Тернопільському державному медичному університеті ім. І.Я. Горбачевського в навчальний процес на кафедрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф ввели курс швидкої медичної допомоги та медичного рятівництва. А з вересня минулого року цю дисципліну викладають на новоствореній кафедрі невідкладної та екстреної медичної допомоги. Клінічною базою цього курсу стала станція швидкої медичної допомоги м. Тернополя, а відтепер — центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Вигода від такої співпраці подвійна — університет готує кадри з прицілом на майбутнє, а лікарі «швидкої» отримують високопрофесійні майстер-класи від викладачів кафедри. У рамках виконання робочої програми для студентів IV курсу, за словами Романа Ляховича, їх залучають до роботи в складі бригад швидкої медичної допомоги. Отож, отримавши скерування працювати на «швидкій», новоспечений фахівець уже доволі впевнено може відразу приступити до професійних обов’язків.

Будучи висококваліфікованими фаховими спеціалістами (анестезіологами, ортопедами-травматологами, кардіологами), викладачі кафедри невідкладної та екстреної медичної допомоги проводять універсальні тренінги для працівників служби ШМД. Головною метою цих навчань є теоретична підготовка та оволодіння практичними навичками згідно із сучасними алгоритмами та стандартами дій за критичних станів і в надзвичайних ситуаціях.

З огляду на багаторічний досвід роботи в службі екстреної меддопомоги, Роман Ляхович стверджує: найефективнішою є форма навчання, яка містить теоретичну підготовку, засвоєння індивідуальних і практичних навичок, персональний тестовий (письмовий та комп’ютерний) контроль. Теоретичну підготовку на кафедрі здійснюють шляхом проведення семінарських занять, лекцій на курсах підвищення кваліфікації та переривчастих курсах, науково-практичних конференціях. Практичні ж навички відпрацьовують у тренажерних залах, обладнаних манекенами, відповідною апаратурою, інстументарієм тощо. Навчання проходить у формі гри, де, за сценарієм, бригада, отримавши ситуаційне завдання, відтворює надання невідкладної та екстреної допомоги на манекені, згідно з відповідним протоколом. Для цього в ТДМУ придбали симулятор-манекен, який наділений унікальними можливостями візуалізації стану пацієнта — рухомі зіниці, зміна пульсу на сонній артерії, дихальні шуми, стогін, кашель, блювання. «Пацієнт» аналізує якість проведення серцево-легеневої реанімації (з можливістю інтубації трахеї та дефібриляції), моделює різноманітні порушення серцевого ритму, змінює життєві показники залежно від обраного методу лікування (передбачено понад 30 препаратів) із графічним відображенням результатів.

Для комплексного оцінювання рівня засвоєння теоретичного матеріалу та практичних навичок викладачі запровадили принцип триступеневого тестового та комп’ютерного контролю, який передбачає тестування рівня підготовки водіїв (перша допомога), фельдшерів (долікарська медична допомога), лікарів (кваліфікована допомога).

Ще одним важливим позитивним чинником для підвищення професійного рівня медпрацівників, за словами Романа Ляховича, є щорічні змагання бригад ШМД області, які проводять викладачі кафедри разом із кафедрою медицини катастроф та військової медицини ТДМУ, де є вcі умови для обміну досвідом, а елемент суперництва є стимулом для постійного самовдосконалення. Приміром, останніми роками команда ШМД, яку вони підготували, двічі виборювала призові місця на міжнародних змаганнях, що відбувалися у Польщі.

Лариса ЛУКАЩУК, власкор «ВЗ», м.Тернопіль

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я