Швейцарське місто Давос відоме не тільки як столиця гірськолижних курортів та економічних форумів. Наприкінці кожного року, в грудні, воно перетворюється на європейський центр ортопедії і травматології. Найкращі науковці та практики з різних куточків Європи, дійсні члени Асоціації травматологів АО Foundation збираються в Давоському конгрес-центрі на свій черговий з’їзд. Українську школу ортопедії на форумі вже не перший рік представляє завідувач ортопедо-травматологічного відділення Тернопільської університетської лікарні, викладач АО Trauma Ukraine Сергій Гаріян.
Наша клініка презентувала результати лікування пацієнта з вогнепальним пораненням зі снайперської зброї під час зіткнень на Майдані. Це був випадок важкого ураження колінного суглоба, тому я розповідав про тактику хірургічного лікування відкритого перелому. Втім, ми її дещо удосконалили. Це спосіб відкритого ведення рани, із застосуванням частих операцій, вторинних хірургічних обробок (змін методів фіксації із використанням сучасних внутрішніх фіксаторів — LISS-систем), що дають можливість кращої фіксації та ранньої реабілітації пацієнта. Такий спосіб значно поліпшує якість життя травмованої людини. Ми продемонстрували застосування внутрішніх фіксаторів у пацієнтів із вогнепальними пораненнями замість традиційних апаратів Єлізарова, які найчастіше практикують у вітчизняних медзакладах. А ще використовуємо вакуум-системи, цементні спейсери з антибіотиками, які вже давно ввійшли в нашу повсякденну практику. Стараннями цілої команди фахівців упродовж трьох місяців удалося відновити суглобову поверхню, рухову функцію суглоба та опірну здатність кінцівки.
Наприкінці минулого року ми завершили реконструкцію центру новітніх ортопедо-травматологічних технологій. Маємо нині сучасний медичний підрозділ дійсно європейського рівня, який обслуговує мешканців усієї області. В нашому арсеналі — сучасне ортопедо-травматологічне обладнання. Принципово не використовуємо у своїй практиці контрафактних імплантатів, які, на жаль, заполонили весь медичний ринок України. Наші молоді фахівці пройшли навчання в кращих клініках Європи, і зараз спектр хірургічних втручань суттєво розширено. Зокрема, оперують важкі внутрішньосуглобові переломи, переломи кісток тазу і вертлюжної западини. До того ж успішно працює й програма надання допомоги хворим літнього віку з травмою проксимального відділу стегна в короткі терміни та із застосуванням сучасних фіксаторів. Цим займаються і в інших клініках України, втім, ми використовуємо найсучасніші імплантати відомих зарубіжних виробників, сертифіковані в країнах ЄС. Загалом останнім часом впроваджено 30 нових видів оперативних втручань. Це і блокуючий інтрамедулярний металоостеосинтез діафізарних переломів довгих трубчастих кісток, металоостеосинтез внутрішньо- та білясуглобових переломів із використанням найсучасніших фіксаторів і навігаційних систем, малоінвазивні методики з використанням малоконтактних накісткових пластин із кутовою стабільністю, металоостеосинтез переломів кісток тазу та вертлюжної западини, артроскопічні втручання на суглобах, ревізійне ендопротезування кульшового й колінного суглобів, лікування перипротезних переломів. Загалом понад 140 операцій на рік ми проводимо за найсучаснішими технологіями, з використанням стрижня PFNA (проксимальний стегновий антиротаційний стрижень). Це найвищий показник в Україні. Завдяки сучасним технологіям ми оптимізували термін перебування пацієнта в лікарні, скасували віковий ценз для хворих. Буває, що трапляються і важкі нестандартні ситуації, особливо коли йдеться про пацієнтів літнього віку, з травмами проксимального відділу стегна. Можливо, хтось вважає, що вони уже приречені і ніколи не стануть на ноги, а ми намагаємося дати цим людям шанс на вільний рух. Серед унікальних пригадую й екстраординарний випадок зі школяркою, в якої була застаріла травма кісток тазу. Дівчинку відмовилися оперувати в багатьох клініках України, а також у Румунії та Болгарії — через важку деформацію тазового кільця. Ми теж дуже ризикували, але свій шанс використали — і дівчинка нині уже ходить самостійно, а не їздить в інвалідному візку.
Зараз доволі часто доводиться спостерігати, як воїни, що під час АТО втратили кінцівки, зазнали інших ортопедичних травм, шукають порятунку за кордоном. Але, я думаю, і наші клініки спроможні допомогти цим людям — і з операціями, і з реабілітацією. Як це було, коли до нас доправили кіборга з Донецького аеропорту. Ми вже мали практику лікування потерпілих на Майдані, а цей чоловік потрапив до нас у надзвичайно важкому стані. Під час боїв за Донецьке летовище трапилося так, що на бійця впала бетонна плита після пострілу з танка і розтрощила кістки тазу. Друзі якимось дивом витягли його з-під завалів і доправили у Дніпропетровський госпіталь, а звідти — до нас. Травмованим виявився й плечовий суглоб. Якщо говорити медичною термінологією, то у пацієнта був перелом кісток тазу (тип С — вертикально нестабільний). Ми провели загалом три операції. Спочатку був накладений модульний апарат зовнішньої фіксації, а після стабілізації стану виконали заміну методу (відкриту репозицію, металоостеосинтез тазового кільця пластинами). Наступним етапом оперативних утручань було відновлення анатомічної цілісності плечового суглоба з використанням сучасного імплантату Phylos. Такі новітні технології дають можливість проводити ранню реабілітацію пацієнта та отримувати дуже гарні функціональні результати. Нині цей молодий чоловік із позивним Денді вже на передових позиціях.
Ми і зараз надаємо допомогу тим, хто отримав поранення і травми в зоні АТО. Це переважно неатестовані військові, тобто добровольці. Військових лікують у спеціалізованих шпиталях. Ми готові до прийому таких хворих, адже маємо досвід лікування вогнепальних поранень. Тісно співпрацюємо з фахівцями кафедри травматології та ортопедії з комбустіологією Тернопільського державного медичного університету імені І. Я. Горбачевського — впроваджуємо їх винаходи. Відділення також активно співпрацює зі столичним Інститутом травматології та ортопедії НАМН України і Харківським інститутом патології хребта та суглобів НАМН України.
Лариса Лукащук, власкор «ВЗ», м. Тернопіль