«Хірургічні ускладнення цукрового діабету» — під такою назвою нещодавно побачила світ чергова книга доцента кафедри хірургії №1 Тернопільського медичного університету Івана ЧОНКИ. Пропонуємо вашій увазі розмову з автором.
ВЗ Іване Івановичу, що викликало необхідність написання цього спеціалізованого видання?
— Як відомо, цукровий діабет уже набув нині статусу «неінфекційної епідемії» століття. На жаль, багато хворих на цю недугу мають гнійно-септичні ускладнення, які в разі неправильного лікування призводять до розвитку сепсису, гангрени кінцівки, що часто потребує високих ампутацій кінцівок та зумовлює інвалідизацію хворих або ж навіть призводить до летальних наслідків.
ВЗ У вас доволі великий практичний досвід лікування таких хворих…
— Я понад 30 років займаюся цією проблемою. Тож, як мовиться, гріх не поділитися власними напрацюваннями з колегами. Ця книга написана для лікарів-практиків, які, відкривши її, матимуть змогу ознайомитися з надбаннями щодо профілактики та лікування гнійно-септичних ускладнень у хворих на цукровий діабет. Ґрунтуючись на власному досвіді, я розробив методи профілактики та активної хірургічної тактики в лікуванні хворих на ЦД, ускладнений хірургічною патологією: псевдоперитонітом, анаеробною неклостридіальною флегмоною та синдромом діабетичної стопи. Запропоновано в посібнику методи лікування гнійно-некротичних ускладнень цукрового діабету із застосуванням ранньої хірургічної обробки нагнійних процесів (абсцесів, флегмон, синдрому діабетичної стопи) та ранньої автодермопластики. У книзі викладено методику удосконаленої хірургічної обробки рани з санацією та оксигенацією за допомогою запатентованого пристрою для гідротерапії та використання розвантажувального ортезу для реабілітації в післяопераційному періоді.
У виданні зроблено акцент на радикальність хірургічного втручання та техніку «малих ампутацій».
ВЗ Які новації ви пропонуєте хірургам у лікувальній роботі?
— Власне мною запатентовано і впроваджено в хірургічну практику нові методики лікування та окремі види авторських операцій, розроблено алгоритм анестезіологічного забезпечення оперативного лікування та інтенсивної терапії, що сприяють суттєвому скороченню тривалості перед- і післяопераційного періодів, ефективності лікування хворих та їхньої реабілітації.
У книзі також висвітлено особливості діагностики та лікування діабетичної полінейропатії, як основного патогенетичного механізму розвитку хірургічних ускладнень цукрового діабету.
ВЗ Ви рекомендуєте свій посібник лікарям-хірургам чи ним можуть скористатися, скажімо, й ендокринологи, лікарі суміжних спеціальностей?
— Книга вийшла під грифом «Лікарська практика» і призначена для практичних лікарів-хірургів, анестезіологів, ендокринологів, неврологів, лікарів сімейної медицини. У ній чотири розділи: «Загальні поняття про цукровий діабет», «Псевдоперитоніт у хворих на цукровий діабет», «Гострі гнійно-запальні захворювання при цукровому діабеті», «Синдром
діабетичної стопи. Методи хірургічного лікування та реабілітації пацієнтів».
Разом із колективом співавторів ми прагнемо донести до кожного лікаря-практика алгоритм діагностики, профілактики та лікування хворих на ускладнені форми цукрового діабету. Кожен практичний лікар-хірург може відкрити книгу й освоїти всі етапи хірургічного лікування гнійно-некротичних уражень м’яких тканин або ж синдрому діабетичної стопи (невропатичної, ішемічно-гангренозної, змішаної).
Щиро сподіваємося, що наш досвід допоможе фахівцям у лікуванні цієї категорії пацієнтів. Будемо вдячні за зауваження та побажання щодо книги, які читачі можуть надіслати у видавництво Тернопільського медичного університету «Укрмедкнига».
Інтерв’ю підготувала
Лариса ЛУКАЩУК, власкор «ВЗ», Тернопіль