Тернопільщина: Точка опори для нейрохірургів

691

VZ 13-14_2016_Страница_18_Изображение_0002Уже вдруге поповнився сучасною технікою арсенал медичного обладнання Тернопільської університетської лікарні. Цього разу від доброчинного фонду «Міжнародна асоціація підтримки України» із Франції надійшли монітори, рентгенівська апаратура, концентратори кисню, дефібрилятори й витратні матеріали. Найцінніші подарунки отримали нейрохірурги та травматологи: операційний мікроскоп і нейронавігатор.

Операційне поле під прицілом мікроскопа

VZ 13-14_2016_Страница_18_Изображение_0001Петро ГУДАК, нейрохірург вищої категорії, завідувач курсу нейрохірургії Тернопільського державного медичного університету ім. І. Я. Гор­­­ба­чевського, доцент
Вартість такого обладнання становить понад 300 тис. грн. Апаратура, хоч і не нова та потребує незначної укомплектації, але вже пройшла сервісне обслуговування й тестування в лікувальному закладі та цілком відповідає вимогам європейських стандартів. Оплатити розмитнення медичного устаткування (а це майже 5 тис. Євро) допомогли доброчинці за сприяння місцевої влади.

Нейрохірургія як медична спеціальність нині перейшла до сфери мікронейрохірургії. Для всіх нейрохірургів зарубіжних клінік і переважної більшості лікарень України операційний мікроскоп — прилад повсякденного використання. Мікроскопічна техніка в нашій діяльності незамінна, оскільки дає змогу контролювати у збільшеному режимі операційне поле у важкодоступних ділянках головного та спинного мозку, під час операцій у глибині мозку та на основі черепа, периферичних нервах, при видаленні гриж міжхребцевих дисків.

Фахівці університетської лікарні отримали мікроскоп швейцарського виробництва Wild Heerbrugg M651. Його оптична система дає можливість збільшувати операційне поле в 40 разів, чого цілком достатньо, аби бачити доволі дрібні деталі під час операції. Завдяки використанню цього апарата досягається мінімальна травматизація прилеглих тканин під час втручань на головному на спинному мозку. Коло його обертання — 360 градусів, що забезпечує повний огляд оперованої ділянки мозку та участь у процесі двох хірургів одночасно.

Основні патології, з приводу яких в університетській лікарні почали впроваджувати оперативні втручання під мікроскопом, — це злоякісні ураження головного та спинного мозку, дегенеративні захворювання хребта, геморагічні інсульти. Особливо незамінна така мікрохірургічна апаратура під час операцій з видалення пухлин головного мозку, адже дає можливість візуалізувати новоутворення, його межі та систему кровопостачання.

За допомогою оптичної системи мікроскопа хірург здатен ідентифікувати структуру та морфологічну будову пухлини, аби зі стовідсотковою упевненістю стверджувати, що саме це і є новоутворення, а не тканина мозку (вони нерідко за кольором та консистенцією дуже подібні). Узагалі, нейрохірургія — це хірургія гемостазу, тому під час виконання таких втручань мікроскоп є незамінним приладом для безпечного виключення судин, котрі живлять злоякісне новоутворення. Днями під операційним мікроскопом ми тотально видаляли менінгеому медіальних відділів крила клиноподібної кістки, буквально за кілька міліметрів від інтракраніальної частини внутрішньої сонної артерії. Небезпека полягала ще й у тому, що поруч розташовані важливі судини Вілізієвого кола й черепні нерви. Важко передати словами, наскільки впевненіше почувається хірург під час виконання операції такого рівня складності, коли в його руках — сучасна ней­ровізуалізаційна техніка. У планах нашого відділення — кліпування мішкоподібних аневризм за допомогою операційного мікроскопа відкритим способом і ендоваскулярні емболізації аневризм й артеріовенозних мальформацій, а також мікрохірургічне видалення пухлин головного мозку після попередньої емболізації судин, які їх живлять.

Видатний нейрохірург сучасності, директор Науково-дослідного інституту нейрохірургії ім. акад. М. Н. Бурденка (РФ), академік Олександр Коновалов навіть травматичні гематоми рекомендує оперувати під мікроскопом, аби уникнути кровотечі, що може виникнути під час операцій з видалення, зокрема, субдуральних гематом. Учений пояснює це наявністю ділянок мозку, які хірург під час втручання не може повноцінно контролювати візуально. Нерідко, працюючи шпателем, він ушкоджує вени, котрі впадають у верхній сагітальний синус, а також так звані мостові вени, що призводить до масивних кровотеч і набряку мозку. У вузьких нейрохірургічних колах інколи доводилося чути скептичні зауваження щодо такого гіпертрофованого страхування, але досвід доводить значні переваги використання мікроскопа навіть у рутинних ситуаціях.

Шлях до пухлини вкаже нейронавігатор

Операції з використанням нейронавігатора я спостерігав за кордоном, застосовують таку техніку в Інституті нейрохірургії ім. акад. А. П. Ромоданова та в лікувальних закладах деяких обласних центрів України. З появою цього устаткування ми зможемо значного підвищити якість надання нейрохірургічної допомоги в області.

Рівень ризику при нейрохірургічних втручаннях завжди високий: вони часто зумовлюють неврологічні ускладнення, які згодом можуть призвести до інвалідизації пацієнта і навіть летального наслідку. Тому для спеціалістів надзвичайно важливими є дані про те, у якій ділянці, на якій глибині мозку необхідно здійснювати операційний доступ, — саме їх і надає цей прилад.

За допомогою тривимірних технологій та комп’ютерної програми можна швидко дістатися до важкодоступної пухлини, особ­ливо невеликих розмірів, уникаючи функціонально важливих кіркових центрів мозку. Під час операції хірург торкається різних тканин мозкового черепа та мозку спеціальним інструментом з вмонтованим сенсором. Отримуючи від сенсорів інформацію, комп’ютер у реальному часі накладає дані на зображення мозку — так визначається найоптимальніший шлях до патологічного вогнища. Якщо раніше місце розташування злоякісного ураження нейрохірурги визначали за допомогою умовних ліній у проекції пухлини, ґрунтуючись на даних комп’ютерної чи магнітно-резонансної томографії, то зараз нейронавігатор дає змогу безпечно та з точністю до одного міліметра досягнути будь-якої ділянки головного мозку. Завдяки цьому зменшується тривалість операції та унеможливлюється виникнення інтраопераційних ускладнень.

Уже найближчим часом маємо намір апробувати нейронавігатор під час операцій з видалення пухлин спинного мозку, при монтуванні різних стабілізуючих систем під час втручань на хребті. За десять років моєї роботи в Тернопільській університетській лікарні вдалося значно знизити кількість летальних наслідків при всіх нозологіях, зокрема й черепно-мозкових травмах, уперше виконано майже тридцять нових втручань, у тому числі у немовлят та дітей. Сподіваюся, що за допомогою отриманого обладнання ми зможемо розширити спектр нейрохірургічних методик. У цьому контексті мені згадуються слова давньогрецького мислителя Архімеда: «Дайте мені точку опори, і я зміню вісь Землі!»

Лариса ЛУКАЩУК, спеціально для «ВЗ», м. Тернопіль

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я