Тернопільщина: Замість приймального відділення — еmergency department

2837

Майже шість місяців минуло відтоді, як у Тернопільській університетській лікарні відкрили еmergency department. Це фактично перше в Україні відділення невідкладних станів, що відповідає сучасним міжнародним стандартам.

Василь БЛІХАР, головний лікар Тернопільської університетської лікарні
На Тернопільщині, як і в усій Україні, упродовж останніх років відчутно зростає кількість травмованих. Статистика свідчить, що цей показник становить майже 12 тис. пацієнтів на рік, а це 6% усіх недужих. Спостерігається також зростання частоти випадків політравм — щороку до медичних закладів області надходить майже 250 таких пацієнтів. Тож новий медичний підрозділ — еmergency department — був створений саме задля того, аби врятувати щонайбільше постраждалих, яких до нас доправляють з усієї області. На його облаштування витратили 7 млн грн із коштів державної медичної субвенції.

За статистикою, 50% пацієнтів лікарі втра­­­чають у перші 2 години після травми. Коли ж потерпілих доправляють до еmergency department, ми маємо значно більше шансів на їх порятунок, адже одним з найголовніших чинників виживаності є госпіталізація пацієнта з політравмою у спеціалізований заклад. Отож, створення підрозділу, у якому таким постраждалим зможуть надавати невідкладну медичну допомогу за міжнародними стандартами ведення політравми, — надзвичайно важливий крок до їх порятунку.

Тернопільська університетська лікарня — багатопрофільний медичний заклад, тому саме на її базі ми й організували центр політравми, де об’єднали зусилля фахівців ортопедо-травматологічного, нейрохірургічного відділень, відділень анестезіології та інтенсивної терапії, хірургічної стоматології, торакальної хірургії й еmergency department. Зараз у цілодобовому режимі в лікарні чергує бригада, у складі якої — лікар-анестезіолог, ортопед-травматолог, нейрохірург, абдомінальний хірург, фахівець лабораторної служби. За потреби викликають і вузькопрофільних спеціалістів: отоларингологів, стоматологів, офтальмологів, які також надають медичну допомогу в режимі 24/7. Така модель організації роботи дає змогу значно поліпшити результати лікування травмованих пацієнтів. Скажімо, з часу відкриття (тобто менше, ніж за півроку) ми надали допомогу 80 постраждалим з діагнозом політравми, лише 9 із них померли внаслідок травм, несумісних із життям, решту пацієнтів переведено на амбулаторне лікування.

Звісно, поки зарано підбивати підсумки чи звітувати про досягнення, але є факти, які дають підстави говорити про динамічні позитивні результати. Хоча на заваді стоять чинники, що від нас не залежать, оскільки стосуються питань системи організації надання невідкладної меддопомоги загалом, яку, на мій погляд, пот­рібно переформатувати. Скажімо, неабияке значення має те, потрапить до нас пацієнт прямо з місця автопригоди чи його й далі транспортуватимуть у номерні, міські, районні лікарні, затримуючи на етапах евакуації та втрачаючи дорогоцінний час. Так і розпорошується та безцінна «золота година», призначена для медичних бригад із вузькопрофільних фахівців.

Нині можливості нашої клініки відчутно зросли: ми відкрили центр кардіохірургії, створили відділення інтервенційної радіології, тож фахівці мають змогу проводити ендоваскулярні втручання у випадку тяжких травм таза, черевної порожнини. Особливо актуально це за наявності дифузних кровотеч, позаяк потерпілих доправляють у стані тяжкого геморагічного шоку, і вони потребують інтенсивної замісної терапії. Узагалі при політравмі необхідний певний комплекс реанімаційних заходів, котрі повинні надавати висококваліфіковані спеціалісти, тому наші хірурги пройшли спеціалізовані курси UTLS (Ukrainian Trauma Life Support). Навчальний курс «Підтримка життя під час травми» ґрунтується на найсучасніших підходах до лікування політравм, які ми активно впроваджуємо.

Лариса ЛУКАЩУК, спеціально для «ВЗ», м. Тернопіль


Коментар

Володимир САМІДА, завідувач відділення невідкладних станів Тернопільської університетської лікарні
Наше відділення не просто змінило вивіску — за своїм внутрішнім змістом воно відповідає всім принципам еmergency department. Нововведення розпочали, як то кажуть, з порога — зробили новий зручний під’їзд до корпусу: крита рампа, свіже асфальтоване покриття. Тепер пацієнта прямо з автомобіля екстреної допомоги можуть завезти у передпокій відділення.

У медичному підрозділі облаштовані оглядова кімната, у якій ми стабілізуємо стан потерпілого і вирішуємо питання щодо подальшої госпіталізації, діагностична кімната, де лікарі можуть провести пацієнтові УЗ-діагностику, гастроскопію, записати кардіограму тощо. Також оснастили операційний блок для виконання невідкладних маніпуляцій і хірургічних втручань. Лікар-анестезіолог та черговий лікар мають усі необхідні інструменти, щоб провести інтубацію, знеболювання, застосувати інфузійну терапію при крововтраті. Маємо практично стовідсотковий запас медикаментів для лікування невідкладних станів. Є також запас трансфузійних засобів і препаратів крові — плазма, альбуміни, еритромаса тощо.

Ургентні палати відділення анестезіології та інтенсивної терапії розташовані поруч, тож практично за лічені секунди транспортуємо туди потерпілого, аби скоротити час для проведення реанімаційних заходів. У відділенні облаштовані палати для пацієнтів з невідкладними станами, є окремий бокс для інфекційних хворих. До всіх цих приміщень підведене централізоване постачання кисню.

Загалом невідкладна медична допомога пацієнту надається в три етапи: у відділенні невідкладних станів, відділенні анестезіології та інтенсивної терапії й ургентній операційній залі. Усі приміщення обладнані необхідною технікою, що дає змогу зберегти кожну хвилину дорогоцінного часу, який вимірюється життям людини.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я