В Україні, станом на початок липня 2020 року, показник охоплення дітей вакцинацією проти кору, краснухи та паротиту дітей суттєво знизився. Він склав лише 37% від планового річного показника. Таку інформацію сповіщає ЦГЗ на власній сторінці у соцмережі Facebook.
Зазначений відсоток є недостатнім, щоб до кінця року досягти показника вакцинації на рівні 95%. За рекомендацію ВООЗ, щоб припинити зростання випадків вакцинокорегованих інфекцій, щепленнями має бути охоплено понад 95% людей.
Цього року на кір в країні захворіли 245 осіб, з яких 19 – діти до 1 року.
Кір є гострою інфекційною вірусною хворобою. Заражена людина є єдиним джерелом інфекції. Кір має надзвичайно високу сприятливість, тому інфікуватися можна в будь-якому віці.
Збудник кору передається повітряно-краплинним шляхом: через вдихання з повітрям найдрібніших крапель слизу, де містяться віруси. До повітря вони надходять із чхання, кашлю або розмови зараженої людини.
Гіпертермія, яка триває від 4 до 7 діб, є першою характерною ознакою кору. Також на початковому етапі захворювання людина може скаржитися на ломоту у тілі, нежить, почервоніння очей, світлобоязнь, сльозотечу, сухий кашель, одутловатіть обличчя. Під час другого дня захворювання у людини можуть з’явитися плями (невеликого розміру, білі за кольором з червоною каймою) на внутрішній стороні щік.
Висип формуються на 3-4 день хвороби. У 1-й день висип зазвичай виникає на шкірі обличчя та верхній частині шиї. У 2-й день – розповсюджується на тулуб, стегна. На 3-й день висип з’являється на гомілках та стопах. Висип тримається 5-6 днів, після чого стає блідим.
У осіб старше 30 років та у дітей до 5-рчного віку можуть розвиватися ускладнення від кору. До них належить:
- Пневмонія;
- Ларингіт, ларинготрахеобронхіт;
- Енцефаліт;
- Енцефаломієлополірадикулоневрит;
- Кератит, увеїт, які можуть стати причиною сліпоти;
- Тяжка діарея і пов’язана з нею дегідратація;
- Отит;
- У вагітних жінок можуть виникнути самовільні аборти, передчасні пологи.
Щоб вберегти себе та близьких від кору – слід своєчасно робити щеплення. Найнадійнішою є жива комбінована вакцина для профілактики кору, паротиту та краснухи (КПК). Вона допомагає сформувати тривалий імунітет, а також запобігає розвитку важких форм захворювання та ускладнень.