У минулому році науковці дали неврологам чимало причин переглянути свої погляди на профілактику та лікування як поширених, так і рідкісних патологій. Ось кілька передових робіт в цій галузі, котрі якщо не руйнують стереотипи клініцистів, то, як мінімум, дивують.
- Аспірин неефективний для первинної профілактики інсульту. Ще один доказ недоцільності застосування аспірину для цього показання дають нам результати дослідження ASPREE, де аспірин оцінювався як засіб первинної профілактики серцево-судинних подій і смерті. В ASPREE взяло участь понад 19 000 осіб старше 70 років, рандомізованих в групи 100 мг аспірину на день і плацебо. Саме дослідження тривало з 2010 по 2014 рік.
- Доведено, що фінголімод перевершує інтерферон бета-1а в лікуванні розсіяного склерозу у дітей. Ефективність цього іммуносупрессанта у педіатричних пацієнтів оцінювалася в рандомізованому дослідженні 3 фази за участю 215 пацієнтів у віці від 10 до 17 років. У порівнянні з бета-інтерфероном, фінголімод забезпечував меншу частоту щорічних рецидивів (0,67% проти 0,12%), а також меншу кількість нових збільшень вогнищ уражень, які спостерігаються на МРТ (9,3 проти 4,4). Проте, як і слід було очікувати, у фінголімода відзначалися більш серйозні побічні ефекти.
- Застосування стовбурових клітин може бути ефективним заходом попередження прогресування хвороби при бічному аміотрофічному склерозі (БАС). Це ранні, але вельми обнадійливі (особливо з урахуванням мізерних варіантів терапії БАС) дані рандомізованого контрольованого дослідження 2 фази із 64 учасниками. Група, що отримувала інтратекальні ін’єкції мезенхімальних стовбурових клітин, показала кращі показники при інструментальних обстеженнях через 4 і 6 місяців, аніж група рілузола. Тепер ці результати перевірять у більш масштабному дослідженні.
Джерело: Medscape