Дослідники з’ясували, що тромби після імунізації препаратом від фармкомпанії AstraZeneca виникають лише при його введенні у кровоносні судини. Результати своєї роботи науковці оприлюднили на bioRxiv, інформує УНН.Повідомляється, що наукові матеріали, які розміщені на bioRxiv, наразі проходять підсумкове рецензування. Автори дослідження наголосили, що тромби після використання препарату AstraZeneca можуть виникати через його випадкове потрапляння у вену. Вони зазначили, що ін’єкцію необхідно робити внутрішньом’язово з попереднім відсмоктуванням рідини.
Зазначається, що навесні 2021 року стали з’являтися повідомлення про тромбоутворення в осіб, які вакцинувалися проти коронавірусу препаратами від Johnson & Johnson та AstraZeneca. Деякі країни з цієї причини відмовилися від них.
Після низки випадків вчені почали пильно відстежувати побічні реакції від щеплення AstraZeneca. Група німецьких та італійських медиків під керівництвом Лео Ніколаі з Мюнхенського університету провели нове дослідження, щоб виявити причину виникнення тромбів після щеплення. До клініки при університеті звергнувся 27-річний чоловік, який страждав близько десяти днів від головного болю після ін’єкції даним препаратом.
Пацієнту провели комп’ютерну томографію та виявили, що тромб був в одній з великих вен мозку. Науковці розчинили тромб та детально обстежили чоловіка і не знайшли свідчень того, що він утворився в результаті автоімунної реакції. Тому вчені подумали, що частинки аденовірусів можуть взаємодіяти з тромбоцитами самі по собі та створювати тромби.
Беручи за основу дану ідеєю, науковці вирішили провести експеримент на декількох десятках мишей. Вони ввели гризунам вакцину AstraZeneca в м’язову тканину. Також вчені дослідили попадання препарату до кровоносних судин, де частинки аденовірусів та клітини крові можуть взаємодіяти.
Фахівці виявили, що частинки аденовірусів справді могли поєднуватися з тромбоцитами й призводити до спонтанного формування маленьких тромбів у гризунів. Дана реакція різко зростала, коли імунна система встигала визначити аденовіруси, прикріплені до поверхні тромбоцитів, і починала виробляти до них антитіла.
Аналогічні результати вони одержали під час дослідів на культурах людських кров’яних клітин. Зазначається, що мРНК-вакцини, а також інактивовані частки аденовірусу не спричиняли подібної реакції ні в організмі мишей, ні в культурі клітин.
Науковці наголосили, що тромбоз після щеплення препаратом AstraZeneca може виникати через частинки аденовірусу, які випадково потрапили до кровотоку після невдалих ін’єкцій. Вчені заявили, що з цим можна легко боротися – медики мають уважніше дивитися, куди вони вводять вакцину.
Раніше повідомлялося, що в Австралії вирішили відмовитися від використання вакцини AstraZeneca до кінця року. Причиною стали побічні ефекти препарату та заборона використання для осіб молодше 60 років.