За останні роки чисельність смертей у світі від СНІДу скоротилась. Також зменшилось и число нових випадків інфікування ВІЛ. Зараз зростає кількість осіб, які отримують лікування від ВІЛ/СНІД. Але навіть така позитивна статистика не зменшує актуальність цієї проблеми у світі. З початку епідемії 74,9 млн осіб було інфіковано ВІЛ та 32 млн людей померли у світі від хвороб, викликаних СНІДом.
В Україні з січня по жовтень 2019 року зафіксовано офіційно більше 13 000 випадків зараження ВІЛ, близько 6 000 випадків СНІДу та 2 500 летальних випадків, які спричинив СНІД.
На 1 жовтня 2019 року в нашій країні під меднаглядом знаходиться 136 000 ВІЛ-інфікованих людей. Згідно інформації сероепідмоніторингу, серед українців у віці від 15 до 24 років ВІЛ має стабільну тенденцію до зниження. Це є свідченням ефективних заходів профілактики та стабілізації епідситуації щодо ВІЛ-інфекції.
Станом на 1 листопада 2019 року найрозповсюдженішим способом інфікування ВІЛ залишається його передача статевим шляхом.
Кабінет Міністрів України 27 листопада підписав Держстратегію протидії ВІЛ-інфекції та СНІДу. Її основний аспект – вдосконалення системи ефективного виявлення ВІЛ. Це планують досягти завдяки створення мережі закладів, де можна пройти тест, а також доступу до нових ЛЗ антивірусної терапії, який буде забезпечено одразу після встановлення діагнозу. Антиретровірусну терапію зможуть отримувати усі, кому вона потрібна.
В Україні можна безкоштовно зробити тестування на виявлення ВІЛ. Це можна зробити практично у всіх закладах надання допомоги. Зараз в Україні наявні всі новітня препарати, які використовують для терапії ВІЛ.
В Україні діє Плану переходу від донорської до держпідтримки, яким передбачено фінансування послуг з профілактики та соцсупроводу осіб з ВІЛ за кошти державного бюджету. Цей план означає, що саме держава може ефективно протидіяти із ВІЛ-інфекціями та СНІДом.
МОЗ влітку 2019 року ухвалило новий сучасний клінічний протокол використання антиретровірусних препаратів для терапії та профілактики ВІЛ-інфекції. Майже 123 000 наших громадян отримують медикаменти для лікування ВІЛ. З них близько 16 000 ВІЛ-позитивних людей на тимчасово непідконтрольній території. Загалом Україна має препарати для лікування 152 000 ВІЛ-позитивних осіб.
На закупівлю послуг з профілактики та соцсупровіду людей з ВІЛ закладено близько 80 млн гривень з держбюджету, які виділять до кінця року. Це допоможе 250 000 людей з ВІЛ отримати лікування та профілактичні послуги.
Джерело: ЦГЗ МОЗ України