Ціна ліків в Україні регулюватиметься МОЗ

287

Кабінет Міністрів України ухвалив рішення, згідно з яким Міністерство охорони здоров’я з 1 липня встановлюватиме граничні ціни для лікарських засобів, які найчастіше приймають українці.

Зокрема, МОЗ регулюватиме ціни на ліки, котрі входять до Національного переліку лікарських засобів і які першочергово закуповують лікарні. Регулювання цін відбуватиметься за моделлю референтного ціноутворення: тобто порівнюватимуться ціни на ліки в 5 сусідніх країнах (Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії) і визначатиметься ціна, яка не перевищує ці показники.

Таке обмеження цін діятиме на закупівлі ліків закладами охорони здоров’я за бюджетні кошти. Воно застосовується лише для тих лікарських засобів, ціна на які в Україні вища, ніж ціни в референтних країнах, і за якими обсяг продажів за рік становить більше ніж 5 млн грн(за даними ProZorro). Референтна ціна розраховується для міжнародних непатентованих назв. Перелік МНН, до яких застосовуватиметься реферування, оновлюватиметься один раз на рік -для застосування впродовж бюджетного року.

Подібне регулювання цін на 23 діючі речовини діє у програмі «Доступні ліки». Але на відміну від моделі реферування, що застосовується для встановлення граничної ціни в цій програмі реімбурсації, гранична ціна на ліки з Нацпереліку встановлюватиметься на основі середньої ціни трьох найменших значень з п’яти країн, в яких фахівці порівнюватимуть такі ціни. Також для корекції ціни додатково буде застосовуватися понижувальний коефіцієнт 0,8 (згідно з рекомендаціями ВООЗ). Адже рівень доходу і платоспроможності в громадян України нижчі, ніж у країнах, які беруться для порівняння цін.

Державне регулювання цін, за попередніми підрахунками, збереже бюджету близько 214 млн грн. За ці кошти медзаклади зможуть купити більше потрібних ліків. На першому етапі держава регулюватиме ціни на ліки лише в тому разі, якщо ціна на конкретний препарат в Україні вища за ціни в цих країнах.

Ціни на ліки з Нацпереліку, які продаються в аптеках, також будуть регулюватися, але через механізм регресивних націнок. Чим дорожча вартість препарату, тим менший відсоток надбавки зможе встановити за нього аптека. Скажімо, якщо вартість препарату до 100 грн — максимальна торговельна надбавка може складати 25%, а при вартості упаковки лікарського засобу понад 1000 грн максимальна надбавка не перевищуватиме 10%.

Джерело: МОЗ України

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я