В Україні торгівля фальшивими ковідними сертифікатами набула масового явища, а ціни на документи знижуються. Про це заявив повідомив керівник Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк.Представник Служби безпеки розповів, що подібні злочини в компетенції Нацполіції, але з огляду на те, що фальшування сертифікатів псують міжнародний імідж України, у боротьбу зі злочинами задіяна СБУ.
Вітюк повідомив, Служба відстежує ці моменти. Фальсифікація ковідних документів, за його даними стала масштабним явищем. В країні діє не один десяток груп, які з урахуванням попиту, здійснюють протиправну діяльність.
За інформацією СБУ, ділки пов’язані як з медиками, так і з туристичними компаніями. Служба безпеки України співпрацює з кіберполіцією, Мінохорони здоров’я та Мінцифри.
Вітюк запевнив, що робота ведеться постійно, проте масштабність цього явища така, що, на його думку, недостатньо знешкодити одну, дві, три групи. Також представник СБУ нагадав про покарання за протиправну діяльність.
У СБУ повідомили, що від початку ціна за фальшивий сертифікат складала 500 у.е, однак пізніше виник великий попит, зросла пропозиція, а з нею зменшилася й ціна.
«Нещодавно викрита група брала по 50 доларів за фальшивий сертифікат. 50 помножте на 1000 і маємо їхній прибуток. А є і більші об’єми», – сказав Вітюк. На його думку, ситуація покращиться, коли конкретні посадові особи отримають вироки суду.
Слід зазначити, що практика фальсифікації ковідних документів поширена не тільки в Україні. Так, нещодавно в Нідерландах заарештували двох помічниць лікарів, яких підозрюють в торгівлі підробленими документами про щеплення від COVID.