У 2019 році лікарі первинки отримуватимуть за пацієнта менше, ніж їм обіцяли

5122

Запущена медична реформа дала збій на рівні співпраці з приватними медичними закладами й оплати праці лікарів: наступного року тариф за ведення пацієнта на первинному рівні надання медичної допомоги залишиться незмінним і становитиме 370 грн замість обіцяних 450 грн.

За словами заступника Міністра охорони здоров’я Павла Ковтонюка, приватні медичні заклади, які підписали договір із Національною службою здоров’я України, не можуть видавати лікарняні та здійснювати вакцинацію відповідно до Календаря щеплень. «Вакцинація входить до переліку послуг у договорі з НСЗУ, але держава закуповує і безоплатно видає вакцини лише комунальним закладам. Ми це з’ясували вже під час реформи і зараз внесли зміну до Постанови Уряду, щоб приватні медзаклади могли отримувати вакцини. Нині документ перебуває на розгляді Кабміну», — розповів він. Заступник Міністра також повідомив, що приватні клініки можуть виписувати лікарняні пацієнтам, які підписали договір з їх лікарями, але за Законом вони не мають права отримувати бланки лікарняних листків. «У приватних клініках, де власники в хороших стосунках із місцевою владою, лікарняні можна отримати, але це відбувається в ручному режимі. Бланки лікарняних листів є джерелом ручного управління. Ми хочемо змінити порядок розподілу цих бланків, щоб виключити ручне управління», — поділився Павло Ковтонюк.

Крім того, дещо змінилася риторика профільного відомства щодо «грошей, які ходитимуть за пацієнтом». Зокрема, у 2019 році тариф за ведення пацієнта на первинному рівні надання медичної допомоги становитиме 370 грн, як і цьогоріч.

«Ми поки що подали (у бюджетному запиті на 2019 рік — ред.) такий самий тариф і таку саму його структуру. Ми зрозуміли, що ще рано йти вперед і збільшувати тариф. Треба щонайменше рік, щоб система стабілізувалася, щоб усі звикли до цієї моделі фінансування, до того, як зараховується плата за людину, як зараховується коефіцієнт. Тариф обґрунтований, і зараз його збільшувати немає супертермінової необхідності», — сказав Павло Ковтонюк.

Водночас він наголосив, що в майбутньому МОЗ планує підвищити тариф, оскільки це передбачено Бюджетною резолюцією на три роки.

Крім того, у 2019 році Міністерство охорони здоров’я планує запустити реформу фінансування амбулаторної медичної допомоги. «Це буде запуск нової моделі фінансових відносин з амбулаторними спеціалістами, тобто зі спеціалістами, які працюють не в стаціонарі: аналізи, інструментальне обстеження (УЗД, рентген) і консультації спеціалістів. Таким чином, амбулаторна меддопомога розпочне реформу з другого кварталу наступного року, — повідомив заступник Міністра. — На амбулаторному рівні буде дещо складніше, але модель — договори із НСЗУ, плата за послуги — будуть ті самі, що й на первинному рівні».

За словами Павла Ковтонюка, на амбулаторному рівні принцип плати за послугу працюватиме за аналогією з приватною клінікою: «Так само, як і на первинному рівні, будуть відчинені двері для всіх постачальників — державних і приватних. Направлення, яке дасть сімейний лікар, надаватиме право отримати послугу безоплатно, окрім переліку послуг, які завжди будуть платні».

Перелік безоплатних і платних послуг затвердять з початком реформи вторинного та третинного рівнів меддопомоги у квітні 2019 року. Його проект МОЗ планує представити на початку 2019 року.

За матеріалами ІА «Інтерфакс-Україна»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я