Вікторія Задорожна: У боротьбі з пандемією коронавірусу Україна має розраховувати на власні сили

497

24 січня при Міністерстві охорони здоров’я було створено оперативний штаб щодо недопущення поширення коронавірусу 2019­nCoV на території України. Про основні напрямки його роботи «ВЗ» розповіла Вікторія Задорожна, директор ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб імені Л. В. Громашевського НАМН України», член­-кореспондент НАМН України, доктор медичних наук, професор.

Лабораторні тести

ВЗ Як часто збирається оперативний штаб і що саме він пропонує?

Вікторія ЗАДОРОЖНА, директор ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб імені Л. В. Громашевського НАМН України», член-­кореспондент НАМН України, доктор медичних наук, професор
— Згідно із затвердженим планом штаб обов’язково збирається раз на тиждень, але за потреби вирішити термінові питання чи в разі отримання нової інформації, оголошуються екстрені засідання. 2 лютого оперативний штаб МОЗ опрацьовував низку документів щодо подальших дій для недопущення потрапляння вірусу в Україну та його поширення країною. На сьогодні вже є розпорядження Кабінету Міністрів України «Про заходи запобігання занесенню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV», яким також затверджено Національний план протиепідемічних заходів реагування на поширення випадків інфекційних хвороб, спричинених коронавірусом 2019-nCoV. Найважливіше — не допустити завезення небезпечного вірусу на територію держави та вчасно виявити можливі випадки, аби запобігти його поширенню. Це найефективніший, але водночас і дуже складний шлях.

 

ВЗ Деякі країни ізолюють осіб, котрі прилетіли з Китаю. В Україні це вважають зайвим?

— Обсервація передбачена для осіб, які приїжджають з провінції Хубей або безпосередньо з Уханю, звідки почалася епідемія і де натепер зареєстрована основна кількість захворілих (понад 11 тис.). Тобто території, де випадки захворювання набули масового поширення. До прибулих з інших провінцій Китаю таких заходів не застосовують, за ними протягом 14 днів проводять спостереження за місцем проживання чи перебування.

Наразі в Україну не прилітали особи з провінції Хубей або м. Ухань. Тож після перевірки в аеропортах прибулі з Китаю просто перебувають під спостереженням, їм надано відповідні рекомендації. Якщо в Україну приїдуть туристи чи наші громадяни із зони особливої небезпеки, вони також будуть на обсервації впродовж 14 днів.

Питання, де і як це відбуватиметься, буде вирішене вже сьогодні. Ті, хто повертається з Китаю через інші країни, проходять відповідні перевірки в аеропортах цих держав.

Цитата - Вікторія Задорожна

ВЗ Чи готові заклади охорони здоров’я впоратися із ситуацією, яка може виникнути в разі проникнення вірусу в Україну?

— Зараз усі медичні установи до цього готуються. МОЗ видало наказ, яким усі регіони зобов’язали повідомити про таку готовність чи про те, що необхідно для її забезпечення. Наразі сформовано перелік госпітальних баз і бригад екстреної медичної допомоги, які надаватимуть цілодобову медичну допомогу особам із підозрою на наявність коронавірусу 2019-nCoV.

Усі інфекційні лікарні, які існували до реформи, поки що працюють. Де їх не було, функціонують інфекційні відділення при багатопрофільних лікарнях. Однак уся інфекційна служба дуже переймається питанням: чи не закриють інфекційні стаціонари під час наступного етапу реформи, чи відбуватиметься їх фінансування в належних для повноцінної роботи обсягах, аби таким лікарням не довелося заробляти кошти для виживання. Вижити на «грошах за пацієнтом» інфекційній службі неможливо, бо її мета — зробити все, щоб пацієнтів було якомога менше.

ВЗ Якщо інфекційні відділення функціонують при багатопрофільних лікарнях, то в разі потрапляння в них інфікованих коронавірусом решту хворих доведеться виписувати?

— Відповідні алгоритми дій розписані на всі можливі ситуації. Сподіватимемося, що нам не доведеться розгортати велику кількість ліжок і що завдяки превентивним заходам вдасться стримати проникнення й поширення інфекції. Для лікування поодиноких хворих передбачені боксовані палати.

Щодо засобів захисту медичних працівників, то на сьогодні десь їх цілком достатньо, а десь не вистачає. Усі області подали відповідні заявки, і сподіваємося, що їх буде виконано. Надаються роз’яснення та рекомендації лабораторними центрами МОЗ України, розробляються алгоритми дій для персоналу всіх медичних закладів: як надавати допомогу хворим, як захистити від інфікування себе та інших пацієнтів. Передбачається проведення тренінгів для лікарів щодо реагування на виявлені випадки.

ВЗ Це стосується інфекціоністів? А якщо хворий прийде до сімейного лікаря?

— Усіх, хто прибув з Китаю, попереджають, щоб цього не робили. Передусім їм рекомендовано повідомити про можливі симптоми по телефону, лікар опитає їх відносно епідеміологічного анамнезу і вирішуватиме, що робити далі. Сімейні лікарі попереджені, як діяти в разі підозри на коронавірус. Готовими повинні бути всі.

ВЗ Чим лікуватимуть таких хворих?

— Досі всі були переконані, що специфічної терапії проти коронавірусної інфекції не існує, тому рекомендували симптоматичне лікування хворих. Однак останнім часом з’являються повідомлення про випадки лікування пацієнтів препаратами проти гепатиту С, СНІДу і навіть грипу. Але поки що вони не мають належної доказовості.

ВЗ Як оцінити рівень небезпеки, коли до кінця не можуть розібратися навіть у статистиці — тисячі уражених вірусом і хворих, сотні померлих і тих, хто одужав. Що відбувається з рештою пацієнтів?

Рекомендації щодо дій у разі виявлення особи, яка відповідає визначенню випадку 2019-nCoV— До наявної інформації потрібно ставитися критично, адже ця інфекція має тривалий інкубаційний період, її симптоми збігаються з проявами інших гострих респіраторних інфекцій, можливий навіть безсимптомний перебіг. Без лабораторного підтвердження діагноз встановити дуже важко. Тим більше, що нині спостерігаємо сезонний підйом грипу. Тому, скільки насправді інфікованих, ми не знаємо. Їх може бути набагато більше, ніж офіційно повідомляється. Але нам нічого більше не залишається, аніж користуватися наявною статистикою.

Станом на сьогодні у світі налічується 17 486 інфікованих коронавірусом 2019-nCoV. Основна їх кількість сконцентрована в Китаї, у зазначених неблагополучних провінціях. Летальних випадків — 362, або 2,1%. Окрім Китаю ще у 23 країнах (8 із них — у Європі) зафіксовано завізні випадки і 153 хворих. Серед захворілих переважають китайці. Однак у деяких із цих країн уже зафіксовано поодинокі випадки передачі інфекції від людини до людини.

ВЗ Чи можуть вчені спрогнозувати подальший розвиток подій?

— Прогнозів багато, але будь-яка інфекція дуже часто створює власний сценарій. Тому сподіватимемося, що заходи, до яких вдаються всі країни світу, допоможуть створити для неї бар’єр. Але водночас маємо бути готовими до всього і покладатися на власні сили. 

Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я